Skocz do zawartości

2 lata przygotowań dla 2,5 minut - wesprzyj naszą wyprawę!


Rekomendowane odpowiedzi

2 lipca tego roku będzie miało miejsce najwspanialsze zjawisko jakie oferuje nam natura - całkowite zaćmienie Słońca. W celu jego zobaczenia i zarejestrowania udajemy się pod przywództwem Tomka Aurory do Chile - stolicy astronomii. Dla mnie będzie to drugie zaćmienie całkowite w życiu, dla Tomka już piąte.

Dwa lata temu byliśmy na wyprawie w USA. Dla mnie był to pierwszy duży wyjazd zagraniczny i pierwszy lot samolotem. W widoku zaćmionego Słońca zakochałem się od pierwszego wejrzenia! Do wyprawy przygotowywaliśmy się rok czasu i mimo ogromnych problemów (zgubiony bagaż z częścią sprzętu odzyskaliśmy przeddzień zjawiska!), udało się wszystko rewelacyjnie. Zaćmienie rejestrowaliśmy za pomocą 5 refraktorów i kilku mniejszych sprzętów. Na podstawie części zgromadzonego materiału stworzyłem film, który pragnę zaprezentować. Mam nadzieję, że udało mi się w nim oddać choć trochę niesamowitego klimatu i emocji, jakie nam towarzyszyły.

Do tegorocznego zaćmienia przygotowujemy się właściwie od powrotu z poprzedniego. Nabraliśmy sporo doświadczenia, zarówno odnośnie rejestracji zjawiska, umiejętności panowania nad sprzętem, jaki i całej logistyki, jaka jest tu niezbędna (przewóz sprzętu samolotem, zasilanie terenowe, rozwiązywanie nieoczekiwanych problemów). W tą wyprawę wkładamy też znaczną część naszych pieniędzy.

W tym roku chcieliśmy spróbować dwóch nietypowych metod rejestracji zjawiska. Po pierwsze, zamierzamy w okolicy fazy całkowitej wysłać w powietrze zmodyfikowanego drona, który osiągnie wysokość 3-4 km i pozwoli na rejestrację cienia Księżyca przemieszczającego się w atmosferze, oraz specyficzną grę świateł w czasie zjawiska. Podczas tego konkretnego zaćmienia efekt ten powinien być niezwykle widowiskowy, ponieważ Słońce będzie znajdować się na niewielkiej wysokości. W USA również wykorzystaliśmy drona, jednak bez modyfikacji mógł się znaleźć na wysokości jedynie 400 m, czyli 10x niżej, niż teraz planujemy. Ujęcie w prawym dolnym rogu w powyższym filmie jest właśnie z niego.

Drugim projektem jest rejestracja filmu z fazy całkowitej w technice HDR. W tym celu potrzebujemy dwóch identycznych zestawów optyki i aparatu. Mamy w tej chwili dwa refraktory TSAPO65Q (jeden mój, drugi Tomka), oraz aparat Nikon D7500, który umożliwia filmowanie w 4k przy zastosowaniu Cropa 1:1 (czyli jakość jest porównywalna do serii zdjęć w 30 FPS, co byłoby normalnie niemożliwe!). Do realizacji planu brakuje nam więc drugiego takiego aparatu. Film z Nikona stanowi lewe górne ujęcie filmu z USA.

Niestety, do czasu wyprawy nie jesteśmy w stanie zgromadzić środków na zakup wymienionych tu sprzętów - drona i aparatu. Dlatego zwracamy się do was z apelem o pomoc. Jeśli chcecie zobaczyć przebieg zaćmienia całkowitego zarejestrowany w każdym możliwy aspekcie i w najwyższej jakości, wspomóżcie nasz projekt! Wpłat można dokonywać na poniższej stronie. Za każdą pomoc bardzo, bardzo dziękujemy! Oczywiście zakupiony sprzęt posłuży nam w przyszłości na kolejnych wyjazdach w celu robienia oryginalnych zdjęć i filmów z pięknych miejsc.

Link do zbiórki:

https://pomagam.pl/zacmienieslonca

  • Like 3

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeśli nie zbierzemy pełnej kwoty, bedziemy się jakoś ratować. Założona kwota i tak jest nieco poniżej cen rynkowych sprzętu, który potrzebujemy, bo do podstawowych rzeczy potrzeba jeszcze kilku akcesorii. 

Tak się wydaje, że można kupić uzywke i sprzedać, ale na ten cel też trzeba wyłożyć w danej chwili kilka tysięcy, których nie mamy. No i najlepiej by było, żeby sprzęt służył też w kolejnych wyprawach. 

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się czepiam, ale wydaje mi się że wykładając takie pieniądze na taką wyprawę to raczej nie wypada żebrać o aparat za ponad 4 tysiące. Mimo wszystko nie moja sprawa i szczerze wam życzę powodzenia :)

  • Like 3

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mcmaker napisał:

Trochę się czepiam, ale wydaje mi się że wykładając takie pieniądze na taką wyprawę to raczej nie wypada żebrać o aparat za ponad 4 tysiące. Mimo wszystko nie moja sprawa i szczerze wam życzę powodzenia :)

Też tak myślę....

