Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop na długie lata


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wprawdzie czytałem poradnik PDF i kilka tematów poświęconych teleskopom dla początkujących, ale i tak mam o tym nadal małe pojęcie.

Zgodnie ze wskazówkami z tematu z poradnikiem:

1. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, które można określić jako warunki podmiejskie.

2. Co do konstrukcji... myślałem nad paralaktycznym. Teleskop będzie rzadko transportowany, a i używany okazjonalnie, ponieważ i tak nie mam wiele czasu na takie samowolne wypady za miasto i obserwacje. Ma też posłużyć dla potomności :) grunt by był stabilny, nie drgał, nawet kosztem wydłużonego czasu montażu.

3. Obserwowałbym z niewielkiego ogrodu za domem. W bezchmurną noc niebo widoczne stamtąd jest dość "przejrzyste". Mam dostęp do prądu (jeśli chodzi o samonaprowadzanie, GoTo, o czym niżej).

4. W obserwacjach uwzględniałbym zarówno nasz US jak i DS. Zależy mi na ostrości. Chciałbym również zająć się astrofotografią i skłaniałbym się ku bardziej leniwej opcji - wyszukiwaniu przez teleskop obiektów. Zaintrygował mnie np. system GoTo.

5. Na teleskop mogę przeznaczyć ok. 4 tys zł. Uwzględniałbym w tym dodatki jak np. filtry księżycowe, słoneczne, itp. Z artykułu pdf praktyczna wydała mi się np. nasadka dwuokularowa (a la lornetka), lecz czy byłaby rzeczywiście odpowiednia dla wyraźnych obserwacji?

Proszę o jakiekolwiek rady, abym mógł mieć punkt odniesienia. Nie spieszno mi z zakupem. Ważne, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, arturretke napisał:

3. Obserwowałbym z niewielkiego ogrodu za domem. W bezchmurną noc niebo widoczne stamtąd jest dość "przejrzyste". Mam dostęp do prądu (jeśli chodzi o samonaprowadzanie, GoTo, o czym niżej).

Czy widzisz drogę mleczną?

26 minut temu, arturretke napisał:

Chciałbym również zająć się astrofotografią i skłaniałbym się ku bardziej leniwej opcji - wyszukiwaniu przez teleskop obiektów. Zaintrygował mnie np. system GoTo.

Astrofotografia i wizual to dwa różne światy i zupełnie inne wymagania. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4k PLN to dużo i... mało... 

Dużo, gdy nie myślimy o GoTo. Mało w drugim wypadku. 

Kolega Piotr pytał o Drogę Mleczną po to, aby ocenić zgrubnie czy masz ciemne niebo. Bo im ciemniejsze, tym lepiej. 

Zwykle 8 calowy Newton na montażu Dobsona jest polecany na początek. 

To dość duży sprzęt (aczkolwiek to mały Newton) i nie każdemu pasuje. 

Można do niego dokupić coś a'la GoTo, czyli system DSC z ręcznym naprowadzaniem na obiekt przy pomocy telefonu, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce. 

Ale czytam raz jeszcze zwłaszcza pkt 2. Tam piszesz o montażu paralaktycznym a pytanie jest o rodzaj teleskopu. 

Z opinii różnych osób wynika, że HEQ5 z systemem GoTo to dobry wybór. 

A teleskop... Hymm... Bariera 4k PLN... Ja bym proponował SCT8, ale to już poza progiem. Z kolei wieszać na tym coś słabszego to marnotrawstwo... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ciemne niebo i gabaryty teleskopu nie są problemem to może 10" Newton na Dobsonie. Do tego DSC, dobry kolimator, Red Dot Finder, szukacz kątowy i okulary ES 82*.

Najlepiej wydane 4k pod ciemne niebo, ale... 

3 godziny temu, arturretke napisał:

Mieszkam? na osiedlu domków jednorodzinnych, które można określić? jako warunki ?podmie?jski?e?.

