Skocz do zawartości

iEXOS-100 - mały test


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

iexos-100-01.thumb.jpg.2cbe68a161ff715c4f3816dd18ca6fd1.jpg

iEXOS-100 to niewielki montaż paralaktyczny o klasycznej konstrukcji produkowany przez Explore Scientific / Bresser. To obecnie najmniejszy montaż obsługujący promowaną przez ES technologię PMC-Eight ( https://explorescientificusa.com/pages/pmc-eight ). Dzięki Pawłowi (pavelm) miałem okazję położyć łapki na tym montażu i przetestować go pod kątem turystycznego astrofoto. 

iEXOS-100 przybył do mnie (jak większość astrogratów) z niewielkiej miejscowości pod Monachium. Przybył solidnie zapakowany w podwójny karton, którego gabaryty zapowiadały dość obszerną zawartość. Na szczęście karton okazał się być w sporej części wypełniony pustką, a sam montaż można na pewno zaklasyfikować jako wyjazdowy. 

Patrząc od dołu na montaż składa się stalowy statyw (nogi 1.25") z plastikową półeczką. Wysokość statywu można regulować w zakresie od 62 do 105 cm. Na statywie montowana jest głowica iEXOS-100 - klasyczna, choć niewielka konstrukcja GEM z silnikami krokowymi. Ciekawie rozwiązane są sprzęgła obu osi, które blokuje się dokręcając aluminiowy pierścień - rozwiązanie wygodne i dające dobre wyczucie. Nachylenie głowicy w pionie (szerokość geograficzna) regulowane jest pojedynczą śrubą z wygodnym, sporej wielkości pokrętłem. Głowica natomiast nie ma śrub do regulacji w poziomie (azymut) i musimy tego dokonywać obracając głowicę montażu na statywie. 

iexos-100-03.thumb.jpg.80a0c5d296f8bc7e2e2fa49483e78b77.jpg iexos-100-06.thumb.jpg.1eb857c496b0c46af8e61f46483287d1.jpg

Wszystkie gniazdka umieszczono w jednym miejscu na nieruchomej części głowicy.

W komplecie jest jeszcze pojemnik na baterie (8 sztuk ogniw C) wraz z jego mocowaniem na nodze statywu, oraz dwie przeciwwagi, każda o masie 1kg. 
Całość sprawia solidne wrażenie, nic nie klekocze, nie skrzypi i nie ma niepotrzebnych luzów. Głowica montażu waży 4.3kg, natomiast stalowy statyw to kolejne 2.3kg. Nośność montażu według producenta to 7.5kg (dla fotografii) - ale jest to sumaryczna nośność zestawu oraz przeciwwag. Na sam zestaw zostaje z tego 5.5kg i według mnie jest to bardzo realna wartość, bo montaż wydaje się być gotowy na takie obciążenia. Tyle może ważyć przykładowo zestaw składający się z niewielkiego refraktora 70mm z kamerką mono wraz z kołem filtrowym oraz lekką lunetką do guidingu. 

Na pochwałę zasługuje umieszczenie wszystkich złączy na nieruchomej części głowicy. Dzięki temu kabel zasilający czy USB nie ruszają się podczas pracy montażu, co oczywiście ma wpływ na niezawodność połączenia. Silniki napędzające oś Dec podłączone są do elektroniki montażu osobnym kabelkiem spiralnym. Zmierzony pobór prądu przez montaż w czasie śledzenia to około 0.35A - w przypadku zasilania z zestawu akumulatorków typu C zapewni to około 5-8 godzin pracy w zależności od pojemności akumulatorów oraz temperatury zewnętrznej. Oprócz gniazda zasilania 12V i portu USB mini na głowicy umieszczone jest jeszcze gniazdko do kabelka do osi Dec, oraz port ST4. 

iexos-100-04.thumb.jpg.33b60a0191d01a7f67eded1912cc3c2b.jpg iexos-100-05.thumb.jpg.2fc8d05abf06b6f2268eeec1f20770e5.jpg

Jest poziomica, ale brakuje śrub do regulacji w azymucie oraz lunetki biegunowej

Zaraz, zaraz, a gdzie gniazdo do pilota? Otóż nie ma. iEXOS-100 nie ma możliwości sterowania za pomocą dedykowanego pilota (na pewno to wpływa też w jakimś stopniu na jego atrakcyjną cenę). Do wyboru są trzy tryby sterowania montażem:

