Skocz do zawartości

M51 - pierwsze podejście


Rekomendowane odpowiedzi

Przesyłam moje pierwsze podejście do M51, będące jednocześnie szybkim testem nowego Edka SW 80. Tracking na HEQ-5, po weekendowym usuwaniu fabrycznych luzów na przekładniach, co udało się zrobić dzięki pomocy mojego Mentora w tej trudnej dziedzinie.

Efekt widoczny na zdjęciu, ze względu na chmury, użytecznych klatek udało się zrobić tylko ok. 20 x 90s, do tego 10 darków, 20 biasów i flatów. Czujnikiem nadal jest niemodyfikowany Canon 450d, obróbka w GIMPie. wyzwaniem było usunięcie szumów tła, zdecydowanie mocniejsze niż we wcześniejszych moich doświadczeniach, efekt widoczny poniżej.

 

125531439_2019-03-27-M51_bgcorr_big_4.thumb.jpg.652bc74c22980bef3d39b064dd32cbfc.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ulubiona :). Ja co jakiś czas jak pogoda jest na godzinkę to pstrykam pojedyńcze ujęcia 51dynki tak ją lubię :). Jak to pierwsze to wróżę, że za 1-2 miesiące będziesz miał foty na konkurs ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2019 o 21:05, krzkrz napisał:

wrzuć całą klatkę z EDka bez kadrowania :) Chcę porównać jak się ma klatka z APS do M4/3

Jutro wrzucę  surowego stacka, dzisiaj po nocnych obserwacjach i sesji w plenerze nie mam siły czekać, aż astrokomp się naładuje, bo padł do zera w trakcie biasów :) Komu się wydaje, że ten post jest w sumie o niczym, to dopowiem, że to mój piąty i od kolejnego będę mógł już samodzielnie wrzucać zdjęcia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, AstroNorm napisał:

Jutro wrzucę  surowego stacka, dzisiaj po nocnych obserwacjach i sesji w plenerze nie mam siły czekać, aż astrokomp się naładuje, bo padł do zera w trakcie biasów :) Komu się wydaje, że ten post jest w sumie o niczym, to dopowiem, że to mój piąty i od kolejnego będę mógł już samodzielnie wrzucać zdjęcia :) 

Zgodnie z obietnicą wrzucam surowego stacka. Właśnie się "bawię" cudeńkiem z matrycą 1" i po raz pierwszy w LRGB. Jak wyjdzie, to będzie do porównania, natomiast testy mają mi pomóc podjąć ostateczną decyzję czy pozostać przy 1", czy może właśnie 4/3. 

jpg_stack.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Przesyłam pełną klatkę M51 z ASI183 (bez żadnego kadrowania). Jest to moja pierwsza zabawa kamerką mono, a obróbka sprawia mi jeszcze spore trudności, nie mówiąc o LRGB, bo to totalna nowość dla mnie. To zdjęcie dodatkowo zrobione z wykorzytaniem flattenera 0,85%, choć odległość od niego do matrycy i 1mm za duża. Ogólnie ok. 90 klatek luminance i po 30 RGB naświetlanych po 60s. 

Zauważyłem natomiast ciekawe zjawisko. Mimo, że pojedyncze klatki mają w miarę normalny, tj. nie za wąski, ciągły i gładki histogram, to po zestackowaniu jest on w DSS długą i wąską szpilą, co jeszcze odpowiada mniej więcej efektom, jakie uzyskują twórcy tutoriali dotyczących obróbki materiału z kamer mono, natomiast w GIMP-ie wygląda on już tak, jak na obrazku poniżej i dopiero po zsumowaniu luminancji i utworzonej warstwy RGB staje się w miarę ciągły, choć poszarpany na krawędziach. Utrudnia to obróbkę, szczególnie przywyrównywaniu kolorów. Czy jakiś błąd podczas naświetlania lub stackowania robię?

2019-04-06 - M51 - ASI183_Full.jpg

hist_m51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)