Skocz do zawartości

Sky-Watcher Evostar 72 ED ( czyli o tym jak kupiłem kota w worku)


mebelek

Rekomendowane odpowiedzi

skrzynka.thumb.jpg.a94a15cada037558aff85547da56cd0e.jpg

 

 

- Więc teraz ten będzie z nami wszędzie jeździł?  Zapytała

- Tak, chyba tak. Zresztą zobaczymy. Odpowiedziałem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1556542996_namontau.thumb.jpg.60dc18df0f5cdb3198a1cf5cd8a6e3b6.jpg

 

Ostatecznie po długich rozważaniach zdecydowałem się jednak na zakup tego teleskopu. Niewiele na temat tego produktu opinii, a na polskich forach nie znalazłem ani jednej.

 

Dane producenta

? układ optyczny: refraktor ED (dublet) 
? średnica obiektywu: 72 mm 
? ogniskowa: 420 mm 
? światłosiła: 1/5,8 
? maksymalne użyteczne powiększenie: 144x 
? dovetail: tak, w standardzie Vixen 
? wyciąg: 2" z redukcją 1,25" i mikrofokuserem 10:1 
? waga: 1,9 kg

 

 

 

 

Pierwsze oględziny

Teleskop porządnie zapakowany.  Wewnątrz kartonowego pudła solidna walizka, a w niej wyprofilowana pod teleskop i akcesoria pianka,  teleskop z obejmami, dovetailem, stopką szukacza i śrubą z gwintem do zamocowania aparatu.  Tyle.   Nic więcej nie dostajemy. W pozostałe akcesoria trzeba się zaopatrzyć oddzielnie.

Sama tuba i walizka robią bardzo dobre wrażenie estetyczne. Szyk i elegancja bym powiedział. 

Wyciąg chodzi płynnie, robi wrażenie sztywnego. Zakończony gwintem M54 z nakręconą metalową końcówką ( niestety bez claming ringu). Tu uwaga ! Końcówka ma tendencję do odkręcania się pod ciężarem kątówki i ciężkiego okularu. Lepiej sprawdzić po zakupie czy jest dobrze dokręcona. Wyciąg ma jedną śrubkę do regulacji oporu, nie ma kontrującej. Bez rotatora. Przedni dekielek metalowy , wkręcany . Odrośnik zdejmowany ( z trudem)

Piękne zielone powłoki na soczewkach. Mała niespodzianka w postaci metalowego pyłku od wewnętrznej strony, musiałem usunąć pędzelkiem.

 

 

Obserwacje wizualne

Nie jest to moja mocna strona. Powiem tylko tyle, że z kątówką 1.25 wszystkie moje Hyperiony łapią ostrość bez problemu.

 

 

Pierwsze zdjęcia 

Wykonane Nikonem D5200. Od razu założyłem też uniwersalny flattener.   

Resize 50%

 

Odległość 20 m                                                                   Odległość 100 m                                                                   Odległość 500 m

kwiatki.thumb.jpg.837fa74f6f1ebc6f4d7c1e40b5415aee.jpgdrzewo.thumb.jpg.cb2c21314b21f9a4cfd6022e5534a798.jpg2014285663_sup.thumb.jpg.14ff5cd213f32ee4fb7cb0dadfa20186.jpg
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Księżyc  (crop bez resize)                                    Pojedyncza klatka 30s (resize 50%)                                                          Stack 30 klatek (resize 50%) 1874144145_ksiyc.thumb.jpg.97e5d3e31643612119ef48eaf729b146.jpg1997853580_pojedynczaklatka.thumb.jpg.8f47ad3c1e5de1149ebd1405f76d10a5.jpg609467768_lekkistrecz.thumb.jpg.bcafb64ecca1c11367cab1e9daaa343e.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 Tyle na dziś

  • Like 8
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mebelek napisał:

? -? ?Więc??? teraz ten będzie z nami wszędzie jeździł?  Zapytała

- Tak, chyba tak. ??Zresztą zobaczymy. Odpowiedziałem????

? Za 80% komunikacji odpowiada mowa niewerbalna... Ciekawe co Twoja lepsza połówka chciała Tobie przekazać zadając retoryczne pytanie... 

Gratuluję zakupu. Ja tylko wizual, ale swojego AT72ED nie oddam. Już spakowany na wyjazd na majówkę. 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odblaski,odbicia,"kometki".....

Fotografia ds-ów przy księżycu to nie jest najlepszy pomysł, ale robiłem to już wiele razy i takich cudów nie miałem  na zdjęciach.

Czyżby ta rurka miała zbyt krótki odrośnik? Jakis inny pomysł?

Staki po 30 klatek, ekstremalnie wystreczowane

1.thumb.jpg.573881c458c19e44bb8fd233c81e41df.jpg2.thumb.jpg.03b0ea3b0bc80a91195ef92bc2991f32.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czarne kółka to chyba jakieś paprochy na soczewce/matrycy. Co do reszty efektów nie mam pomysłu innego, niż właśnie odblaski. Spróbuj może pofocić po przeciwnej stronie nieba niż łysy, tak żeby nie miał szansy poświecić na soczewkę i zobaczymy czy ta "zorza" się utrzyma.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te fotki, to z flattenerem robione, czy bez ? Jeśli z nim, to zrób w podobnych warunkach bez niego i porównaj efekt.  Jeśli to zdjęcia bez flattenera, to załóż dłuższy odrośnik i sprawdź, czy nadal taki efekt występuje. Może być jeszcze odwrotnie zamontowany obiektyw w celi. Tak miałem w szukaczu 60/210, obraz  dawał dziwne artefakty. Po zamianie stron obiektywu, obraz  był już bez zarzutu.

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedłużyłem odrośnik o 5 cm i odblaski sie nie pojawiają, przynajmniej przy rozsądnej odległości od Księżyca.

Obrobiony stack 30x2min, iso400, bez klatek kalibracyjnych. Zwiększyłem też o 5 mm odległość o flattenera. Być może należałoby jeszcze zwiększyć odległość, niestety dalej już nie można wsunąć wyciągu. Dalsze zwiększenie odległości spowoduje ,że nie ustawię ostrości, przynajmniej w przypadku Nikona.  

W centrum gwiazdki ładne, niestety im bliżej krawędzi , tym bardziej kolory sie rozjeżdżają.

Resize 50%

767456748_M53evostar.thumb.jpg.39d0fede9f428ea6c4441b96148b5b5b.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie laickie pytanie- flattener wkrecasz w wyciąg i z drugiej strony do niego przyłączasz kamerę/aparat? Jaki flattener konkretnie tutaj dawałeś? Potrzebne jeszcze dodatkowe złączki?Bez flattenera byłaby duża degradacja obrazu na brzegach?

 Problemów z wyważeniem ze względu na krótki dovetail nie było?

Wyciąg solidny, sztywny?

Śrubki w wyciągu mocno trzeba dokręcać? Rysują tuleję kątówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaciekGroch napisał:

Takie laickie pytanie- flattener wkrecasz w wyciąg i z drugiej strony do niego przyłączasz kamerę/aparat? Jaki flattener konkretnie tutaj dawałeś? Potrzebne jeszcze dodatkowe złączki?Bez flattenera byłaby duża degradacja obrazu na brzegach?

 Problemów z wyważeniem ze względu na krótki dovetail nie było?

Wyciąg solidny, sztywny?

Śrubki w wyciągu mocno trzeba dokręcać? Rysują tuleję kątówki??

Nie wkręcam flattenera, tylko wkładam. Nie mam jeszcze odpowiedniego adaptera,żeby wkręcić. Tam jest gwint M54x1 jeśli się nie mylę. Aparat wkręcam. Flattener dałem na zdjęciu, jest bez nazwy. Może dziś zrobię jakieś klatki bez flattenera, to sobie zobaczysz.

Co do wyważenia, to od razu założyłem teleskop do swojej płytki montażowej , na niej mam wwyważone wszystko (zdjęcie u góry). Na tym fabrycznym dovetailu to raczej nie wyważysz aparatu,flattenera i złączek, ale nie sprawdzałem.

Wyciąg chodzi super i jest sztywny, nie przestawia ostrości  nawet po manewrowaniu teleskopem z założonym aparatem, sprawdzałem maską Bahtinowa.

Te śrubki o które pytasz, to uważam największa mechaniczna wada tego wyrobu. Brak clamping ringu, dokręcać trzeba mocno i trochę kombinować, żeby osiowości nie psuć.

flattener którego używam

 flattener.thumb.jpg.caf375517610c798177af0c03099149b.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Shacker napisał:

Jak to wygląda bez flattenera??

M53 jest robione bez flattenera

 

Godzinę temu, MaciekGroch napisał:

A jaki montaż i jak robione ustawienie na Polarną??

Ogółem dla początkujących w astrofoto polecałbyś tę tubkę??

 EQ-5, ustawiane metodą dryfu. 

Czy polecam? Zależy ile chcesz wydać. Ja ostatnie dwa lata używałem SW80/400 i byłem zadowolony z wyników w stosunku do budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mebelek napisał:

M53 jest robione bez flattenera

 

 EQ-5, ustawiane metodą dryfu. 

Czy polecam? Zależy ile chcesz wydać. Ja ostatnie dwa lata używałem SW80/400 i byłem zadowolony z wyników w stosunku do budżetu.

Generalnie celowałem w nowe apo od TS, ale czytam o problemach. Budżet nie jest ograniczeniem tylko montaż-ioptron cem 25p.

Evostar miałby być testowo czy w ogóle zrobię jakiekolwiek sensowne zdjęcia. A jeśli tak to pewnie zostałby na dłużej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Messier 5.
Korzystając z niespodzianki pogodowej jaka wystąpiła wczorajszej nocy wykonałem kolejny test nowego sprzętu. Nowa złączka wreszcie umożliwiła założenie flattenera.
L; 30x60s
SW Evostar 72 ED
QHY163M
Flattener w odległości 65mm
Pierwsze zdjęcie to pełny kadr. Niestety na lewej stronie gwiazdki wyraźnie gorsze, kolejne testy mam nadzieję wykażą co jest przyczyną.
Drugie zdjęcie przycięte około 20 % od lewej strony.


1512102141_M5penykadr.thumb.jpg.1ecb96cac4a11c9630778591b11c8dec.jpg

M5.thumb.jpg.4494d379a6dd6d8d4a5abcc9a6f0e95c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

SW Evostar 72 ED  w  nie ma możliwości kolimacji soczewek. Ma jednak możliwość obracania wyciągu . 

Początkowo po włożeniu kolimatora Cheshire wydawało mi się , że jest idealnie.  Jednak gdy poobserwowałem dokładnie , zauważyłem że niestety widzę dwa trochę rozjechane kółeczka. Poluzowałem śrubki mocujące wyciąg i obracając wyciągiem znalazłem punkt w którym kółeczka zeszły się w jedno. Nie wiem czy to do końca prawidłowy sposób, ale jak nie chcesz dłubać przy szkłach to jedyny  możliwy w tej rurce. Gwiazdki w okularze najlepsze jakie kiedykolwiek widziałem, choć nie mam wielkiego porównania.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)