Skocz do zawartości

Wybór okularu (Sky-Watcher WA-66 6 mm)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Prosiłbym o doradzenie co do kupna okularu mam na oku trzy modele:

1. https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-wa-66-6-mm-1-25-quot

2. https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-58-6-mm-1-25-quot?from=listing

3. https://deltaoptical.pl/okular-baader-classic-ortho-6-mm-1-25-quot?from=listing

To jest mój teleskop: https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-f-6-m-crf?from=listing

 

Chodzi mi koniecznie o to żeby uzyskać jak największe sensowne powiększenie do obserwacji planet. W zestawie były dołączone 9mm i 30mm. Wydaje mi się że 6mm to dość rozsądny zakup, chyba że ktoś przekona mnie do innego :P. Bo też chciałbym oglądać obiekty głębokiego nieba. Wracając do tych trzech propozycji. Jestem początkujący więc nie chcę wydawać majątku na sam początek. Przekonuje mnie pierwsza opcja niską ceną i dość dużym kątem lecz widziałem różne opinie na ten temat, więc daje też inne. Są znacznie droższe ale jeżeli dają dużą różnice w obrazie to dopłacę :)

 

Więc podsumowując szukam rady co do zakupu okularu. Oczywiście chętnie przeczytam jeżeli ktoś myśli że nie warto 6mm i lepiej kupić inny w tej samej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego SWA 6mm, w Syncie 8. Dla mnie totalna kicha jakościowa.  Zakładam więc,  że tańszy brat może wypaść jeszcze gorzej. Z tego co zaproponowałeś to Ortho Baadera, ale zastanów się czy to nie będzie za duże powiększenie i zbyt rzadko trafią się   odpowiednie warunki, żeby z niego skorzystać tym bardziej,  że na razie nie będzie sezonu na planety. Do DS natomiast przydałby się ES i tutaj proponuję ES 14mm, a jeżeli chcesz mimo wszystko większe powiększenie to rozważ ES 8,8 mm zamiast kitowej 9-tki, który i na planetach w miarę dobrze sobie radzi. Niestety ES-y to zupełnie inna półka cenowa,  ale też zupełnie inna jakość i komfort obserwacji. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Setaarius napisał:

Miałem tego SWA 6mm, w Syncie 8. Dla mnie totalna kicha jakościowa.  Zakładam więc,  że tańszy brat może wypaść jeszcze gorzej. Z tego co zaproponowałeś to Ortho Baadera, ale zastanów się czy to nie będzie za duże powiększenie i zbyt rzadko trafią się   odpowiednie warunki, żeby z niego skorzystać tym bardziej,  że na razie nie będzie sezonu na planety. Do DS natomiast przydałby się ES i tutaj proponuję ES 14mm, a jeżeli chcesz mimo wszystko większe powiększenie to rozważ ES 8,8 mm zamiast kitowej 9-tki, który i na planetach w miarę dobrze sobie radzi. Niestety ES-y to zupełnie inna półka cenowa,  ale też zupełnie inna jakość i komfort obserwacji. 

Jeżeli mówisz o tym https://www.teleskopy.pl/Explore-Scientific-14mm-1,25''-(82-degrees)-teleskopy-1786.html to jest dla mnie za drogi. Szukam czegoś z tej samej pułki cenowej z której pochodzą wyżej wymienione okulary. Myślę że możesz mieć rację z tym że 6mm to za duże powiększenie, a kupienie 8mm, kiedy mam 9mm to trochę bez sensu. To może polecisz jakiś dobry okular do obiektów głębokiego nieba? Chyba że do zbieram aby kupić lepsze okulary, jeżeli nic nie warto kupować w tym przedziale cenowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy planety były wysoko i był sens ich obserwacji, to ortho Baadera dawało radę. Beznadziejnie małe pole i oko w soczewce ale była jakość. 

Nie powiem Ci jakie ogniskowe wtedy miałem, na pewno 10mm i chyba 8mm.

Na co Ci TERAZ okulary planetarne? Do Księżyca? 

Tak samo jak kolega wyżej do DSów polecam Explore Scientific 82 stopnie (ewentualnie Maxvision). Trzeba łapać okazje z giełdy tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. 

Cena wysoka, ale nie warto kupować badziewia. Wtedy płacisz 2x. Kupując badziewie i kupując później dobry okular. Sam się przekonasz. 

Poza ESami jest jeszcze trochę okularów 100 stopniowych. Np Lunt XWA 20 mm 100 stopni 2". Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. 

Są różne DSy. Co innego potrzebne jest do rozległych mgławic (najczęściej małe i średnie powiększenia), co innego do planetarek (większe powiększenie). 

