Skocz do zawartości

Synta 8" - pierwszy teleskop. Relacja.


Rekomendowane odpowiedzi

O to w tym właśnie chodzi, trzeba wiedzieć czego się mniej więcej  spodziewać,  bo inaczej to i większe lustra rozczarują. Co do barlowa to sam kupiłem marki GSO, ale jakoś nie jestem ich zwolennikiem i myślę, że lepiej mieć po okularku niż kombinować z barlowem.

Mam nadzieję, że niedługo będzie wyjazd pod ciemne niebo i następna relacja! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię takie pierwsze relacje gdyż niosą ze sobą wielki ładunek emocjonalny. Człowiek sam sobie przypomina jak zaczynał swoją przygodę z niebem.  Astronomia amatorska to hobby które uczy cierpliwości i pokory. Wszechświat nie od razu odsłoni Ci swoje tajemnice, będzie robił to stopniowo i powoli. To jest właśnie  w tym piękne. Ja zaraziłem się ponad 20 lat temu i ogień płonie do dziś. Pewnie tak już zostanie. Za każdym razem kiedy ktoś mnie pyta - dlaczego patrzę w niebo? Odpowiadam - bo nie potrafię tego nie robić.

Życzę Ci Brachu żebyś w tym wytrwał  a zobaczysz jakie piękne chwile będziesz przeżywał. 

Pozdrawiam serdecznie. Powodzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Bardzo fajna i mądra relacja. Ja myślę że największe rozczarowanie przeżywa ten kto spodziewa się przez teleskop zobaczyć obrazy jakie widzimy w TV lub na stronie Nasa. :)  Tak wiec przed zakupem czegokolwiek i wydaniem pieniędzy warto zasięgnąć wiedzy bo jest wiele osób które ulokowały kasę i przez rozczarowanie sprzęt wylądował w piwnicy. Często po zakupie stwierdzają ze tak naprawdę nic nie potrzebują bo brak czasu,miejsca,mobilności itp a największa przyjemność obserwacji to zaciszny pokój i komputer. Teraz jest tyle możliwości i materiału w internecie że czasami jest to lepsze rozwiązanie jak wydanie sporej kasy na coś co wywali się do piwnicy. Znam takie przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8? pod miejskim niebem.

- Okulary kitowe ? na początku wystarczające, jednak już jest głód na lepsze szkiełka.



Można powiedzieć, że kolejny pacjent zarażony astronomią [emoji106]
Życzę powodzenia i wytrwałości.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta "zaraza", jako jednostka chorobowa, została dokładnie opisana ? https://astropolis.pl/słowniczek-pojęć-a-m/  i jest znana pod nazwą:

"Dwucalica złośliwa
Paskudna choroba, nękająca przeważającą część astromiłośników, objawia się niedającym spać, nieustannym myśleniem o kupieniu większego teleskopu od tego, który się aktualnie posiada, najczęściej o aperturze właśnie o 2 cale większej.
Metody leczenia, są bardzo trudne i niestety bardzo kosztowne, jedyną znaną metodą jest po prostu kupienie od razu sprzętu docelowego.
Niestety nie sprawdza się to we wszystkich przypadkach, bo regularnie producenci sprzętu oferując coraz nowsze i lepsze konstrukcje, regularnie powodując sezonowe nawroty choroby.
Co ciekawe, zmiana teleskopu o zwierciadle 200mm na taki z lustrem 250mm, zwiększy nasz zasięg jedynie o około 0,5 mag. Rożnica w cenie wynosi zaś około 1000zl.
Istnieje również odmiana Dwucalicy złośliwej (występujaca często równolegle z Dwucalicą złośliwą klasyczną u tego samego obserwatora) polegająca na niemożliwym do opanowania, nieustannym rozważaniu wymiany posiadanych okularów i akcesoriów w standardzie 1,25" na standard 2". Nieszczęśliwie dla naszego portfela jest to choroba która częściej zwycięża, ponieważ wymianę jednego okularu łatwiej zatuszować przed współdomownikami niż wymianę teleskopu... Jednak jak podliczyć koszty wymiany całego zestawu szkła, często okazuje się, że łączny koszt operacji przekroczył dwu, trzykrotnie koszt samego teleskopu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)