  •  przez WiFi za pomocą dedykowanej aplikacji ExploreStars
  •  przez WiFi za pomocą sterownika ASCOM
  •  przez port USB za pomocą sterownika ASCOM

Sterowanie z tabletu z aplikacji ExploreStars przebiegało bez problemu - montaż fabrycznie skonfigurowany jest do używania tego kanału komunikacyjnego. Żeby sterować montaż przez interfejs ASCOM należy zmienić sposób komunikacji na ASCOM ? możemy wtedy sterować montaż wciąż przez WiFi, ale również przez kabelek USB. Niestety nie ma na to prostego przełącznika, trzeba wysłać kilka komend tekstowych bezpośrednio do montażu. Jest to dokładnie opisane w instrukcji. Po zmianie trybu komunikacji z montażem sterowanie z komputera przez ASCOM przebiegało bez problemu - zarówno z programu Cartes du Ciel jak i z MaxIma. Sterownik ASCOM nie wspiera podłączenia do montażu więcej niż jednego programu sterującego jednocześnie. Żeby uzyskać taki efekt należy użyć narzędzia POTH Hub (zawartego w platformie ASCOM). Dobrą informacją jest to, że sterownik ASCOM wspiera pulse guiding, a więc nie musimy korzystać z kabelka ST4. 

iexos-100-02.thumb.jpg.c608ac9bfe5439f09acc91554c4a199f.jpg iexos-100-07.thumb.jpg.0ab7fc88a7ef7859e93785a70be2f31b.jpg

Montaż obciążony refraktorem 71SDQ oraz obiektywem Samyang 135 f/2 ED. 

W montażu też niestety brakło miejsca na lunetkę biegunową - jest jedynie otwór, przez który możemy z grubsza ustawić oś RA na Gwiazdę Polarną. Żeby precyzyjnie ustawić montaż na biegun trzeba posiłkować się innymi sposobami, jak na przykład metodą dryftu, czy opcją oferowaną przez program SharpCap (znacznie szybsza metoda bazująca na plate solve obszaru wokół bieguna). 

Bezpośrednią konkurencją dla tego montażu (z urządzeń, które znam), to SW EQ3-2 oraz iOptron Smart EQ Pro. Poniżej małe porównanie możliwości tych 3 montaży:

                           iEXOS-100        SW EQ3-2 (GoTo)      Smart EQ Pro

Waga głowicy [kg]          4.3              3.8                  2.8
Nośność (foto) [kg]        5.5              4                    5 (?)
Cena [EUR]                 399              560                  580

 

Przy nośności Smart EQ Pro dałem pytajnik, bo wg mnie takie obciążenie nie jest dla niego wskazane.

Ciąg dalszy nastąpi...


 

  • Like 4
  • Thanks 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja montaż zdobędzie trochę popularności, to pojawią się jakieś ATMowe rozwiązania ustawiania azymutu. A tuż po nich pomysł podłapiapią producenci wszelakich akcesoriów astro jak Baader,  Lacerta itp.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Montażyk obecnie przebywa u mnie więc dodam swoją opinię i test guidingu. SharpCap do ustawienia na biegun jest po prostu genialny (lunetka przy moim HEQ5 przejdzie chyba na emeryturę :)). Nie ma w ogóle konieczności używania rurki biegunowej. Ustawiam montaż "na oko" na gwiazdę polarną programik zrobi resztę. Minusem i to sporym jest konieczność operowania ręcznie głowicą w AZ, zwłaszcza jeśli zależy nam na ustawieniu z dokładnością do kilu sekund kątowych :) Dobrze jest też ustawić statyw z nierozwiniętymi nogami, oszczędzi to ugięć przy operowaniu głowicą.

Wykres PHD2 przy użyciu chińskiej kamerki z chipem IMX 290 wygląda tak:

 57164159_330859777621825_8079728202773168128_n.png?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=6df4edb026c85d526b5f816f87c8bdbe&oe=5D41F98E

Żeby nie było zbyt pięknie guidingu nie udało mi się uruchomić bezpośrednio z Maxima. Problemy z kalibracją zarówno z  w/w kamerką jak i ASI 290. 

