Skocz do zawartości

problem z reduktorem ogniskowej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie mam pytanko. Kupiłem do mojego teleskopu reduktor ogniskowej i po założeniu nie można wyostrzyć . teleskop to MEADE lx200 8*  a reduktor gso 0,5. przykręcam reduktor do pierscienia t2 przed aparatem . Jestem początkujący i nie wiem czy robie coś nie tak czy muszę coś jeszcze dokupić #

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te teleskopy mają bardzo duży zakres regulacji ostrości, raczej niemożliwe że go brakuje. Obawiam się że przyczyną problemu jest tragiczna i zatrważająco beznadziejna jakość obrazu z reduktorem :) Zrób test na Księżycu. 

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję ten sam reduktor, tyle że w innym teleskopie i z małym sensorem CMOS. Zrób może zdjęcie zestawu (jak to wygląda, odległość reduktor - aparat). Pokaż też to niewyostrzone zdjęcie.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antares dla swojego reduktora 0.5x 2? zaleca umiejscowienie go 79 mm (czyli dokładnie w połowie jego nominalnej ogniskowej - 158 mm) od płaszczyzny obrazowania. Nie powinien to być aż taki problem ale może...

Sam kiedyś z wyjątkowo mizernym efektem stosowałem go w popularnym ed100. Z moich łopatologicznych wypocin wyszło mi że po prostu wyjściowy krążek światła oświetlony w 100% jest za mały aby po redukcji oświetlić sensownie moją mikrą 11mm matrycę...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku reduktora GSO 0,5x ta ogniskowa jest nieco krótsza i wynosi ok. 106mm. Odległość matryca reduktor wynosząca 53mm powinna więc redukować z nominalnym parametrem 0,5. Jeżeli zastosujesz inną odległość, to stopień redukcji policzysz ze wzoru:

R = 1 - D/Fr

gdzie:

D - odległość matryca - reduktor
Fr - ogniskowa reduktora (105mm)

Ja na przykład mam odległość do matrycy 18mm więc redukcja wynosi:

1 - 18/106 = 0,83

Jest jeszcze jedna ciekawostka związana z tym reduktorem GSO. Podczas gdy pierwszy raz go użyłem, dostałem dosyć wyraźną komę w narożnikach małej jednak matrycy IMX290. Gdzieś przeczytałem, aby odwrotnie zainstalować reduktor. Wiązało się to z wyjęciem soczewki z oprawki i jej odwróceniem. W efekcie nastąpiła drastyczna poprawa w kwestii komy.
Tak czy inaczej, to jest bardzo prosty układ, więc w miarę tylko akceptowany do malutkiej matrycy. Lepszym i dedykowanym dla klasycznego SCT rozwiązaniem jest jednak reduktor z korektorem:
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p8474_TS-Optics-Reducer-Korrektor-f-6-3-fuer-Schmidt-Cassegrain--SC--Teleskope.html
https://deltaoptical.pl/reduktor-ogniskowej-celestron-sct-0-63x

Wiem, że dużo droższy, ale na giełdach (szczególnie w UK lub DE) można go trafić za połowę tej ceny (albo i mniej).

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem reduktor jest za daleko od płaszczyzny ogniskowej.

Udało mi się przy okazji odnaleźć tekst, który kiedyś wiele mi wyjaśnił w kontekście reduktorów przy SCT i nie tylko:

http://www.iceinspace.com.au/forum/showpost.php?p=1417883&postcount=5

Szczególnie zwróć uwagę na zdania: 
"The other thing I learned is the focal reducer needs to be as close to the back of the scope as possible to work. This is true for both the C8 and the LX200 10""
... a u Ciebie jest to bardzo duży dystans.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i czytam i za wiele z tego nie rozumie... zakładam reduktor przed kątówką za kątówką , bez kątówki i lipa. jak już zaczyna pojawiać sie obraz to zakres ostrzenia kończy się ...Co ciekawe jak odwróciłem soczewkę  w reduktorze to obraz wyostrzyłem ale obraz był jak bym patrzył przez dziurkę od klucza.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK,  podaruj sobie na razie tę kątówkę i spróbuj tak: 

  1. reduktor (od razu na wyjściu tuby, lub możliwie najbliżej jak się da)
  2. dystans (ale spróbuj na początek jak najmniejszy lub bez, jak zagra, to później możesz spróbować zwiększać) 
  3. aparat

... a ostrzenie za pomocą lustra głównego

Przejściówka między aparatem a reduktorem daje Ci dość duży dystans REDUKTOR - MATRYCA. Możesz określić ile ten dystans wynosi ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Esku1RES napisał:

Przejściówka między aparatem a reduktorem daje Ci dość duży dystans REDUKTOR - MATRYCA. Możesz określić ile ten dystans wynosi ?

Na moje oko ten dystans może mieć prawie dwukrotność zalecanej odległości, bo już sam aparat z pierścieniem T2 daje 55 mm. A zbliżając się do 106 mm zbliżamy się do "osobliwości", czyli nieskończonej redukcji :) Być może właśnie dlatego nic nie widać, bo reduktor już praktycznie "nie działa".

Zapewne im większa redukcja ogniskowej, tym reduktor musi być jeszcze bliżej niż nominalnie (a to jest bliżej niż bez reduktora), więc ta odległość faktycznie mogła zmniejszyć się poniżej zakresu regulacji tuby, jeśli współczynnik redukcji jest dużo silniejszy niż być powinien. Testuj bez kątówki i bez wyciągu.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, marlborothc napisał:

Co ciekawe jak odwróciłem soczewkę  w reduktorze to obraz wyostrzyłem ale obraz był jak bym patrzył przez dziurkę od klucza.  

To może być dowód, że współczynnik redukcji jest bardzo silny z powodu zbyt dużej odległości reduktora od matrycy. Im mocniejsza redukcja, tym mniejszy staje się stożek światła (bo stożek pola widzenia teleskopu ma swój ograniczony rozmiar i reduktor nie wyczaruje więcej pola widzenia niż oferuje teleskop).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marlborothc napisał:

Nic z tego ...próbowałem każdej konfiguracji na jaką pozwalają mi rozmiary gwintów. Myślę że kupie jakiś dedykowany do tego teleskopu . tylko jaki będzie ok?

Musiałbyś zamówić minimalnie krótki nosek, bo raczej kręcisz się w kółko przy odległości zupełnie niedostosowanych do redktora.

Taki: https://deltaoptical.pl/reduktor-ogniskowej-celestron-sct-0-63x albo taki: https://www.teleskopy.pl/Reduktor-ogniskowej-i-korektor-pola-F/6,3-do-SCT-teleskopy-3669.html. Być może to klony. O innych nie słyszałem.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)