Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.04.2019 NGC 4565


Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie, Igła jest obiektem ciekawym i pięknym. Jednak stwierdzenie, że jest obiektem łatwym to trochę hurraoptymizm. Tak naprawdę  zobaczyć ją można jedynie pod świetnym niebem i posiadając spore umiejętności zerkania. No, chyba że sprzet jest duży. Lecz bez dobrej miejscówki i warunków i tak "nie ma zmiłuj" . Polska to nie Hawaje a i tak w tę lornetkę 7x35 nie bardzo chce mi się wierzyć. :diablatko:

 beer

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Janko napisał:

Tak naprawdę  zobaczyć ją jmożna jedynie pod świetnym niebem i posiadając spore umiejętności zerkania.

No może tutaj warunki zlotowe mnie trochę zmyliły. W Zatomiu w MAKu 127 była widoczna na wprost - ale warunki były idealne. W Blizinach w lornetce Marka widoczna zerkaniem, ale tego dnia warunki też były super. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Bohaterką dzisiejszego opisu będzie efektowna galaktyka NGC 4565, którą widzimy z Ziemi wzdłuż jej krawędzi. Znana jest ona też pod nazwą Galaktyka Igła. Sir Patrick Moore umieścił ją w swoim katalogu pod numerem C38.
Sam po raz pierwszy widziałem ją niedawno. Trzy dni przed XVIII złotem w Zatomiu w Blizinach spotkałem Marka @Panasmaras, który pokazał mi ją w lornetce. Następnie na zlocie obserwowałem ją wielokrotnie w Newtonie 13", a także ostatniej nocy zlotu w MAKu 127 Adama @adamer. Muszę przyznać, że praktycznie zawsze widok był urzekający. Zacząłem się zastanawiać czemu wcześniej nie obserwowałem tego obiektu. Przejrzenie mojej biblioteczki wyjaśniło tą zagadkę:

  • Tabela Wimmera - Zestawienie autorstwa Aleksandra Cieśli
  • Cosmic Challenge - Philip S. Harrington
  • Star Watch - Philip S. Harrington
  • Turn Left at Orion - Guy Consolmagno & Dan M. Davis
  • Easy Things to See With a Small Telescope - Richard J. Bartlett
  • Collins Night Sky - Storm Dunlop & Wil Tirion
  • 50 Targets for the Mid-Sized Telescope - John A. Read
  • Atlas Gwiazd - Przewodnik po konstelacjach - Przemysław Rudź

Tak... w żadnej z wymienionych pozycji obiekt ten się nie pojawił. Z niewiadomego powodu ta galaktyka jest niedoceniana i nie występuje w kanonie lektur dla początkujących. 

 

Jak to nie ma w kanonie lektur...przecież tutaj jest https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=45&t=905

??

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Setaarius napisał:

Jak? to nie ma w kanonie lektur...przecież tutaj jest https?://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=45&t=905

W Twoim zestawieniu jest i przyznaję, że z niego korzystałem podczas tworzenia tego opisu. Powiem więcej, że Twoje zestawienie jest super, ale dla mnie wykracza poza krąg - dla początkujących. W dobrym sensie oczywiście. Co ciekawe ona jest nawet wspomniana w "Binocular Highlights" - Gary Seronik jak i w "Binocular Astronomy" - Stephen Tonkin

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Panasmaras napisał:

Potrzymaj mi piwo...
@_Wojtek_, pożyczysz Nikoniątko na parę dni?

Piwo chętnie potrzymam, choć za zwrot nie ręczę :pa::kufel:

Może będzie okazja? Co prawda, nawet jeśli Ty zobaczysz (nie wierzę), to i tak o niczym nie świadczy. Ja też bym chciał - niech by to było nawet przez 15x56 (też nie wierzę):))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Panasmaras napisał:

Potrzymaj mi piwo...
@_Wojtek_, pożyczysz Nikoniątko na parę dni?

Niechętnie ? Chociaż w celach naukowych, żeby udowodnić, że się da to pewnie tak. No ale chyba nie teraz w okolicach pełni?

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, _Wojtek_ napisał:

...No ale chyba nie teraz w okolicach pełni?

Czemu nie? Maras potrafi 3:)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, jakoś po Wielkanocy, kiedy Łysolec nie będzie aż tak przeszkadzał.

Natomiast tak zupełnie na temat: galaktyka faktycznie do najłatwiejszych nie należy, ale wielokrotnie widywałem ją w 10x50 (czyli jakaś supertrudna też nie jest).
Zgrubienie centralne jest wyłapywalne w 22x85. Czy i w mniejszych powiększeniach? Nie mam pojęcia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna galaktyczka, obserwowałem ją w 10.5" i 16". Jakiejś sporej różnicy, jeśli chodzi o detal nie zauważyłem. Frajda jest taka, że w okularze widać podobny kształt co na zdjęciach.

Jeszcze jedna rzecz, często obserwuję galaktyki w dużym powiększeniu i małym polu widzenia ( ortho 12.5mm + barlow1.8x , albo ParksGold 7.5mm). Lubię to wrażenie, kiedy galaktyka wypełnia całe pole widzenia. Czuję się wtedy, jakbym obserwował ją z jakiejś sondy zawieszonej w przestrzeni.

