Skocz do zawartości

Problem z MaximDL5.24 ? eqmod?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z szanownych forumowiczów napotkał taki problem i jest w stanie mi pomóc? Miesiąc temu przyszedł czas na wymianę starego leciwego laptopa, który używany był tylko i wyłącznie do obsługi sprzętu do astrofoto, nabyłem więc w tym celu poleasingowego Della z windowsem 10 pro, dyskiem ssd 250gb , i procesorem i5, którego też mam zamiar używać tylko do astro. Poinstalowałem wszystko co należy to znaczy Maxima, Platformę Ascom, eqmod w wersji 2.00q i katalog GSC wszystko to samo co w starym zestawie, miało być pięknie i ładnie i tak było podczas pierwszego wyjazdu. Kłopoty zaczęły się podczas drugiej próby w boju mianowicie montaż i kamera łączą się i z kamerą problemów nie ma, problemy są z montażem, montaż po wybraniu na maximowej mapie obiektu obraca się w zupełnie inną stronę niż obiekt się znajduje, wygląda to tak jakby mapka maximowa była zupełnie źle zorientowana, bo kursor podczas obrotu przesuwa się po niej prawidłowo i parkuje na zadanym obiekcie, ale w rzeczywistości obiekt znajduje się po zupełnie innej stronie nieba, przykładowo , kazałem mu jechać na księżyc kiedy ten znajdował się tuż nad wschodnim horyzontem a montaż pojechał na południowy zachód, natomiast jak zapodałem betelgeze to pojechał pod horyzont w kierunku północno wschodnim czyli zupełnie na przeciwko, nie wiem już co mam robić, Łukasz zasugerował mi , że mam wywalić eqmoda w wersji 2.00 i zainstalować 1.29 i tak zrobiłem niestety bez efektu. Dodam, że lokalizacja jest prawidłowa ściągana z modułu GPS, podobnie jest jak chcę nim sterować z programy The Sky6, klikam na mapce na księżyc i kursor na niego się przesuwa , ale montaż jedzie w zupełnie innym kierunku,  czy mam coś pokićkane w ustawieniach ? bo jestem bliski załamania się i wywaleniem tego na złom, jestem kurde po operacji i dużo siły i zdrowia kosztowało mnie po raz drugi rozstawianie sprzętu a tu kolejna porażka. Mam nadzieję, że ktoś napotkał taki problem i udało mu się go ogarnąć i jest w stanie mi pomóc bo już nie mam pomysłów. Za dwa tygodnie jadę do Zwardonia i chciałbym to ogarnąć, żeby tam nerwów nie tracić, z góry dzięki za pomoc.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym tak:

  • wywalił moduł GPS i wpisywał współrzędne z palca
  • reset ustawień EQMODa: Start -> EQMOD -> Toolbox i klikasz w sekcji Configuration files przycisk Delete
  • odinstaluj EQMODa
  • restart
  • zainstaluj na nowo 1.29a albo 2.00q - co tam wolisz :) 
  • Start -> EQMOD -> Setup EQASCOM i upewnij się że są dziewicze ustawienia i powybieraj co trzeba: Timeout 2000, Retry 2, Baud 9600, Port jaki trzeba, wpisz współrzędne z palca i daj OK
  • podłącz montaż do kompa i zasilanie do montażu
  • upewnij się że GPS nie jest podpięty :)
  • Start -> EQMOD -> Start EQASCOM
  • powinno się połączyć
  • odpal np CdC, podłącz do EQMODa i sprawdź czy dobrze kieruje
  • potestuj na Maximie i czym tam chcesz
  • porozłączaj CdC i Maxima od EQMODa - okienko EQMODa powinno wciąż być otwarte i montaż powinien być połączony
  • Start -> EQMOD -> KIll EQASCOM - teraz się rozłączy

W ogóle wg mnie lepiej jest łączyć montaż przez Start EQASCOM i rozłączać przez Kill EQASCOM, bo wtedy nawet jeśli nam się zawiesi Maxim czy CdC czy inny program sterujący montażem, to sterownik wciąż będzie działał i po ubiciu zawieszonego programu się nie rozłączy i będzie pamiętał położenie i alignment. 

Jak dalej będzie wariował, to bym sprawdził jak działa z pilotem SynScan - jeśli tam też są szopki, no to coś z montem może nie teges...

PS - jak wszystko zabangla, to nie zapomnij ustawić szybkości Pulse guide na 0.5x, bo domyślnie jest na 0.1x, a to ciut za mało (chyba że masz wyjątkowo mały PE w montażu)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz,jutro popróbuję, co do GPSa to współrzędne były prawidłowe , sprawdziłem , dziwi mnie tylko co się mogło podziać bo w Zwardoniu wszystko działało jak należy. Jak Twoja metoda nie zadziała to pozostaje chyba tylko format. A ha żadna aktualizacja raczej nie mogła namieszać, bo do internetu od tego czasu laptop nie był podłączony.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz , Twoja metoda zadziałała, wina prawdopodobnie eqmoda w wersji 2.00q, bo zrobiłem wszystko z Twojej instrukcji ale na wersji 1.29 i działa normalnie, nawet z GPSem podpiętym, oczywiście najpierw próbowałem bez ;)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i gitara :) Tak zazwyczaj pomaga samo skasowanie konfiguracji EQMODa (punkt drugi na liście), ale to trzeba EQMODa zawsze włączać i wyłączać tymi poleceniami Start i Kill, bo jeśli się łączysz z teleskopem przez Connect w Maximie czy innym programie, to czasami nie wiadomo co tam w tle działa i samo skasowanie konfiguracji może nie starczyć. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmmmmm, chyba za wcześnie się, pochwaliłem bo mieszał faktycznie ten moduł GPS . Jak go podłączyłem to montaż zaczął głupieć i jeździć w zupełnie inną stronę . Po wywaleniu go i zrobieniu disconnect i ponownie connect wszystko działa normalnie.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)