Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Myślałem nad zakupem pierwszego teleskopu. Nie mam nic szczególnego na oku, kompletnie się na tym nie znam. - Mam budżet do ok. 550 zł. Mieszkam w podmiejskiej miejscowości i co ważne - nie mam balkonu. Oznacza to chyba, że nie mogę posiadać stacjonarnego teleskopu - chociaż mam spory ogródek i trawnik. Z góry dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Ty, niedawno szukałem pierwszego teleskopu. Nie obyło się bez prawie rocznego czytania pod tym kierunkiem artykułów, forów, opinii. 

Niedawno zakupiłem ten pierwszy wymarzony. Zachęcam do przeczytania moich pierwszych wrażeń, może to pomoże, naprowadzi. 

Może warto trochę poczekać i jednak zwiększyć trochę budżet? Jeśli masz ogródek to Synta 8" może być dobrym wyborem (koszt używki +/- 800zł).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, aallcceess napisał:

Podobnie jak Ty, niedawno szukałem pierwszego teleskopu. Nie obyło się bez prawie rocznego czytania pod tym kierunkiem artykułów, forów, opinii. 

Niedawno zakupiłem ten pierwszy wymarzony. Zachęcam do przeczytania moich pierwszych wrażeń, może to pomoże, naprowadzi. 

Może warto trochę poczekać i jednak zwiększyć trochę budżet? Jeśli masz ogródek to Synta 8" może być dobrym wyborem (koszt używki +/- 800zł).

To najlepszy wybór. 8 cali jest jednak dość duży. Co prawda jest jeszcze mobilny... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1300 to chwilowo dla mnie za dużo, poza tym nie chce porywać się z motyką na słońce. A co do SW 80/400 na AZ4????? . Co oznacza AZ4 - przypominam, że jestem w tym zielony. 400 to ogniskowa, a 80 to średnica obiektywu? I jak to jest - im większy obiektyw tym lepsze przybliżenie? I jak jest z ogniskową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 1300 a około 800 za używany. Jeśli jednak masz sztywną granicę budżetu to niektórzy polecają w tej cenie synte 6" (jako dolna sensowna granica wielkości lustra). Wtedy zmieścisz się w 550 jeśli poszukasz na giełdzie / Olx.

Az4 - to montaż.

Za przybliżenie odpowiadają okulary a nie sama tuba. Przybliżenie obliczasz poprzez podzielenie ogniskowej teleskopu przez ogniskową okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 80/400 świetnie się sprawdza jako podróżny, tuba wchodzi w bagaż podręczny, za montaż może robić statyw i ciut lepsza głowica. Świadomie go na wyjazdy kupiłem i trochę na lepszym niż u nas niebie głównie fociłem. Natomiast do obserwacji, to nawet pod Teide szału niestety nie było. Dlatego jako domowy, pierwszy sprzęt, to niestety zdecydowanie jest za mały. Celowałbym w jakiegoś Newtona 120-150 w tym budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Julian1234 napisał:

Mam tylko pytanie co tak naprawdę będę w stanie dojrzeć przez SW 80/400 I AZ4 oznacza, żeby kupić zmontowany? I musiałbym do tego kupować jakiś okular?

80/400 to mały światłosilny refraktorek achromatyczny. Do małych i średnich powiększeń. 

AZ4 to montaż, gdzie umieszcza się teleskop podczas oglądania nieba. Tą tubkę można wieszać na statywie foto z jakąś głowicą, da się, ale nie jest to wygodne. 

Tak, jeśli kupisz dowolny teleskop, potrzebny jest okular. Zwykle potrzebne jest ich kilka do różnych powiększeń. 

Ten refraktor 'lubi' lepsze okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. Refraktor ma wyciąg 1.25 cala i tylko takie okulary można używać. 

80/400 pokaże szerokie pola gwiezdne i trochę DSów w kontekście.

Osobno kupisz tubę refraktora, osobno montaż AZ4 ze statywem. 

Zaleta - ten zestaw jest bardzo mobilny. 

8 calowy Newton na montażu Dobsona pokaże znacznie, znacznie więcej... To teleskop polecany na początek. Ale to taka mniejsza betoniarka. Nie każdy chce/może taki teleskop mieć. 

Pomyśl o kupnie sprzętu używanego z giełdy tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. Jest taniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się zastanów, czy będzie Cię stać na teleskop i minimum 2-3 okulary, żeby w pełni czerpać z możliwości teleskopu. Może spróbujesz na początek zacząć od lornetki.  Poczytaj trochę o tym co można przez różne lornetki oglądać, a może zdecydujesz,  że na początek Ci wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetkę posiadam taką (https://deltaoptical.pl/lornetka-entry-8x40) i na początek nie chce rzucać się na żadną syntę. I tak potrzebowałbym teleskopu przenośnego np. do babci. A poza tym czy jakbym początkowo kupił SW 80/400 i potem okular (po jakimś czasie) to ten okular pasowałby też do innych teleskopów, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo rzecz biorąc, współczesne okulary teleskopowe są produkowane w oprawkach 1,25" lub 2". W przypadku małych teleskopów, to tamże są wyciągi okularowe 1,25", w przypadku większych teleskopów (tak od średnicy apertury 100mm wzwyż) będą to wyciągi 2". Dzisiaj, jeśli teleskop ma wyciąg 2", to w standardzie oferowana jest redukcja 2"-1,25". Tak więc okular z oprawką 1,25" będzie pasował do każdego teleskopu, ale już 2" niekoniecznie... w szczególności, jeśli apertura teleskopu wyniesie poniżej 100mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Julian1234 napisał:

Lornetkę posiadam taką (https://deltaoptical.pl/lornetka-entry-8x40) i na początek nie chce rzucać się na żadną syntę. I tak potrzebowałbym teleskopu przenośnego np. do babci. A poza tym czy jakbym początkowo kupił SW 80/400 i potem okular (po jakimś czasie) to ten okular pasowałby też do innych teleskopów, prawda?

I mam jeszcze pytanie co mógłbym tak naprawdę zobaczyć przez wyżej wymieniony teleskop? Najlepsze byłyby zdjęcia.

 

W dniu 13.04.2019 o 23:28, Setaarius napisał:

Dobrze się zastanów, czy będzie Cię stać na teleskop i minimum 2-3 okulary, żeby w pełni czerpać z możliwości teleskopu. Może spróbujesz na początek zacząć od lornetki.  Poczytaj trochę o tym co można przez różne lornetki oglądać, a może zdecydujesz,  że na początek Ci wystarczy. 

Taka lornetka jaką teraz posiadam raczej mi nie wystarczy, niewiele przez nią widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Julian1234 napisał:

Lornetkę posiadam taką (https://deltaoptical.pl/lornetka-entry-8x40) i na początek nie chce rzucać się na żadną syntę. I tak potrzebowałbym teleskopu przenośnego np. do babci. A poza tym czy jakbym początkowo kupił SW 80/400 i potem okular (po jakimś czasie) to ten okular pasowałby też do innych teleskopów, prawda?

Mogę udostępnić swojego SW 80/400, najlepiej podczas wspólnych obserwacji, które organizowane są regularnie pod patronatem Planetarium w Warszawie. Jeżeli jesteś zainteresowany prośba o kontakt na priv. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)