1. Poszukać bogatego sponsora.
2. Wziąć sprzęt na dogodne raty.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiórka jest dobrowolna, niczego na siłę nie chcemy :)

Sponsorów szukaliśmy i szukamy, ale nikt nie chce zainteresować się "jakimiś" astronomami bez "nazwiska i pozycji". Pozostaje nam taka droga. 

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebym poprawnie zrozumiał: zbiórka jest na realizację wyprawy (jak napisano w tytule) czy na zakup sprzętu, który będzie używany też po wyjeździe?

Sami wybieramy się w 8 osób do Chile na zaćmienie, więc z powodów finansowych nie pomogę, ale trzymam kciuki za realizację planów :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy orze, jak może - ale przecież nie leci się do Chile li tylko na 2-minutowe całkowite zaćmienie !  To by nie miało sensu przecież !

Plany bardzo ambitne, ale czy uda się to zrealizować w tak krótkim mgnieniu pełnego zaćmienia ?  Dron na 3 - 4 km, HDR ...  Mocno wątpię, ale 

do odważnych i zdeterminowanych świat należy ! 

:)  

 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, qbanos napisał:

Żebym poprawnie zrozumiał: zbiórka jest na realizację wyprawy (jak napisano w tytule) czy na zakup sprzętu, który będzie używany też po wyjeździe?

Sami wybieramy się w 8 osób do Chile na zaćmienie, więc z powodów finansowych nie pomogę, ale trzymam kciuki za realizację planów :)

 

Hej,

 

Możesz podać trochę szczegółów organizacyjych? Daty, miejsca, hotele , bilety itd?

Z góry dziękuję,

W.

Lornetka: APM 120mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, qbanos napisał:

Żebym poprawnie zrozumiał: zbiórka jest na realizację wyprawy (jak napisano w tytule) czy na zakup sprzętu, który będzie używany też po wyjeździe?

Sami wybieramy się w 8 osób do Chile na zaćmienie, więc z powodów finansowych nie pomogę, ale trzymam kciuki za realizację planów :)

Dzięki za dobre słowo :) 

Żeby było jasne: Zbiórka jest wyłącznie na zakup sprzętu. 

Na samą wyprawę, przeloty, noclegi itp mamy pieniądze. A Tomek jest mistrzem w organizowaniu ekstremalnie oszczędnych i tanich wypraw. Opowiadał kiedyś, jak się go ktoś zapytał ile go kosztował wyjazd do RPA. Po podaniu kwoty padło pytanie, czy chodzi o euro :) Tomek mówi, że nie, że to w pln. Rozmówca nie uwierzył :)

15 godzin temu, zbignieww napisał:

Każdy orze, jak może - ale przecież nie leci się do Chile li tylko na 2-minutowe całkowite zaćmienie !  To by nie miało sensu przecież !

Plany bardzo ambitne, ale czy uda się to zrealizować w tak krótkim mgnieniu pełnego zaćmienia ?  Dron na 3 - 4 km, HDR ...  Mocno wątpię, ale 

do odważnych i zdeterminowanych świat należy ! 

:)  

Oczywiście, że nie lecimy tam na jeden dzień i powrót :) W Chile będziemy 2 tygodnie i jeszcze dwa w sąsiednich krajach. Zamierzamy odwiedzić wiele pięknych miejsc pod nocne astrofoto, obfocić krajobrazy i południowe niebo.

Doświadczenie z USA mówi nam, że to powinno się udać :) Zobacz, co udało nam się opanować podczas tamtego zaćmienia. Wiele osób mówiło, że to się nie uda, ale udało się idealnie. Kluczem są tutaj testy i perfekcyjne przygotowanie. Kilkukrotnie organizowaliśmy "pełnowymiarowe" testy sprzętu, symulujące sytuację w USA. A mniejszych testów były dziesiątki. Zwróć uwagę chociaż na takie detale jak znaczniki ułatwiające ustawienie ostrości na tubach. I zauważ, że Coronado (wypożyczone przez obserwatorium MOA w Niepołomicach) widoczne na górnej tubie fociło z ASI fazę częściową, a na czas całkowitej przezbroiłem teleskop na zupełnie inną konfigurację z aparatem. Tą operację ćwiczyłem w domu dziesiątki razy, aby nabrać sprawności i wyczucia w palcach.

DSC_9396s.thumb.jpg.e925e8ccb30a707c53cbdeb0a77e1742.jpg

15 godzin temu, waldixs napisał:

Możesz podać trochę szczegółów oranizacyjych? Daty, miejsca, hotele , bilety itd?

Jak napisałem w tym poście, zbiórka nie jest na sam wyjazd, a na zakup sprzętu. Na miejscu będziemy od 29 czerwca do 24 lipca. Najpierw kilka dni w okolicy La Serena (głównie zaćmienie), potem lecimy do Antofagasta i tam zwiedzamy ponad tydzień. Druga połowa wyjazdu to sąsiednie kraje - Peru i Boliwia, ale co do tej części nie mamy jeszcze planów (będzie to już ekstremalnie ekonomiczna forma).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klobouk dolu - jak mawiaja Czesi !   Kapelusza uchylam - wolne tlumaczenie.  To czeski sposob, nie zreszta jedyny, na wyrazenie uznania. :) 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zbiórka została zakończona, a cel osiągnięty, dzięki pewnemu zwrotowi akcji :) Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim wspierającym nasz projekt. Szczegółowe podsumowanie znajduje się tutaj:

 

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)