Skocz do zawartości

Teleskop Perceptor i kamera


Marek^1980

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

mój znajomy jakiś czas temu kupił teleskop aby obserwować niebo, czy raczej obiekty na niebie. Niestety ze względu na swoją niepełnosprawność nie jest w stanie utrzymać stabilnie głowy, co oczywiście uniemożliwia korzystanie z teleskopu. Zapytał mnie ostatnio czy można zainstalować kamerę w okularze, aby mógł prowadzić obserwacje na komputerze... Już wiem, że można, ale kompletnie nie wiem jaką kamerę, jakie adaptery będą potrzebne, itd, bo w tym temacie jestem laikiem. Widzę, że można kupić coś za 50zł, ale i 400zł. Wchodzą w grę oczywiście zakupy na Alieskpres. Poniżej zamieszczam zdjęcia instrukcji obsługi teleskopu aby było wiadomo o jakim modelu mowa. Proszę o pomoc.

 

a64d4ae0c6b5b.jpg

41f9028207987.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kolega kupił coś najgorszego co można sobie tylko wybrać. Nie dość że wszystko chwiejne, to jeszcze na dodatek mające wyciąg dla okularów o średnicy 0,98", gdy standardem jest średnica 1,25". Jeżeli kamera, to tylko mikroskopowa, bo inne nie będą pasowały. Ale jest tu jeszcze jeden problem. Kamera taka ma mały sensor i przez to bardzo małe pole widzenia i pokaże nam tylko niewielki fragment Księżyca. Wcelowanie w Księżyc, a szczególnie w planety będzie wielkim wyczynem z powodu szybkiej ucieczki tych obiektów z pola widzenia kamery. Po ciężkich bojach może zdołamy je uchwycić,, ale można to raczej porównać do cudu.

Oczywiście powiększenia 675x nigdy nie uzyskasz w takim teleskopie (chamska ściema dla nieznających się na sprawie), a co najwyżej w porywach 90 do 120x z powodu małej średnicy obiektywu (60 mm) i marnej jego jakości. Soczewka Barlowa jest do kitu ze względu na potężne odblaski wewnątrz obudowy (sąsiad coś podobnego z tej firmy kupił i miałem to to w ręku i widziałem co pokazuje - czyli jedną wielką mgłę, a mógł mnie zapytać co kupić). Szukacz to plastikowa i niestabilna masakra przez którą niewiele widać z powodu ograniczenia średnicy obiektywu baflem umieszczonym tuż za obiektywem z otworkiem fi około 1 cm . Jedynym racjonalnym wyjściem jest odesłanie tego czegoś do sklepu i zwrotu wyłudzonych pieniędzy. Jeżeli się to się nie uda, jedynym wyjściem jest likwidacja luzów statywu i wyszukanie innych słabych punktów, oraz zakupem bardziej normalnego i taniego szukacza np. Star Pointer'a + stopka do jego zamocowania: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=1648&lunety=Szukacz Star Pointer szukacz kolimatorowy typu red dot Sky Watcher

Co można polecić koledze?

Nie widzę tu nic innego co sensownie pokaże Księżyc i planety oprócz Maka-90 na mini Dobsonie. Jest mały, lekki, stabilny, łatwy do rozbudowy i można go postawić do obserwacji na jakimś małym, niechwiejącym się stoliku siedząc na niskim wędkarskim krzesełku link: https://www.astroshop.pl/teleskopy/orion-teleskop-dobsona-mc-90-1250-starmax-dob/p,16721

lub tylko trochę droższy, ale z napędem: https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-mak-90-virtuoso?from=listing

Za ten pierwszy sporo przepłacamy.

Na niepełnosprawność kolegi może jakieś proste urządzenie przymocowane do tułowia i obejmujące głowę w przynajmniej czterech miejscach - boki, czoło i tył głowy w przypadku jeżeli spowodowane jest to bezwładem. Może da radę takie coś.

Życzę powodzenia kolegom

  • Like 1

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konkretną, wyczerpującą odpowiedź. Teleskop został zakupiony dawno temu i nie ma możliwości zwrotu. Przeanalizuję możliwość zakupu nowego sprzętu, bo rzeczywiście, po tym co przeczytałem raczej nie ma sensu zakup kamery. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ażeby uzupełnić moją poprzednią wypowiedź dodaję jeszcze link do mojego zdjęcia Księżyca (ostatni post na dole) zrobionego takim Makiem-90 na mini Dobsonie zrobionym własnoręcznie z płyt wiórowych: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=39&t=52814

zdjęcie ustrojstwa

1019832740_Beznazwy1.jpg.d133e2be9a0971c94aee548ab7c69c5b.jpg

 

 

  • Like 1

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)