Skocz do zawartości
PanFasolka

Dobre wyważenie newtona na paralaktyku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Może słabo szukałem albo nieumiejętnie ale poszukuje jakiś sztuczek na dobre wyważenie newtona :) na paralaktyku. Jak już wydaje mi się, że dobrze wyważyłem go to nagle w którymś fragmencie kręcąc w obu osiach nagle zaczyna przeważać w jedną lub drugą stronę. Zakładam, że przez to, że w newtonie wyciąg jest u góry i z boku + zamontowany aparat fotograficzny to środek ciężkości jest przesunięty po skosie trochę w tym kierunku. Ktoś z was ma jakieś własne patenty na skorygowanie tego? Czy najprościej: szara taśma i odpowiednio ulokowane i dobrane ciężarki po przeciwległej stronie :))

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 minut temu, PanFasolka napisał:

Czy najprościej: szara taśma i odpowiednio ulokowane i dobrane ciężarki po przeciwległej stronie :))

Albo krecha na przeciwwadze albo rurka termokurczliwa (ja mam rureczkę). Pamiętaj jednak o lekkim przeważeniu, tak aby silniczek ciągnął a nie pchał zestaw w zależności od tego czy tuba znajduje się na wschodzie czy zachodzie.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tubę tak zamocować by wyciąg był w jednej linii z szyną montażową.  Np jak na tym zdj:
post-20619-0-99323300-1413125944.jpg

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

O! - i Darek mnie ubiegł bo miałem dopisać :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, DarX86 napisał:

Tubę tak zamocować by wyciąg był w jednej linii z szyną montażową.  Np jak na tym zdj:

Kurcze. to rozwiązanie jest tak proste i tak logiczne, że zastanawiam się czemu nigdy mi to do łba nie przyszło :)) Dzięki Panowie za szybką reakcje. 

Z drugiej strony pewnie stopka od szukacza nie jest w jednej linii z wyciągiem w newtonach (bo tak z pamięci to nie kojarzę)? Bo na tym zdjęciu: kamerę guidującą ktoś na tej obejmie zamocował. U mnie jak jest w stopce na tubie to może minimalnie przeważać ale to jakoś dostosuje lub popatrzę w którą stronę wyciąg odchylić od linii szyny montażowej. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ze względu na częstą asymetrię elementów dodatkowych usytuowanie wyciągu w dół czasem nie wystarcza. Tak jest w moim przypadku.
Po prawidłowym wyważeniu deklinacji i rektascencji ustawiam oś rektascencji tak że pręt przeciwwagi jest poziomo, oś deklinacji tak że teleskop skierowany jest pionowo. Przy takim ustawieniu blokujemy oś rektascencji a deklinacji pozostawiamy luźną. W tej konfiguracji jeśli elementy dodatkowe przeważają w którąkolwiek stronę to odchylają teleskop od pionu co można skorygować obracając teleskop w obejmach. Po tych trzech krokach mamy świetne wyważony cały zestaw.
Tak wykonuje wyważanie kiedy zakładam kamerę.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Panowie :) właśnie wyważyłem wszystko za waszymi radami i wyszło świetnie! Dzieki! Czas zacząć niebawem focenie 😎

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 3.04.2019 o 15:17, MrOD napisał:

Ze względu na częstą asymetrię elementów dodatkowych usytuowanie wyciągu w dół czasem nie wystarcza. Tak jest w moim przypadku.
Po prawidłowym wyważeniu deklinacji i rektascencji ustawiam oś rektascencji tak że pręt przeciwwagi jest poziomo, oś deklinacji tak że teleskop skierowany jest pionowo. Przy takim ustawieniu blokujemy oś rektascencji a deklinacji pozostawiamy luźną. W tej konfiguracji jeśli elementy dodatkowe przeważają w którąkolwiek stronę to odchylają teleskop od pionu co można skorygować obracając teleskop w obejmach. Po tych trzech krokach mamy świetne wyważony cały zestaw.
Tak wykonuje wyważanie kiedy zakładam kamerę.

cześć,

mógłbyś podesłać jakieś zdjęcia ?

Pzdr

Robert

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pewnie, rozumiem że chodzi tobie o zdjęcia ustawień. Założyłem samą tubę na montaż w celu zademonstrowania.

Ustawienie 1 - przeciwwaga w najniższej pozycji, teleskop poziomo, oś rektascencji zablokowana, oś deklinacji luźna. Przesuwamy teleskop w obejmach aby wyważyć oś deklinacji. Przy tym ustawieniu zdecydujmy jakie ustawienie wyciągu nam odpowiada i je wstępnie ustawmy - są 2 możliwości a mianowicie w stronę przeciwwagi lub przeciwną.

1.jpg.8aa880ba6945f1c0f0ba4f52fa823964.jpg

Ustawienie 2 - przeciwwaga poziomo, teleskop poziomo, oś rektascencji luźna, oś deklinacji luźna. Przesuwamy przeciwwagi aby wyważyć oś rektascencji.

2.jpg.22cdc174b5eab8b96c18d21ec48934f1.jpg

Ustawienie 3 - przeciwwaga poziomo, teleskop pionowo, oś rektascencji zablokowana, oś deklinacji luźna. Obracamy teleskop w obejmach aby wyeliminować ew. odchylenia teleskopu od pionu.

3.jpg.d3903ffb2602ce4f17228b976a87a2d4.jpg

Po zakończeniu można te 3 kroki powtórzyć od początku jeszcze raz, zawsze da sie coś jeszcze poprawić.

PS. Czynności 1 i 2 można naturalnie wykonywać w ustawieniu 2.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta