Skocz do zawartości

WUDKA


mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy później...

Waży 1,8 kg i wymiarowo ma 20x10x10 cm ;) Muszę kilka rzeczy jeszcze usprawnić, bo uzysk klatek jest niezadowalający dla mnie i wynosi 75%, ale to czysto mechaniczne sprawy :) 

Tymczasem, nieśmiałe próby z Pentaconem 200 mm. 10x60s, ISO 800, F/5,6 

mirach_3.jpg

  • Like 7

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No, no ... wyniki na fotkach robią naprawdę duże wrażenie.alien2 Normalnie wierzyć się nie chce co tak prosta konstrukcja potrafi. GRATULACJE.
Czyli co?... klasyczne EQ do szafy i zamawiać taką "plecakową zabawkę" na szerokie kadry?:thumbsup:

Jaki wyszedł koszt budowy takiej extra "zabawki"?

Ciekawe jak się zachowa tak lekki zestaw na większym wietrze z cięższym obiektywem i to na aluminiowych nogach. Może przez to właśnie zdarza się mniejszy uzysk.

A trudno się koreluje na samym początku budowy te lunetkę biegunową z osią obrotu zawiasu? Jakiejś skomplikowanej metody użyłeś? ...bo jak widzę skutecznej.

Jesteś po Politechnice? ...bo warsztat (i to nie tylko narzędziowy) widzę masz konkretny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sen-ATM-owca

 

Cięższych obiektywów niż Pentacon 200 mm nie ma co wieszać, bo to już jest potężny zestaw sam w sobie, o wadze prawie 1,5 kg.

Oś obrotu zawiasu musi być zgrana z lunetką, to uniwersalna zasada dla wszystkich koziołków, z resztą bardzo dobrze wytłumaczył ją pan Janusz Wiland ;)

Koszt budowy był zerowy, jedynym kosztem była głowica kulowa.

Nie, nie jestem po politechnice, jestem tylko "techniczny" :D

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda p.Wilanda faktycznie ciekawa i prosta, ale wymaga zawiasu.

Ja budowałem według opisu pewnej starej książki, solidniejszego koziołka w formie sztywnej skrzynki o odpowiednim nachyleniu, z lunetą guide'ującą, a napęd był manualny. Wersja najprostsza jaką można sobie wyobrazić, więc lunetka biegunowa zamocowana na sztywno według ekierki.:5640dc7745df1_32Notonecare: Działało to całkiem przyzwoicie. Myślę, że błędy prowadzenia w mojej konstrukcji wywoływało głównie ciągłe dotykanie zestawu oraz raczej kiepska głowica pod aparatem sklecona ze sklejki, bo wyniki nieco losowe były. Jednak uzyskane fotki cieszyły bardzo. Kolimowalna biegunowa oraz elektronika pewno by znacznie podniosły moje wyniki, ale niestety z elektronicznego ATM jestem słaby, więc raczej w stronę gotowego monta EQ z napędem będę zmierzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)