    

  • Like 4

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pavelm napisał:

Żeby nie było zbyt pięknie guidingu nie udało mi się uruchomić bezpośrednio z Maxima. Problemy z kalibracją zarówno z  w/w kamerką jak i ASI 290.

Ale czemu? Ma sterowniki ASCOMowskie? Czy próbowałeś takie jego ,,ala EQMOD"?  Kamerki dobrze gwiazdki widzą w Maxiu?
Próbowałeś po ST4 i jednym kabelkiem?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wszystkiego o czym Piszesz. Problem z guidingiem wynika najprawdopodobniej z nieprawidłowo obliczonych współczynników kalibracji (po wpisaniu z palca szło jako tako), a z czego to wynika nie mam pojęcia. Z tym, że całkiem podoba mi się praca w PHD. Z tego co widziałem w opcjach jest automatyczna możliwość wstrzymania guidingu na czas przestawienia montażu. Także powinno być w miarę komfortowo :) 

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.... No to moze jest tak jak ja miałem ze swoja kamerką do guide. Gdy uaktualniłem Maxia do wersji ,16 to kamerki Maxio nie widział pod ASCOMem napisałem do twórców oprogramowania ,,Wielcy - mali ludzie"  obiecali popracować i o dziwo po 2 miesiącach dostałem mail (jeszcze przed opublikowaniem nowych sterków na oficjalnej stronie kamerki) abym sprawdził. No i nowy sterownik ASCOM okazał się całkowicie z Maxiem kompatybilny :)
Moze Pawle ponarzekaj im w mailach troszkę, nóż widelec pomoże :)
PHD jest OK ale w Maxiu masz watch & go.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie prowadzenia tego montażu bez guidingu, a z wykorzystaniem aplikacji producenta.

Z opisu wynika, ze najpierw należy ustawić montaż na biegun korzystając z otworu w osi.

Następnie korzystając z aplikacji przez tablet/komputer ustawić kolejno teleskop na zadane przez program 2 lub 3 gwiazdy.

Korzystając z tego sprzęt obliczy sobie błąd naszego ustawienia na biegun i przy pracy będzie stale dokonywał stosownych korekt w prowadzeniu. Wg producenta ograniczeniem dokładności prowadzenia ma być tu rotacja pola, więc sporo powinno zależy tu od dokładności ustawienia na biegun oraz pola widzenia zestawu foto.

Jak jest w rzeczywistości, tzn jaka jest dokładność samego prowadzenia po zastosowaniu tej procedury. To kluczowe pytanie dla np dla osób planujących fotografowanie lustrzanką i nie przewidujących, przynajmniej na początku wykorzystania guidingu. Proszę o test:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, jaro1 napisał:

Korzystając z tego sprzęt obliczy sobie błąd naszego ustawienia na biegun i przy pracy będzie stale dokonywał stosownych korekt w prowadzeniu. Wg producenta ograniczeniem dokładności prowadzenia ma być tu rotacja pola, więc sporo powinno zależy tu od dokładności ustawienia na biegun oraz pola widzenia zestawu foto.

Ciekawe. Czyli będzie korygował prędkość trackingu oraz robił tracking w osi Dec? To by była super rzecz. Ja w iOptronie CEM25EC jestem właściwie limitowany dokładnością polarnej przy pracy bez guidera, a dokładność polarnej limituje mi dokładność pokręteł regulacyjnych i już niżej nie mogę zejść :) Gdybym miał taką funkcję, to powinna być bajka. Jeśli to faktycznie dobrze działa to może być mały przełom (do tej pory słyszałem o takiej funkcji jedynie w ASA).

Jednakże raczej sugerowałbym dokładnie ustawić biegun niż samą dziurą tak czy siak :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukalem testow w sieci, ale niestety jest ich jak na lekarstwo. Zdjec wykonanych na tym montazu praktycznie nie ma.

Na jednej, bodajze brytyjskiej stronie ktos wrzucil opis. I zdjecie 240s. Niestety od razu uzywal guidingu.

Opcje sa wiec takie, ze uzytkownicy wiedza ze to nie dziala i nie zawracaja sobie glowy probami bez guide, lub sa na tyle przyzwyczajeni do uzywania guidingu ze nawet nie pomysla o tym by go nie uzyc.

