Skocz do zawartości

Celestron vs Sky-Watcher


michal.jurczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chcę kupić teleskop za około 1500 zł, myślę nad takimi:

https://www.electro.pl/teleskopy/teleskop-celestron-astrofi-130-mm-reflector,id-843172

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

Celestron jest spoko bo automatyczny i znacznie lżejszy a zależy mi abym mógł go szybko wrzucić do samochodu, 

Sky-Watcher ma lepsze parametry, ale czy różnica między 130/650 a 150/750 będzie aż tak duża? Pewnie większość będzie za manualnym ustawianiem, ale wizja że mogę poprostu kliknąć w aplikacji na telefonie na gwizadę czy mgławice i od razu się ustawi, dla mnie wydaje się super. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął jakiegoś dobsona 8" i mapę nieba.  Szukając obiektów z mapą czuję się trochę jak odkrywca. Daje mi to dodatkową frajdę ? Pamiętaj też,  że trzeba będzie sporo zainwestować w okulary więc zastanów się kiedy będziesz mógł przeznaczyć dodatkowe 500-1000 zł na 1 Lub 2 dodatkowe okulary. Wrzucanie do samochodu jak też później rozłożenie na miejscu 8 calowego dobsa to dosłownie chwila, ale trochę miejsca już zajmuje.  Ewentualnie 8 flex to posadzisz bez zdejmowania tuby tak jak pasażera ?

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, michal.jurczuk napisał:

ale wizja że mogę poprostu kliknąć w aplikacji na telefonie na gwizadę czy mgławice? i od razu się ustawi, dla mnie wydaje się super. Co myślicie?

Witaj na  forum.

Ta wizja to mrzonka,kupując ten pierwszy będziesz miał tylko montaż,sam teleskop ma znikome możliwości i nie wiele nim zobaczysz.

Głównym parametrem jakości obrazu jest średnica lustra.

Masz do wyboru,albo ładnie wyglądający montaż + teleskop o bardzo małych możliwościach,albo Dobson 8"- lustro 20 cm już coś pokarze + stabilny i prosty w obsłudze montaż,który wygląda tak sobie.

  • Like 3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, michal.jurczuk napisał:

Dobson? 8 jest spoko, najbardziej obawiam się o gabaryty czy będzie łatwo mi go przewozić w samochodzie, szczególnie jakbym chciał zabrać jeszcze kilka rzeczy.

Chcesz zabrać inne rzeczy czy rodzinę? Tubę kładziesz na tylną kanapę. Resztę do bagażnika  czy na przednie siedzenie. Jak byłem na zlocie w Lipowcu to kolega rozłożył 8" w mniej niż 5 min. 

10 minut temu, michal.jurczuk napisał:

A może?? są inne teleskopy z podobnymi możliwościami? ale ?gabarytowo mniejsze?

W tym zakresie cenowym raczej nie... Używany MAK 127?

15 godzin temu, michal.jurczuk napisał:

Pewnie?? większość będzie za manualnym ustawianiem, ale wizja że mogę poprostu kliknąć w aplikacji na telefonie na gwizadę czy mgławice i od razu się ustawi, dla mnie wydaje się super. Co myślicie?

Myślę, że goto na początek jest słabe, ale tanio do Dobsona można zrobić DSC: 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal.jurczuk napisał:

Dobson 8 jest spoko, najbardziej obawiam się o gabaryty czy będzie łatwo mi go przewozić w samochodzie, szczególnie jakbym chciał zabrać jeszcze kilka rzeczy.

A może są inne teleskopy z podobnymi możliwościami ale gabarytowo mniejsze?

Tuba 200/800 i montaż AZ4, tylko nie wiem czy AZ4 będzie do tego wystarczający lub SCT 8 na AZ4, ewentualnie tuba 150/750 mniejsze lustro, ale nadal pokaże dużo obiektów, a używaną można spokojnie za 500 zł lub taniej wychaczyć i AZ4 z nią już powinien sobie poradzić. Woziłem dobsona 12 cali 3-drzwiową Corsą D i jeszcze kumpel z przodu. Rozłożenia dobsona 8 zajmie Ci minutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Setaarius napisał:

Tuba 200/800 i montaż AZ4, tylko nie wiem czy AZ4 będzie do tego wystarczający lub SCT 8 na AZ4, ewentualnie tuba 150/750 mniejsze lustro, ale nadal pokaże dużo obiektów, a używaną można spokojnie za 500 zł lub taniej wychaczyć i AZ4 z nią już powinien sobie poradzić. Woziłem dobsona 12 cali 3-drzwiową Corsą D i jeszcze kumpel z przodu. Rozłożenia dobsona 8 zajmie Ci minutę.

