Skocz do zawartości

Montaż pod ED 100


Oskar90

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jaki montaż azymutalny polecacie pod tubę ED 100 ? Naczytałem się sporo złych recenzji AZ 5, a także, że AZ 4 będzię za słaby pod tę tubę. Czy ktoś ma może doświadczenie z tym teleskopem i może wypowiedzieć się na temat montażu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Oskar90 napisał:

Cześć, jaki montaż azymutalny polecacie pod tubę ED 100 ? Naczytałem się sporo złych recenzji AZ 5, a także, że AZ 4 będzię za słaby pod tę tubę. Czy ktoś ma może doświadczenie z tym teleskopem i może wypowiedzieć się na temat montażu ?

Na AZ4 wieszałem (teraz na podobnym Wixenie) tubkę triplet APO 90/600 z 2,5" wyciagiem + 2" soczewka barlowa + lustrzanka i myślę, że bez problemu EDka 100/900 utrzyma. Ja miałem na nogach 1,75".
Spokojnie było z kątówka 2" + różne szkiełka nawet z okularem 9mm.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Oskar90 napisał:

A jak ma się sprawa długości tuby ? ED 100 ma 92cm a podawana przez producenta maksymalna długość tuby pod AZ 4 to 70 cm. Czy to nie będzie  przeszkadzać w obserwacjach ? 

No nie będzie. Napisał Łukasz wyzej - 102/714. bez problemu to niecałe 9 cm nie zrobi różnicy wielkiej a AZ5 jest do d....y

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Oskar90 napisał:

 teraz tylko pytanie czy nogi LT1 czy lepiej dopłacić do 1,75".

Bezwzględnie dopłacić. Porządne nogi to połowa sukcesu w obserwacjach i w pykaniu np. Munia z pokudłaczoną lustrzanka :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Oskar90 napisał:

Ok od początku AZ 4 przekonuje mnie bardziej, teraz tylko pytanie czy nogi LT1 czy lepiej dopłacić do 1,75". Wagą się w sumie nie przejmuję

Ja wieszam wprawdzie dużo krótszą tubę bo SCT8 + bino ale za to cięższą. Z LT1 do komfortu baaaaardzo daleko, lekkie poruszenie i wszystko lata. Na stalowych nogach w małych i średnich powiększeniach jest dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to jeszcze się zastanawiam ED 100 czy mak 127. Nie patrzyłem ani przez jedno ani przez drugie, dlatego nie wiem co będzie lepsze do mnie do miasta.  

Generalnie potrzebuje uzupełnienie do Newtona 12 którego mam u rodziny na wsi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Oskar90 napisał:

kupie AZ 5. Sprzedawca z jednego sklepu z teleskopami mówi, żeby nie przejmować się recenzjami i AZ5 lepiej sobie poradzi a luzy można bez problemu wyeliminować 

Też bym tak mówił gdybym ściągnął towar i by mi w sklepie zalegał.... To niech ci przed wysyłką wszystkie luzy wyreguluje aby chodził jak AZ 4.
No cóż - Twoje pieniądze, Twoja decyzja. Zabrali w temacie głos Userzy, którzy na AZ 4 konkretne rurki - znacząco nie odbiegające od Twojej wieszali.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Oskar90 napisał:

Chyba jednak zaryzykuje i kupie AZ 5. Sprzedawca z jednego sklepu z teleskopami mówi, żeby nie przejmować się recenzjami i AZ5 lepiej sobie poradzi a luzy można bez problemu wyeliminować 

A który to takich głupot Ci nagadał? 

AZ5 i SW i GSO to sh..t. 

Najlepszy montaż budżetowy AZ jaki miałem to EQ3-2 przerobiony na stałe w ALT-AZ. Przyciężki trochę, ale poza tym OK. I ma mikroruchy. 

ED100 to długa tuba. Jeśli jednak będziesz miał kłopoty, to zrób sobie albo kup ekstender. Zakłada się między statyw a montaż i jest pięknie. Przydatne to jest także, gdy ktoś tak jak ja lubi obserwacje na stojąco. 

Jedyna wada AZ4 to brak mikroruchów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2019 o 16:52, Oskar90 napisał:

Szczerze to jeszcze się zastanawiam ED 100 czy mak 127. Nie patrzyłem ani przez jedno ani przez drugie, dlatego nie wiem co będzie lepsze do mnie do miasta.  

Generalnie potrzebuje uzupełnienie do Newtona 12 którego mam u rodziny na wsi. 

Mak 127 to fajna krótka i lekka tubka. Jednak ma wąskie pole. 

ED100 nie miałem. Miałem TS 115/800 i było całkiem niezłe. Ale jak dla mnie za długie. Podobnie jak EDek 120. 