Moze pavelm poratuje i rozwieje watpliwosci.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nietrudno przewidzieć jak montaże tej klasy działają bez guidingu i do czego się nadadzą. Błąd okresowy takich niewielkich montaży to zazwyczaj od +-20" do +- 50" nawet. Zakładając okres ślimaka 600 sekund i idealną sytuację, kiedy błąd okresowy jest stały w czasie otrzymujemy szybkość zmian w osi RA rzędu 100/600 czyli ok. 0.17" na sekundę. Obiektyw 135mm ze współczesnym CMOSem to skala rzędu 5"/px, czyli można się spodziewać (w teorii) dobrych klatek przy czasach rzędu 30s. Ale PE nigdy nie jest stałe w czasie, w niektórych miejscach ślimaka jest mniejsze, a w innych większe. Tak że nawet przy klatkach 30s w takiej sytuacji na pewno niektóre będą poruszone. 

Dlatego guidujemy :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jolo napisał:

Dlatego guidujemy :) 

No właśnie, bo bez guide to tak jak niedawno komuś pisałem albo montaż typu ASA albo w tym wypadku 135 ogniskowa obiektywu ze światłem ustawionym na 2.0, ciemniutkie niebo i lustrzaneczka z wielką matrycą, wtedy przy tych ,,bezpiecznych" - krótkich czasach gwiazdeczki będziemy w takim szerokim kadrze mieli ładne :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kwestionuję sensu i potrzeby uzywania guidingu?

Pytalem, bo montaz jest niedrogi i nieduzy, wiec moze zainteresowac poczatkujacych lub osoby planujace fotografowac szerokie kadry, wiec ludzi (czasem jeszcze?) nie guidujących.

Dodatkowo ma nietypową budowę, bo nie jest to kolejny klon dobrze znanych konstrukcji, wiec mimo wszystko informacja o jego bledzie okresowym, czy ew. korekcji przez montaz błędu ustawienia na polarną byłaby cenna dla zainteresowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Siema.

Jolo astroshop uwzględnił moją gwarancję na montaż Smart EQ Pro i zamiast niego mam otrzymax iExos 100 :D

Proszę powiedz jak jest z ustawianiem tego montażu w azymucie? Bo wiem, że nie ma żadnych mikroruchów.

Dzięki pozdro.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Siema.

Napiszesz proszę jakie masz ustawienia w PHD2.

Do guidingu używam kamery QHY5L-II i guidera takiego.

Ewentualnie jeszcze jakieś sugestie co do tego montażu.

Pozdrawiam

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie używam montażu z TS71SDQ + QHY163M + koło filtrowe + guider z szukacza SW 6x30 

+ mono kamerka z pix 2,9um. Całość waży ponad 4kg. W PHD2 ustawienia takie jakie dobrał kreator. Trochę wyżej jest mój wpis na temat prowadzenia. Gwiazdki są jak na tą chwile nieco pojechanie: 

. Może całość jest za ciężka... Spróbuje z olympus-em OLYMPUS OM-D E-M10, ta sama wielkość pixela. Porównam, dam znać.

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejne próby nieco wyjaśniły. Rate Offset nie poprawi prowadzenia ale może popsuć. Po ustaleniu niedokładności prowadzenia o wartości: -0,0382 "/sec.

  offset.JPG.158ac9afa8f4f59e0963e83d54b01cee.JPG

Prowadzenie montażu w osi RA poprawiło się na tyle, że wraz guidingiem, który zresztą również uległ poprawie (choć i tak wyglądało to nie źle, przynajmniej w teorii)

guide.thumb.PNG.b1ff72289616ec475be204fa04360442.PNG

dało jak dla mnie efekt zadowalający, QHY163M Ha 1x120sec.:

2034492454_CCDImage512.thumb.jpg.77918a10dc812afa5cee674d45361d56.jpg

Pozostaje mieć nadzieję, że efekt nie jest jednorazowy a montaż nie zmieni zdania co do offsetu w trakcie sesji :) 

  • Like 3

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam prośbę.

Proszę o wytłumaczenie wskazań na wykresie i opinię o jakości prowadzenia.

Starałem się jak mogłem przy ustawieniu na polarną, uzyskałem bodajże 0,14"

 

phd log.jpg

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wygląda trochę drastycznie aczkolwiek widzę jeden potencjalny problem - 1s czasu naświetlania to trochę mało z tego względu że prawdopodobnie większość korekt jest wprowadzona ze względu na seeing.

