Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop na długie lata


Rekomendowane odpowiedzi

Jest masa ciekawych DS do bino :) Karolu przecież mieliśmy w Twojej 14 cali Power 82,5x i źrenice około 4 mm w plosslach TV 20 mm :) to raczej wystarczy na większość DS. Sam zauważyłeś że jasność nie spada tak drastycznie jak się mówi, jest ciemniej ale widoki rekompensują wszystko. Co do Denka, mamy teraz 3 bina pod ręką. Baader Maxbright, William Optics i Earthwin. Earthwin dzieli patenty z Denkiem, te same parametry, właścicielem firmy jest Bill Denkmayer. Jeśli chodzi o jasnośćmiedzy nimi to jest to samo, olbrzymia przewaga Earthwin to Power switch z 40 mm OCS z przodu co pozwala zbierać całą wiązkę w Newtonie delikatnie zwiększając ogniskowa, zaledwie o krotnosc 1.2x. Oczywiscie przeloty 26 mm rowniez na plus ale jeszcze nie mamy porzadnej dlugiej i szerokiej parki do testow. Wszystko w swoim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Jest masa ciekawych DS do bino :) Karolu przecież mieliśmy w Twojej 14 cali Power 82,5x i źrenice około 4 mm w plosslach TV 20 mm :) to raczej wystarczy na większość DS. Sam zauważyłeś że jasność nie spada tak drastycznie jak się mówi, jest ciemniej ale widoki rekompensują wszystko.

Jedni lubią bino a inni nie... Ja bym się jednak upierał, że bino raczej powinno się dokupić później. Wtedy samemu można stwierdzić czy jasność spada drastycznie czy nie. Czy do DSów Bino tak samo dobrze się sprawdzi w małym 8-10" Newtonie jak w dużym 14-16"? itd...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolak89 umyślnie użyłem słowa "ciekawe" :P Tych ciekawych dużo nie ma. 

Tak czy siak moje zdanie jest takie, że warto taką nasadką popatrzeć (o ile wszystko jest dobrze ustawione) w dużym Newtonie na DS. Jak dla mnie nie warto kupować dla kilku obiektów ale u kogoś popatrzeć warto i gorąco polecam ! Chyba, że te tańsze, SW są też dobre to można by się nad tym zastanowić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Nie chcąc zakładać nowego tematu zapytam tutaj. Chciałbym zakupić w niedługim czasie swój pierwszy teleskop. Zastanawiam się pomiędzy Sky Watcher Dobson 6", a Sky Watcher Synta 102/500 AZ-3. Miejsce obserwacji to miasto (Warszawa) oraz okolice, gdzie niebo jest dość ciemne, by dostrzec więcej. Interesują mnie obiekty US, jak i najbliższe obiekty DS. Który z w/w będzie lepszym wyborem dla początkującego? Może jeszcze warto wziąć inny teleskop pod uwagę? Mój budżet to ok. ~1000,- zł. Proszę o wskazówki, rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)