Każdy szuka czegoś innego, inne sprawy są dla niego ważne. Chyba sam będziesz musiał określić, co dla Ciebie jest ważne. 

Polecam SCT8. 

2 minuty temu, MrOD napisał:

Z własnego doświadczenia polecam GSO ATZ i zdecydowanie odradzam AZ5 (mówię o starej wersji bo nowej nie użytkowałem).

A ja szczerze odradzam. Też to przerabiałem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kjacek napisał:

ED100 to długa tuba. Jeśli jednak będziesz miał kłopoty, to zrób sobie albo kup ekstender. Zakłada się między statyw a montaż i jest pięknie. Przydatne to jest także, gdy ktoś tak jak ja lubi obserwacje na stojąco. 

Jedyna wada AZ4 to brak mikroruchów. 

Kupować to troszkę drogo - samemu mozna z zaprzyjaźnionym ślusarzem zrobić, wysokość dowolna. Służy mi i pod głowicę paralqktyka i azymuta :)  https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8558-mini-pierek/&tab=comments#comment-114992

 image.png.db750c8d2e16d6bf46e532ef00126bc7.png

A AZ4 chodzi tak płynnie po wymianie smarów na porządnie, ze mikroruchy są zbyteczne.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na AZ4 na 1,5" nogach wieszam 120/600 razem z 2" kątówką i jest git. Czasem trzeba przesunąć dovetail w przód i w tył w zależności od okularów (mam ESa 11mm i kitowce). Luzów nie ma od nowości, ale ja swojego troszkę wyregulowałem. Tak jak wspomina @Jacek E. po porządnym nasmarowaniu brak mikroruchów nie przeszkadza, bo można prowadzić tubę paluszkiem za kątówkę.

  • Like 1

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kjacek napisał:

A który to takich głupot Ci nagadał? 

AZ5 i SW i GSO to sh..t. 

Najlepszy montaż budżetowy AZ jaki miałem to EQ3-2 przerobiony na stałe w ALT-AZ. Przyciężki trochę, ale poza tym OK. I ma mikroruchy. 

ED100 to długa tuba. Jeśli jednak będziesz miał kłopoty, to zrób sobie albo kup ekstender. Zakłada się między statyw a montaż i jest pięknie. Przydatne to jest także, gdy ktoś tak jak ja lubi obserwacje na stojąco. 

Jedyna wada AZ4 to brak mikroruchów. 

Przerobienie eq 3-2 na alt- az to trudna sprawa? Jeśli chodzi o sklep to może nie będę robił mu antyreklamy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikroruchy przydają się przy większych powiększeniach. 

Z tego co obiło mi się o uszy, to przerobienie EQ3-2 w tryb ALT-AZ na stałe to bardzo prosty zabieg. Trzeba spiłować lekko jeden element. Poszukaj w sieci. Ja tego nie robiłem osobiście. 

Ten zabieg jest odwracalny. Ale zrobienie tego na stałe podobno wzmacnia układ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam od wielu lat ten " nie dobry " ALT-AZ na stali 1,5" . Używam go z ED-kiem SW 100. Dane podkładki teflonowe i wymienione smary ( dziecinnie prosta operacja bo to prosty montaż ). Pokrętła mikroruchów poodkręcałem bo doskonale prowadzi się za samą tubę teleskopu. Złego słowa o nim nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ED120 i MAK127 oraz AZ4 i EQ3-2 przerobione na AZ (kupiony od @kjacek), nogi stalowe 1.75" i aluminiowy statyw LT1 - więc może się wypowiem... Ale zanim zaczniemy może rozwinąłbyś to:

W dniu 1.04.2019 o 16:52, Oskar90 napisał:

Szczerze to jeszcze się zastanawiam ED 100 czy mak 127. Nie patrzyłem ani przez jedno ani przez drugie, dlatego nie wiem co będzie lepsze do mnie do miasta.  ?

Generalnie potrzebuje uzupełnienie do Newtona 12 którego mam u rodziny na wsi. ?

Chcesz teleskop do miasta do oglądania księżyca i planet, czy teleskop do miasta do księżyca i planet oraz na wyjazdy na wieś do szerokich pól?

  • Jeśli tylko miasto i nie jest problemem, że musisz zaplanować 30min - 60min na chłodzenie to ja raczej brał bym MAKa. Krótka, lekka tuba.
  • Jeśli także szerokie pola na wsi to raczej EDek 100 - ale on ma prawie metr długości i poręczny nie jest. Wiem co piszę bo mam ED120 i jest tej samej długości. Wiec na balkon czy szybkie wyjście przed blok z dzieciakami to zawsze MAK...

Jeśli waga nie jest problemem to EQ3-2 przerobiony na AZ na stalowych nogach jest idealnym rozwiązaniem. Więc jeśli celem jest księżyc i planety, a wtedy używamy dużych powiększeń to z całego serca mogę polecić taki zestaw. AZ4 dużo lżejszy i poręczniejszy, ale brak mikroruchów...  Oczywiście, że one nie są niezbędne, ale wygoda jednak wzrasta przy dużych powiększeniach. Aluminiowe nogi bardzo negatywnie wpływają na czas tłumienia drgań. Aluminiowe nogi to tylko wyjazdy gdzie waga odgrywa kluczową rolę i wyjścia z dzieciakami - ale wtedy nie wysuwam nóg i całość ma 1m wysokości.
 

 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy wszyscy z tymi mikroruchami do dużych powiększeń. A co to są duże powiększenia ?  Ja do powerów x200  nie używam w ogóle żadnych mikroruchów. Montaż ma chodzić jak zegarek i stabilizować się po około 2 sekundach właśnie na powiększeniach x200. No chyba, że jest wiatr to w tedy targa telepem. Trzeba to tak wyregulować aby wszystko było O.K. Nawet obejmy na ED-ku należy tak umieścić aby w skrajnych położeniach ( przesuwając dowetail z teleskopem w montażu ) obsługiwały z należytym wyważeniem wasze okulary. To wszystko ma znaczenie. Jak się dobrze poustawia to moment zajmuje przygotowanie teleskopu do obserwacji. Tylko patrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich preferencji to do planet i Księżyca tylko montaż EQ. Wygoda napędu jest tutaj nieoceniona, można godzinami wypatrywać szczegółów. Chociaż z planetami teraz wypatruje się raczej czegokolwiek ?

Cenowo to raczej powinno być pytanie Mak 150 vs. ED100. I jeżeli to ma być balkon i głównie wtedy oglądanie US to taki Mak 150 to jest poezja. Prawda  @lolak89  ? ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie będę się kłócił. 

36 minut temu, Foton napisał:

Co wy?? wszyscy z tymi mikroruchami do dużych powiększeń????.

 

26 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Wg? moich preferencji to do planet i Księżyca tylko montaż? EQ. Wygoda ?napędu jest tutaj ?nieoceniona

Niektórym microruchy nie potrzebne a inni to wolą EQ i napęd. Spora część astro-społeczności używa microruchów i jest zadowolona. 

26 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Cenowo? to raczej powinno być pytanie Mak 150 vs. ED100. I jeżeli to ma być ?balkon i głównie wtedy oglądanie US to taki Mak 150 to jest poezj???a???.???

Cenowo na pewno. Ale chłodzenie trochę dłuższe... No i na AZ4 ani EQ3-2 to raczej nie powiesz... EDIT: Czy da radę? 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pmochocki napisał:

Cenowo na pewno. Ale chodzenie trochę dłuższe... No i na AZ4 ani EQ3-2 to raczej nie powiesz... 

Niestety chłodzenie jest gorsze ale jednak jeżeli uda się wychłodzić to Jowisz kiedyś w końcu wynagrodzi ;) O ile na balkonie nie ma dramatycznych zmian temperatury to można poczekać trosze dłużej.

Co do montażu wiadomo, z czystym sumieniem polecałbym EQ5 do Maka 150, ale znam takich co i na EQ3-2 dawali radę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ma właśnie być do szerokich pól, wyjazdów gdzie nie będę w stanie wziąć 12 celowego Newtona i do obserwacji z dachu w mieście. Myślę że ta metrowa walizka będzie całkiem poręczna. Myślałem o maku ale tutaj odpadają szerokie pola i jakieś jaśniejsze Mki na wyjazdach. A z tego co czytam planety nie będą dużo gorsze niż  w maku. Przyznam, że nie miałem  przyjemności patrzeć przez maka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Oskar90 napisał:

Teleskop? ma właśnie? być do szerokich? pól

To MAK odpada do takich zastosowań... 

38 minut temu, Oskar90 napisał:

wyjazdów? gdzie nie będę w stanie wziąć 12 celowego ?Newtona i do obserwacji z dachu w mieście. Myślę że ta metrowa walizka będzie całkiem poręczna?.

Zależy co określamy mianem poręczna. Stalowe nogi, montaż i metrowa walizka... ? Nie, poręczne to nie będzie... Nie wyobrażam sobie wnieść mojego ED120 na dach, a mam dzieci w wieku przedszkolnym, które mocno rozwinęły moją wyobraźnię co można wykombinować... ?

Ja bym rozważał inne opcje:

  • ED80  
  • Achromat 150/750 + MAK 127

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)