Czy tam na pewno jest ciemno? Brak latarni, daleko do dużej miejscowości... Bo jak nie, to będzie słabo. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kjacek napisał:

Można? do niego dokupić coś a'la GoTo, czyli system DSC z ręcznym naprowadzaniem na obiekt przy pomocy telefonu, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce. 

W praktyce Szymon @skarczew w Blizinach i na zlocie znajdował nowe obiekty 5x szybciej niż ja. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, kjacek napisał:

Można do niego dokupić coś a'la GoTo, czyli system DSC z ręcznym naprowadzaniem na obiekt przy pomocy telefonu, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce. 

W połączeniu z Red Dotem do odnajdywania jasnych gwiazd będzie niewiele wolniej od GoTo, bo te silniki nie obracają się tak szybko :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie "pierwszy" i "na długie lata" nijak  do siebie nie pasuje :) Nie można też w praktyce pogodzić wizualu i astrofotografii , może poza fotografią planetarną . Do ogródka uniwersalnym teleskopem będzie raczej newton , ale sensowna 10" z goto sama bez dodatków to już około 5 000 zł . Z 2-3 średniej jakości okulary + jakiś filtr to następne ponad 1000-2000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSO z obrzeży Olsztyna? Zapomnij, jeśli chodzi o stolicę Warmii i Mazur. Planety tak, gromady OK, może jaśniejsze kuliste ale cała reszta to wyjazd pod ciemniejsze niebo. Już 25km od Olsztyna masz bardzo dobre niebo. W okolicach Skolit bywało bardzo fajnie:

Jako stary dobsoniarz rodzaju montażu nie będę podpowiadał ale wszelkie systemy naprowadzania i inne plastikowe bzykadełka to strata pieniędzy. Szukacz optyczny + odpowiednia mapa +  czerwona latarka wystarczą w zupełności. Źle bym się czuł, gdyby to bzykadełko za mnie znajdowało a ja bym się tylko paczał.

  • Like 4

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Z całym szacunkiem, ale tu nie mogę się zgodzić. Gdy uda mi się wyrwać pod ciemniejsze niebo, a dzieje się tak coraz rzadziej, to użyję wszystkich dostępnych mi technik, aby znaleźć zaplanowane obiekty tak szybko jak to możliwe. Cała ta elektronika odwala za nas niesamowitą robotę i należy z niej korzystać. Tak uważam. Nie mam czasu na mapki w polu i czerwoną latarkę. Zwykle planuję sesje w domu przy pomocy mapek. Ale zostawiam je tam.0

Prawda jest taka, że elektronika ułatwia bardzo życie. GoTo, DSC, czy zwykły zielony laser, Stellarium, SkySafari czy inny program na komórkę (mimo, że psuje trochę akomodację)... 

Ja z tego korzystam i wcale nie czuję się z tym źle ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki za odpowiedzi.

16 godzin temu, Setaarius napisał:

Oto wyniki z podanej strony:

SQM - 20.45 mag./arc sec2

Brightness - 0.712 mcd/m2

Artif. bright. - 540 ?cd/m2

Ratio - 3.16

Bortle -_class 5

Elevation - 114 meters.

Czyli wg skali Bortla niby warunki podmiejskie. 

16 godzin temu, pmochocki napisał:

Jeśli?? masz ciemne niebo i gabaryty teleskopu nie są problemem?(...)

Z tym niebem to jak wyżej. Gabaryty  z kolei to nie problem. Miałbym gdzie go przechowywać i czym transportować (choć odbywałoby się to sporadycznie). Chodzi o to by móc cieszyć się samemu z obserwacji, jak i  móc zaprezentować co nieco rodzinie/przyjaciołom bez zbędnego szukania (stąd GoTo z Synscan).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, arturretke napisał:

Tyle? że nówka lekko ?przekroczy budżet

A dobre okulary, kolimator??? Na pewno przekroczysz budżet. Zobacz po ile jest ES 24mm 82*.

25 minut temu, arturretke napisał:

móc? zaprezentować co nieco rodzinie/przyjaciołom bez zbędnego? szuka???n?ia (stąd GoTo z Synscan).