Obiekty o małej jasności powierzchniowej wymagają zwykle większej Źrenicy Wyjściowej. Poczytaj o niej. 

ŹW = f_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

U Ciebie światłosiła_teleskopu to F6. 

Wtedy dla ES 24mm ŹW=24mm / 6 = 4mm.

Dla 30mm ŹW = 30mm/6=5mm.

Dla 14mm ŹW = 14mm/6=2,3mm

Dla 8,8mm ŹW = 8,8mm/6=1,5mm

Akceptowalny zakres ŹW to 1-5mm. Najlepiej gdy ŹW jest w zakresie 2-2,5mm. To zgrubny opis. 

Ja polecam Ci właśnie tą serię okularów i te ogniskowe. To w zasadzie wszystkie potrzebne ogniskowe. Później możesz eksperymentować dalej. 

EDIT są inne serie okularów. Te tańsze zwykle są znacznie słabsze. Te droższe bywają lepsze. ESy 82deg to taka dobra średnia półka. Do tego teleskopu to raczej okulary docelowe. Nie warto schodzić poniżej ich jakości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam rozumieć w przedziale cenowym do 250 nie ma nic wartego zakupu w tym momencie. Lepiej dozbierać i kupić coś dobrego czyli np. tego Explore Scientific 82 (to chodzi o tego https://www.teleskopy.pl/Explore-Scientific-14mm-1,25''-(82-degrees)-teleskopy-1786.html ? ). Bo od razu zaznaczałem że jestem początkującym i nie wymagam niesamowitej jakości, chyba że te tanie okulary to straszne badziewy :P Ogólnie chodzi mi o to żeby już móc coś oglądać z może nie najlepszym sprzętem i nie wydawać na to majątku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady!

Na razie nic nie kupię i uzbieram na tego ES`a. Zapewne w przyszłości kupię tego ES 14mm 82°. Na razie jeszcze nie będę zamykać tematu jeżeli ktoś będzie chciał się wypowiedzieć, a ja chętnie dowiem się więcej na ten temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwicz na tym co masz. 30mm to okular do przeglądu nieba, 9mm to okular do większych powiększeń. Nie wiem jakiej są jakości ale to kitowce, wiele dobrego tam nie dali. Jak kupisz ESa 82deg to będzie to szok jakościowy. Wtedy trzymaj się gleby, aby nie odlecieć ?

EDIT skąd jesteś? Najlepiej znajdź lokalsów, umów się na oglądanie nieba. To najlepszy sposób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupilem wlasnie taka 9mm WA-66 do 10" newtona. Jestem poczatkujacym obserwatorem wiec zbytnio nie mam punktu odniesienia co do jakosci roznych okularow. Jak na ta chwile ten okular daje duzo frajdy w obserwacji ksiezyca. Probowalem zdzialac coskolwiek z Marsem, ale po za nieco wieksza kropka nic wiecej nie wyciagnalem. Dzisiaj doszly jakies filtry wiec moze bedzie troche lepiej. 

Swoja droga jakbym chcial ogladac planety to lepiej bedzie dokupic barlowa do tego okularu 9mm czy pojsc lepiej w kolejny okular 5 lub 6mm?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pembuk napisał:

Kupilem wlasnie taka 9mm WA-66 do 10" newtona. Jestem poczatkujacym obserwatorem wiec zbytnio nie mam punktu odniesienia co do jakosci roznych okularow. Jak na ta chwile ten okular daje duzo frajdy w obserwacji ksiezyca. Probowalem zdzialac coskolwiek z Marsem, ale po za nieco wieksza kropka nic wiecej nie wyciagnalem. Dzisiaj doszly jakies filtry wiec moze bedzie troche lepiej. 

Swoja droga jakbym chcial ogladac planety to lepiej bedzie dokupic barlowa do tego okularu 9mm czy pojsc lepiej w kolejny okular 5 lub 6mm?

 

 

No i z Marsem nic nie wyciągniesz już więcej. Mars oddala się od Ziemi, z Marsem niestety trzeba poczekać do Lata 2020, może już coś na wiosnę będzie można zerknąć ale nie polecam :) Wstawaj rano na Jowisza i Saturna, są coraz lepiej widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałbym wrócić do tematu. Okazało się że jednak będę w stanie kupić ten okular za te 600 zł. Tylko teraz chciałbym kupić na początek jak najbardziej uniwersalny, bo za pewne dużo czasu minie za nim będę w stanie kupić drugi. Mógłby mi ktoś powiedzieć jaki byłby najlepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)