Skocz do zawartości

Wymiana okularów, ciąg dalszy.


Hagen

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno nabyłem ES 11mm 82° do Bressera 102/460ED i przez okulary, które dotychczas używam nie chce mnie się już patrzeć, skok jakościowy zrobił swoje. Zanim przyjdzie czas na inne a przyjdzie napewno, chciałbym coś co da mnie powiększenie 70÷80x. Okulary jakie do tych powiększeń wytypowałem to: 

Explore Scientific 5,5mm 62° 1,25",

Explore Scientific 6,7mm 82° 1,25"

Baader Hyperion 5mm 68° 1,25"

Który według Was będzie najlepiej "pasował" do tej tuby? Będę wdzięczny za każdą opinię.

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to rosnące powiększenie bardziej wymaga dużych pól w okularach więc poszedłbym w 82 stopnie, ale to tylko moje zdanie ?

Ewentualnie Morpheus 6,5mm 76 stopni  ale cena mocno w górę. Może trafi się na giełdzie. Pytanie czy warto...nie miałem z nimi do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Setaarius napisał:

Jak dla mnie to rosnące powiększenie bardziej wymaga dużych pól w okularach więc poszedłbym w 82 stopnie, ale to tylko moje zdanie ?

To nie tylko Twoje zdanie.

Nie pamiętam gdzie, ale gdzieś czytałem, że 82 stopnie i 100st są lepiej skorygowane niż inne. Ile w tym prawdy, to inna sprawa. 

Ale i 82 i 100 stopniowe ESy to bardzo dobre okulary. Jednak, jeśli trafisz na giełdzie stare Naglery, to moim zdaniem są one lepsze. 

Mam starego Naglera 13mm, miałem też ES 14mm 82deg. Stary, mocno zużyty Nagler 13mm, był wyraźnie lepszy od ESa 14mm i co śmieszne ma większe od niego pole. 

Morpheus ma dobre opinie, jednak nigdy nie miałem ich do dyspozycji. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kjacek napisał:

 

Ale i 82 i 100 stopniowe ESy to bardzo dobre okulary. Jednak, jeśli trafisz na giełdzie stare Naglery, to moim zdaniem są one lepsze. 

Mam starego Naglera 13mm, miałem też ES 14mm 82deg. Stary, mocno zużyty Nagler 13mm, był wyraźnie lepszy od ESa 14mm i co śmieszne ma większe od niego pole. 

Nie wymieniając tańszych opcji to z tych lepszych okularów miałem ES-y 82, miałem LVW i skończyłem na Pentax XW, Panopticu i Naglerach...? A w głowie kiełkuje Ethos-SX 3,7mm...

Powiem tak-warto!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panoptiki na dzienne obserwacje, szczegolnie 24mm - ale i inne - to  kiepski wybor !  Na poduszkach mozna sie dobrze wyspac !   :)   

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zbignieww napisał:

Panoptiki na dzienne obserwacje, szczegolnie 24mm - ale i inne - to  kiepski wybor !  Na poduszkach mozna sie dobrze wyspac !   :)   

Ja w dzień nie oglądam a nocą tego nie widać.

Ale jaki kontrast, transmisja i punktowość gwiazd. Ciężko znaleźć odpowiednik. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)