Ale to DCS Tobie zapewni. 

12 godzin temu, piotrkusiu napisał:

DSO?? z obrzeży Olsztyna? Zapomnij, jeśli chodzi o stolicę Warmii i Mazur.

Tu kolega ma rację. Może przed wydaniem 4k warto się spotkać z kimś z okolicy? 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, arturretke napisał:

Chodzi o to by móc cieszyć się samemu z obserwacji, jak i  móc zaprezentować co nieco rodzinie/przyjaciołom bez zbędnego szukania (stąd GoTo z Synscan).

Właśnie o to chodzi... Ale moim zdaniem nie czujesz tego... Aby osiągnąć ten etap o którym tu napisałeś, potrzebne jest bardzo dobre opanowanie sprzętu. Warto wcześniej znaleźć w okolicy ludzi i umówić się na obserwacje. Żeby dotknąć, zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Żeby się nie rozczarować... 

Co do zalinkowanego sprzętu nie wypowiadam się. Nie wiem, czy ten montaż pociągnie sensownie taką dużą tubę, czy nie jest to generator drgań, jaką jest jego dokładność z taką tubą itp itd. 

To nie jest wszystko takie proste jak wygląda na reklamie czy w opisie sprzętu w sklepie. 

Newton na paralaktyku wygodny nie będzie do wizuala.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, arturretke napisał:

Oto wyniki z podanej strony:

SQM - 20.45 mag./arc sec2

Brightness - 0.712 mcd/m2

Artif. bright. - 540 ?cd/m2

Ratio - 3.16

Bortle -_class 5

Elevation - 114 meters.

No to nie ma dramatu, na jasne DS typu gromady kuliste, gromady otwarte czy mgławice planetarne wystarczy, choć oczywiście pod ciemnym niebem i one będą wyglądały lepiej. Tak na prawdę niebo to połowa sukcesu. Pod słabym niebem nawet najlepszy teleskop pokaże niewiele.

7 godzin temu, arturretke napisał:

 zapytać o: Sky-Watcher BKP 2001 EQ5 z Go-To. 

Z tego co czytałem to pod tę tubę to minimum HEQ5, choć do samego wizuala to pewnie i EQ5 dałby radę. 20cm zwierciadła jest w stanie pokazać już całkiem dużo, ale...

7 godzin temu, kjacek napisał:

Newton na paralaktyku wygodny nie będzie do wizuala.

A co to konkretnie oznacza? Montaż paralaktyczny + Newton = konieczność ciągłego obracania tubą w obejmach, ponieważ wyciąg okularowy jest z boku tuby przez co w zależności od tego jak jest ustawiony montaż, wyciąg znajduje się w różnych pozycjach. Raz jest od góry, raz jest od dołu, zaraz jest znowu z boku.

Najlepsza opcja w tym budżecie to chyba rzeczywiście Dobson 10 + dobre okulary + DSC. Będzie i wygodnie i efektownie :) 

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli jednak musi być elektronika do naprowadzania to 10" byłoby idealne.

Na OLX wisi Synta 8" z GOTO za 2800zł - może warto nico negocjować cenę + dokupić do tego ciekawe okulary i choć czasami ruszyć nieco 4 litery w pole :)

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie uwagi. Też jak się nad tym zastanawiam, czytając opinie i oglądając filmy instruktażowe, to montaż Dobsona wydaje się całkiem praktyczny. I 10tka byłaby w porządku, ale GoTo chciałbym koniecznie jako dodatek. Ok, w pole też się wybiorę, korci mnie obserwacja pod całkowicie ciemnym niebem.

A co myślicie o tych nasadkach dwuokularowych, co przypomina nieco taką lornetkę po tuningu? Tyle że wtedy trzeba byłoby się zaopatrzyć w dwie sztuki z każdego rodzaju, co już powiększa budżet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arturretke napisał:

GoTo? chciałbym? koniecznie jako ?dodatek

Ja nie rozumiem dlaczego - czytałeś o DSC? Odpada ciężar silników i problem zasilania w polu bo powerbank wystarczy. Jedyne czego nie masz to automatyczne śledzenie obiektu. Sam musisz tubę pchać. 

