Skocz do zawartości

Montaż pod ED 100


Oskar90

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, pmochocki napisał:

Ja bym rozważał inne opcje:

  • ED80  
  • Achromat 150/750 + MAK 127

Chyba ED80 zapewnia pewien kompromis pomiędzy DS w szerokim polu a US. Na AZ4 bardzo fajny i mobilny sprzęt, ale jak ma być uniwersalnie to chyba jednak lepszy będzie przerobiony EQ3-2. Sam rozważałem zmianę mojego 120/600 na tego edzia, ale po dzisiejszej lekturze recenzji TS Individual ED 102/714 popełnionej przez @jolo bardzo napaliłem się na tą rurkę. 

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MKonieczny napisał:

Chyba ED80 zapewnia pewien kompromis pomiędzy DS w szerokim polu a US. Na AZ4 bardzo fajny i mobilny sprzęt, ale jak ma być uniwersalnie to chyba jednak lepszy będzie przerobiony EQ3-2. Sam rozważałem zmianę mojego 120/600 na tego edzia, ale po dzisiejszej lekturze recenzji TS Individual ED 102/714 popełnionej przez @jolo bardzo napaliłem się na tą rurkę. 

Nie zmieniaj 120 na 100. Będzie Ci brakowało apertury. Chyba, że lubisz Księżyc, bo z planetami to słabo. 

Tak, 102/714 to bardzo fajny EDek. Lepszy od ED 80 właśnie ze względu na aperturę. Ale trochę aberki tam widać. 

Moim zdaniem ED80 to nie ma sensu na EQ3-2. AZ4 na alu daje radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Wg moich preferencji to do planet i Księżyca tylko montaż EQ. Wygoda napędu jest tutaj nieoceniona, można godzinami wypatrywać szczegółów. Chociaż z planetami teraz wypatruje się raczej czegokolwiek ?

Cenowo to raczej powinno być pytanie Mak 150 vs. ED100. I jeżeli to ma być balkon i głównie wtedy oglądanie US to taki Mak 150 to jest poezja. Prawda  @lolak89  ? ?

Mak 150 na balkonie do US to poezja, fakt :) bezproblemowa praca z bino, ponad 1 stopień pola widzenia to też nie jest mało, jak oglądacie DS w Newtonach to raczej nie przekraczacie stopnia pola :) Jowisz i reszta naszych sąsiadów to super przeżycia z makowcem. Co prawda, ma też swoje wady jak długi czas chłodzenia. Ja swojego wieszałem z powodzeniem na CG4 ze stalą 1,75" obciążonego kątówką i bino z dwoma okularami, razem pewnie 6 kg. EQ3-2 miał co robić ale dawał sobie radę.

Mikroruchy może są zbędne jak chcesz korzystać z szerokich okularów ale kiedy nastawiasz się tylko na US i chcesz wyciągnąć z nich jak najwięcej to inwestujesz w dobre plossle czy orciaki a wtedy mikroruchy to podstawa.

 

No ale jak szukasz do szerokich pól i coś mobilnego do wyjazdu to raczej celowałbym w achro 100/500 :) Do US się nie nadaje ale szerokie pola i małe wymiary powinny Cię usatysfakcjonować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)