Skocz do zawartości

Český hydrometeorologický ústav - strona meteo


Esku1RES

Rekomendowane odpowiedzi

Mając dziś chwilę wolnego czasu, chciałbym się z Wami podzielić informacją na temat pewnej strony, która od kilku lat jest dla mnie dużym wsparciem, a kilka dni temu doczekała się dalszych aktualizacji i rozszerzeń. Przedstawia satelitarny widok stanu atmosfery dla całej Europy (EU), centralnej Europy (CE) lub Czech i Słowacji z dużym obszarem południowej Polski (CZ).

Český hydrometeorologický ústav

Polecił mi ją kiedyś Paweł Zieliński z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, kiedy to miałem przyjemność być zaproszonym i spotkać się z nim w obserwatorium na Suhorze. Zdaję sobie sprawę, że podobnych stron jest w sieci mnóstwo, ale właśnie ta odpowiada mi najbardziej. Powodów jest kilka:

  1. jest szybka
  2. przedstawia bardzo czytelnie dynamiczną sytuację meteo dzięki automatycznej animacji ostatnich klatek. Ich ilość, interwał czasowy i częstotliwość przełączania można sobie dowolnie ustawiać
  3. w ciągu 2 lat jej użytkowania nie przypominam sobie przypadku, aby uległa awarii (w przeciwieństwie do Meteoblue i innych podobnych "graficznie miodnych" stronek)
  4. aktualny widok satelitarny jest autoodświeżany

sesja4.jpg.6ad1652a3b6fcce15e1143671b3757bb.jpgTen czwarty argument jest dla mnie najważniejszy. W praktyce bowiem wygląda to tak, że na jednym z monitorów (patrz zdjęcie) mam stały podgląd zachmurzenia i potrzeba jest taka, aby w ogóle tego nie dotykać. Wszystko ma się co 15 minut automatycznie aktualizować, samoczynnie, bez potrzeby odświeżania przeze mnie. Mam to ustawione tak, że wyświetlam 4 ostatnie zdjęcia wykonywane co 15 minut, ale każdy może zaprogramować system wyświetlania według własnych preferencji.

Ustawienia strony, które sobie zdefiniujemy według własnych potrzeb, można zapisać w plikach cookies lub jako argumenty zawarte w linku wywołującym. Więcej informacji na temat indywidualnych ustawień zawartych jest w instrukcji w pliku PDF

Może niektórzy z Was tę stronę znają, ale może są i tacy, którzy się z nią nie zetknęli. Skoro ktoś, kiedyś mi ją polecił (za co jestem bardzo wdzięczny), to czuję się zobowiązany, aby taką informacją podzielić się dalej.

  • Like 6
  • Thanks 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda, spróbuję jak to wygląda nad kapryśnym wybrzeżem...
Mam tylko mały problemik... Gdy włączę i próbuję to zmienić nic nie daje :( Pokazuje na okrągło chmurewki w przedziale czasowym 09 - 14 :(
Choć gdy przyjdzie samo focenie to mam już swój Badacz Nieba, 3 nocki i pracował bez zarzutu - Sky temperature / cloud sensor :) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Jacek E. napisał:

Fajnie to wygląda, spróbuję jak to wygląda nad kapryśnym wybrzeżem...
Mam tylko mały problemik... Gdy włączę i próbuję to zmienić nic nie daje :( Pokazuje na okrągło chmurewki w przedziale czasowym 09 - 14 :(
Choć gdy przyjdzie samo focenie to mam już swój Badacz Nieba, 3 nocki i pracował bez zarzutu - Sky temperature / cloud sensor :) 

Z prawej strony o góry wybierasz klatki do animacji, na przykład 4 ostatnie (czyli 4 na samej górze). Kolejne zdjęcia zaznaczamy trzymając przycisk SHIFT lub CTRL (klasyczny multiwybór). Następnie koniecznie trzeba wcisnąć przycisk "Nahraj vyber". Dopiero wówczas włącza się tryb wyświetlania wybrany przez użytkownika. 

Można też użyć przycisków "Vyber každý: 8/4  snímek" co powoduje wybranie co 8 lub 4 zdjęcia i śledzić zmiany w dłuższej perspektywie (lub też zdefiniować dowolny własny sposób). Za każdym razem na koniec konieczne jest wciśnięcie  "Nahraj vyber". Oczywiście podane czasy są w UTC, czyli teraz -2h.

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)