Skocz do zawartości

Masters Class - uwagi dla zwycięzców - marzec 2019


Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem mamy wyjątkowego gościa - zwycięzcę III edycji Konkursu Henia Kowalewskiego - Pawła Oleksiaka znanego bardziej jako Kenny - także eksperta polskiej edycji APODa. A oto jego uwagi:

1a. Galaktyki M81, M82

Na pierwszy rzut oka widać, że materiał został potraktowany wyjątkowo łagodnie, gdyż można by z niego wyciągnąć dużo więcej, mimo że klatki są krótkie, bo zaledwie 60s. Według mnie trochę za dużo niebieskiego koloru jest na gwiazdach i pomijając brak flattenera (co niestety rzuca się w oczy patrząc na narożniki zdjęcia ) to same gwiazdy wyglądają akceptowalnie (można by poprawić trochę obwódki i samą ostrość ). Bardzo ładnie zaczęła wychodzić kolorystyka na M82, sama M81 jednak wymaga już trochę czasu na poprawę koloru ( wiadomo, to kwestia gustu )

1b. Mgławica Kraba ( Messier 1, NGC 1952)

Z technicznego punktu widzenia zdjęcie wygląda ok, ale co się stało z gwiazdami? Jakieś błędy prowadzenia, szarpnięcia, problemy z optyką? Nie wygląda to ciekawie, przez co od razu widać niedoskonałości w nałożeniu koloru na luminancję, kolor czerwony jest zbyt rażący w porównaniu do reszty gwiazd. Samo tło wygląda dobrze, podobnie jak mgławica ( chociaż co do M1 to mam wrażenie, że brakuje jej trochę ostrości, ale na tym etapie bym się tym nie przejmował ).

2. IC 410

Od czego tu zacząć... 
Fotografowanie w wąskich pasmach wymaga dużo czasu w zbieraniu materiału, ale i też w późniejszym etapie obróbki. W mojej opinii jest to jedna z trudniejszych palet w naszej dziedzinie. Na przykładzie tego zdjęcia widać, że zostało ono ciągnięte za "uszy" co nie przysłużyło się na plus. Wyszedł spory szum, który później autor starał się wytłumić, lecz raczej nie przyniosło to zadowalających efektów. Klatki Ha 180s i OIII 200s to jednak ciut mało jak na wąskie pasma. Na temat kolorystki nie będę się wypowiadać, gdyż jest to sprawa gustu, szczególnie w wąskich pasmach. Podobnie sprawa się ma z kolorystyką gwiazd ( jestem zwolennikiem braku koloru na gwiazdach w palecie typu HST, oraz w mojej opinii gwiazdy są ciut za duże ).

3. NGC2403

Z technicznego punktu widzenia największym błędem jest za mocno wycięte tło. Autor niech zwróci uwagę na histogram i zapamięta aby więcej tak nie robić ? Na pierwszym planie powinna być galaktyka, a tu niestety gwiazdy za bardzo rażą, powinny być zmniejszone, dzięki czemu fotka od razu byłaby przyjemniejsza w odbiorze ( kolor gwiazd i ich kształt również pozostawia trochę do myślenia). Kolorystyka galaktyki jest bardzo przyjemna, ale od razu widać brak ostrości ( niestety na to trzeba zwrócić uwagę przy zbieraniu materiału).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel polecił i przypiął ten temat
  • wessel usunął z polecanych i odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)