1 godzinę temu, arturretke napisał:

A co myślicie???????? o tych ?nasadkach dwuokularowych, co przypomina nieco taką lornetkę po tunin?gu??

Fajne do planet i księżyca oraz bardzo jasnych DSów. Takie rzeczy bym dokupował później... No bo co Tobie Mikołaj w grudniu przyniesie? 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, arturretke napisał:

A co myślicie o tych nasadkach dwuokularowych, co przypomina nieco taką lornetkę po tuningu? Tyle że wtedy trzeba byłoby się zaopatrzyć w dwie sztuki z każdego rodzaju, co już powiększa budżet.

Jedyna (?) porządna nasadka bino to Denmeier Denk II, z pryzmatami szer 26mm I takim przelotem. Droga a i tak miewa wady (odblaski). 

Kiedy czytam opisy jakie bino jest wspaniałe to tego nie chwytam. Próbowałam, sprawdzałem jak to jest. Nie miałem niestety Denk II. Gdy po jakimś czasie wciąż nie mogłem dojść do ładu z prawidłowym ustawieniem okularów, bo ciągle coś mi nie pasowało, czas obserwacji skracał się a przyjemność z niej płynąca malała, doszedłem do wniosku, że niech inni sobie z tym radzą, to za mądre ustrojstwo jak dla mnie. 

Pytasz, to odpowiadam. Takie moje impresje. Inni mogą mieć inne zdanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Wujek Google podpowiada: Link

 

Dzięki, fajna sprawa.

18 minut temu, kjacek napisał:

Jedyna (?) porządna nasadka bino to Denmeier Denk II, z pryzmatami szer 26mm I takim przelotem. Droga a i tak miewa wady (odblaski). 

Kiedy czytam opisy jakie bino jest wspaniałe to tego nie chwytam. Próbowałam, sprawdzałem jak to jest. Nie miałem niestety Denk II. Gdy po jakimś czasie wciąż nie mogłem dojść do ładu z prawidłowym ustawieniem okularów, bo ciągle coś mi nie pasowało, czas obserwacji skracał się a przyjemność z niej płynąca malała, doszedłem do wniosku, że niech inni sobie z tym radzą, to za mądre ustrojstwo jak dla mnie. 

Pytasz, to odpowiadam. Takie moje impresje. Inni mogą mieć inne zdanie. 

Ja tylko patrzyłem, @lolak89 mi wszystko ustawił. Nie wiem jaką on ma markę i jaki model nasadki (trzeba pytać bo zmienia sprzęt jak rękawiczki :P ). To było moje pierwsze obserwacje takim "czymś" i jak chodzi o jasne DSy w 14" to super sprawa. Byłem raczej sceptycznie nastawiony ale dwuoczne obserwacje ramiom M51 czy po prostu lornetkowe widoki szczegółów galaktyk to jest odlot. Jednak ja sam bym jej nie kupił, nie do DS. Nie ma ich za dużo by patrzeć na nie nasadką a swoje ona kosztuje (ale okulary nie są drogie @arturretke). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Karol_C napisał:

Tych jasnych i ciekawych dla nasadki raczej nie ...

No dobra Karolu może wiele ich nie ma ale taka np.M45 to też DSO  :) miałem okazję ją widzieć w bino Baadera w niutku 25cm i widoku zapomnieć nie mogę.

Pewnie swoje zrobiła apertura,dlatego koledze doradzam jako uniwersalny teleskop do US czy DS nie brać nic mniejszego od ośmiu cali

W dniu 18.04.2019 o 18:47, piotrkusiu napisał:

No jeśli jednak musi być elektronika do naprowadzania to 10" byłoby idealne.

Na OLX wisi Synta 8" z GOTO za 2800zł - może warto nico negocjować cenę + dokupić do tego ciekawe okulary i choć czasami ruszyć nieco 4 litery w pole :)

Tego co powyżej napisał kolega trzymał bym się najbardziej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)