4-5s proponuje.

 

Ostatnio cykałem sobie 5s fotki w środku nocy. Na każdej z nich obserwowana gwiazda miała inny kształt także czasem nawet 5s to mało (albo trzeba odpuścić :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę dzisiaj podczas sesji przetestuję.

Dodam, że guider ma 130mm ogniskowej i być może będę musiał zmienić na inny. 

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, kurier w końcu dostarczył mi montaż  iExos-100 i wczoraj zdążyłem tylko ustawić go na biegun metodą SharpCap z wynikiem Excellent, potem przyszły chmury, zabawa się skończyła. Chciałbym jednak podpytać się o zasilanie, w warunkach domowych mam do dyspozycji powerbank 16800 mAh i wczoraj wytrzymał około 2h, w plenery okoliczne sprawdzi się Orion Dynamo Pro (solidny sprzęt - niebawem napisze recenzję), natomiast na Teneryfę raczej stacji zasilającej nie wezmę, ale tu oczywiście nie ma co kombinować, są przecież baterie. Pytanie moje jest następujące: czy warto inwestować w akumulatorki zamiast baterii. W specyfikacji jest napisane 12V, a akumulatorki dają napięcie 1,2V, więc 8 akumulatorów daje tylko niestety 9,6V, a z doświadczenia wiem, że taki HEQ-5 manifestuje swoje niezadowolenie już przy spadku napięcia o 1V. Jak jest w przypadku iExos-100? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AstroNorm napisał:

powerbank 16800 mAh i wczoraj wytrzymał około 2h

Bardzo krótko. Jesteś pewien, że ten akumulator ma taką pojemność? Jakie ma napięcie znamionowe?

Godzinę temu, AstroNorm napisał:

akumulatorki dają napięcie 1,2V,

Nie wiem, kiedy masz wyjazd, ale ja kupiłem u chińczyków takie coś:

https://www.gearbest.com/other-home-improvement/pp_009566662874.html?wid=1433363

Natomiast poszukałbym tego w niższej cenie. Jak ja kupowałem to zapłaciłem 12.99 USD za komplet

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te chińskie powerbanki z opcją rozruchu akumulatora samochodowego z reguły maja zawyżone parametry, mógł też nie być do końca naładowany, sprawdził się w lutym jako zasilanie astrotrac'a, z iExos to był dopiero pierwszy test, zobaczymy, czy warto będzie go zabierać.

Natomiast te akumulatorki usb to fajny patent i dają 1,5V, choć do ładowania na raz trzeba mieć huba usb na 8 portów :) Rozumiem jednak, że akumulatorki 1,2 V mogę sobie odpuścić i jak już to lecieć na normalnych bateriach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest w praktyce z nośnością montażu? Raz piszą 5 kg, raz 7 kg i w obydwu przypadkach mowa o nośności dla astrofoto. Zastanawiam się aktualnie nad zakupem podróżnego teleskopu. Aktualnie rozważam aperturę 72 mm, bo wszystkie 80-tki są niestety zbyt ciężkie, poza tym trudne do spakowania w bagaż podręczny i oczywiście kusi triplet albo nawet quadruplet, bo oczywiście sprzęt się kupuje także do wykorzystania po powrocie z urlopu, ale wtedy obciążenie iExos-100 sięgnie tych 7 kg i to z wykombinowanym guiderem na końcu pręta przeciwwagi wkręconym dzięki śrubie redukcyjnej z 3/8 na 1/4 cala. 

Natomiast kosztem jakości, ale za to mieszcząc się w 5 kg pozostaje dublet i to jest teraz mój dylemat, stąd prośba o info, jak to wygląda w praktyce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zestaw waży około 4,3kg. TS71SDQ + QHY163M, koło filtrowe + szukacz SW 6x30 jako guider i silniczek mikrokrokowy do focusera na lekkich mocowaniach made in @jolo  Mam wrażenie że to już szczyt możliwości tego montażu. Nie z powodu prowadzenia, ale przy zmianie położenia teleskopu i dużym odchyleniu, silniki sprawiają wrażenie pracy na max możliwości. Ale to oczywiście moja subiektywna opinia i może po prostu źle coś robię :)

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)