Mi podoba się ten rysunek i taką ją pamiętam:

N4565.jpg.58c9dd4113656804bdb437bdfdbac15c.jpg

https://www.cloudynights.com/topic/579076-ngc-4565-needle-galaxy-with-new-telescope/

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm. Też w tym roku ją w Zatomiu pierwszy raz obserwowałem w 14" Jacka, ale do głowy mi nie przyszło, żeby jej szukać w swojej lornetce 15x70...aż do tej chwili :) Mam cel na najbliższe dni, jak trochę księżyc będzie mniej przeszkadzał. Będę sprawdzał pod powiedzmy raczej średnim niebem. Jest plan, trzeba realizować :) Dzięki za temat :)

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z moich ulubionych galaktyk. Już w 8" na ciemnym niebie pas pyłowy jest widoczny bardzo wyraźnie. Co do obserwacji w słabych warunkach to widziałem ją w 120/600 z Wesołej pod Warszawą - wg light pollution map warunki są tam takie:

SQM    19.58 mag./arc sec2
Brightness    1.58 mcd/m2
Artif. bright.    1410 ?cd/m2
Ratio    8.26
Bortle    class 5
Elevation    118 meters

Czyli słabe :D Na tej samej sesji obserwacyjnej kolega wyzerkał ją nawet swoim 80/400.

Jest trochę tych igiełek. Całkiem niedaleko NGC 4565 jest Srebrna Igła (NGC 4244), która jasnością i rozmiarami bardzo nieznacznie ustępuje bardziej znanej koleżance. Całkiem ciekawa jest również sąsiadka M102 czyli NGC 5907 - obecnie można ją obserwować niemal dokładnie w zenicie.

  • Like 6

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wessel napisał:

Mały offtop: a gdzieś ty w mojej Wesołej bywał i nie zajrzałeś? :)

Jak pogoda niepewna albo łysy daje, to czasem jeździmy z kolegą PiotrTheUniverse z astropolis o tutaj:

52.238913, 21.242326

Miejscówka o tyle fajna - jak na to niebo - że drzewa odcinają wszystkie latarnie. Poza tym jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś się tam kręcił. Jak będziemy następnym razem to dam znać :) 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam widoczność Igiełki w 120/600. Niebo wg LP Map 20.90 mag./arc sec2. Przez ESa 11 wyraźnie zaznaczone jądro. Pasa pyłowego nie uświadczyłem, ale nie wiem czy apertura nie ta czy wychodzący powoli Łysy mi to uniemożliwił. Swoją drogą w nocy z niedzieli na poniedziałek miałem tak dobry seeing na miejscówce, że póki Łysy nie wyszedł zrobiłem sobie ćwierćmaraton Messiera. Astroświęta zaliczone! :)

  • Like 4

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, GKG napisał:

Generalnie jest sukces, bo mimo coraz mniejszego czasu na astro, przy wyłączonych latarniach i przydomowe króciutkie sesje stają się w miarę sensowne nawet z niepozorna lornetką 10x50.

Gratuluje! 

U mnie jest za to odwrotnie. Do mojej "przydomowej" miejscówki czas dojazdu skrócił się z 25min do 15min. Oprócz drogi oświetlonej LEDami zyskałem kilka dobrze oświetlonych magazynów i doświetlenie na innej zabudowie przemysłowej. 
Jak wczoraj pojechałem na miejscówkę to się załamałem. Mały wóz nie był w pełni widoczny. Mimo adaptacji wzroku ? UMi nie była widoczna nawet zerkaniem. Zaplanowany był test mobilności AT72ED i przed majówką musiał się odbyć. Po M3 i M13 przyszedł czas na igłę ... nie udało się. W ramach próby stwierdziłem, że warto spróbować coś łatwiejszego. M81 i M82 wypadły zaskakująco dobrze w powiększeniu 13x i 24x. Stwierdziłem, że spróbuje coś niżej na horyzoncie. Skierowałem się ku Cassiopei. Po drodze obejrzałem Chihotki. ET pokazał nawet "rączki", M103 i NGC 663 wypadły bardzo dobrze. Zachęcony wróciłem do Igły i mimo prób, przez ponad pół godziny, nie udało mi się jej złowić.

Mam nadzieję, że na majówce dopisze pogoda oraz niebo i wtedy się uda. A później? Trzeba będzie się pogodzić z faktem, że najbliższe niebo jest godzinę jady samochodem ... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Ta galaktyczka jest fenomenalna! Pierwszy raz widziałem ją w jakimś dużym Newtonie i świetnych warunkach. Nie pamiętam szczegółów, że tak powiem technicznych (okular, etc.), ale było wszystko: olbrzymie, wyraźne jądro, ciemny pyłowy pas biegnący wzdłuż, i to fajne uczucie, kiedy z każdym zerknięciem wyciągasz jeszcze coś z jej rozmiaru. A ostatnio trafiłem na nią zupełnie przypadkiem i nawet pomyślałem żeby skrobnąć taki O.T. ?.

W lornecie 22x85 i na wiejskim niebie, dostrzeżenie tego obiektu nie stanowi wyzwania. Pamiętam, że po pierwsze, w oczy rzuca się jej wyraźnie wrzecionowaty kształt. A po drugie jądro, które nawet w lornetce sprawia wrażenie po prostu, no...kulki. Coś jak malutka gromada kulista wkomponowana w meteorowy ślad. No, takie mam skojarzenia.

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

31.03.2021

Tej nocy szukałem brakujących do mojej kolekcji Messier-ów. Z racji tego że były bardzo nisko nad horyzontem nie udało mi się ich wypatrzeć. Postanowiłem zobaczyć coś innego. Obrotowa mapa nieba pod ręką więc wybrałem coś czego jeszcze nie obserwowałem. NGC 4565 ! Nic mi to nie mówiło. Odnalezienie obiektu w nie było trudne. W Luminosie 15 mm prezentował się ładnie, Igła była oczywista. Pod szkicem w zeszycie napisałem: galaktyka spiralna ustawiona pod kątem 90° z aktywnym jądrem. Nie odkryłem nic nowego ale po powrocie do domu byłem zadowolony z trafnych spostrzeżeń. 

 

NGC4565.thumb.jpg.187f0ff24e8e89655244cdd024532b86.jpg

  • Like 4

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)