200/800 to już trochę za dużo na az4, 150/750 jest jeszcze ok.

Mój kolega wozi dobsa 8 w Matizie, więc mobilność to rzecz względna :)

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" Newton na Dobsonie pokaże Tobie znacznie więcej. 

Mak 127 na AZ4 i LT1 to lekki kompaktowy zestaw. Ale... trudno w nim uzyskać duża źrenicę wyjściową i szerokie pole... Odpada kolimowanie i każdy okular się sprawdza... 

Nie ma teleskopu idealnego. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2019 o 15:46, Setaarius napisał:

Tuba 200/800 i montaż AZ4, tylko nie wiem czy AZ4 będzie do tego wystarczający lub SCT 8 na AZ4, ewentualnie tuba 150/750 mniejsze lustro, ale nadal pokaże dużo obiektów, a używaną można spokojnie za 500 zł lub taniej wychaczyć i AZ4 z nią już powinien sobie poradzić. Woziłem dobsona 12 cali 3-drzwiową Corsą D i jeszcze kumpel z przodu. Rozłożenia dobsona 8 zajmie Ci minutę.

Mi zajmuje max minutę, ale być może kolega ma rozłożonego dobsona to w minutę nie da rady tego skręcić?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, michal.jurczuk napisał:

A czy możecie mi powiedzieć jak duża będzie różnica między Dobsonem 8 a Mak 127 jeśli chodzi o głębokie niebo?

Przepaść. Porównaj pole koła z 200mm średnicy i polem koła o 127mm średnicy.

Mak 127 ma długą ogniskową, wąskie pole. Ciężko początkującemu znaleźć obiekt na niebie. To sprzęt do dużych powiększeń, łatwo je uzyskać. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal.jurczuk napisał:

A może kompromisem byłby dobson 8 tylko rozsuwany? Ktoś ma taki, będzie on stabilny?
 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1451

Mak 127, to  typowy teleskop do obserwacji planet,Dobsonem 8" pooglądasz i planety i głęboki kosmos.

O stabilność się nie martw,Dobson to bardzo sztywna konstrukcja,jeśli chodzi o kolimację to tez bądź spokojny,flexy dosyć dobrze ja trzymają.

Dobson 8"to będzie dobra decyzja na początek.

Powodzenia  życzę.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2019 o 23:07, michal.jurczuk napisał:

Cześć, chcę kupić teleskop za około 1500 zł, myślę nad takimi:

https://www.electro.pl/teleskopy/teleskop-celestron-astrofi-130-mm-reflector,id-843172

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

Celestron jest spoko bo automatyczny i znacznie lżejszy a zależy mi abym mógł go szybko wrzucić do samochodu, 

Sky-Watcher ma lepsze parametry, ale czy różnica między 130/650 a 150/750 będzie aż tak duża? Pewnie większość będzie za manualnym ustawianiem, ale wizja że mogę poprostu kliknąć w aplikacji na telefonie na gwizadę czy mgławice i od razu się ustawi, dla mnie wydaje się super. Co myślicie?

 

Ten pierwszy jest na starym montażu Celestrona - nie polecam. Przy tej tutce będzie to mega chybotliwe rozwiązanie. Mam taki sprzęt ale z achromatem 102/600 i drgania doprowadzają mnie do szewskiej pasji ;) ale to już też naleciałości po pracy ze sprzętami o kilka klas lepszymi, albo o kilka klas sztywniejszymi. 

Jeśli chcesz coś z GOTO to raczej ten: https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Star-Discovery-150-Newton-teleskopy-3850.html
Ma poprawiony montaż, enkodery. Lustro 150/750. Z powodzeniem wykorzystujemy taki egzemplarz np do rejestracji video zakryć brzegowych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maciekja napisał:

Jeśli chcesz coś z GOTO to raczej ten: https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Star-Discovery-150-Newton-teleskopy-3850.html
Ma poprawiony montaż, enkodery. Lustro 150/750. 

Montaż ok, ale wykończenie tuby średnie. Sporo plastiku i brak śrub do kolinacji - przynajmniej w tym egzemplarzu, który macałem.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Mak 127 (hymm... to Twój wybór ?), to tylko EQ3-2.

Gdy już przerobisz go na ALT-AZ i stanie się używalny w sposób naturalny dla człowieka, to mikroruchy są tu bardzo przydatne. 

Z Makiem 127 przeciwwagi nie będą potrzebne, to lekka tuba. 

Nie kupuj AZ5, to badziew, będziesz z tym walczyć zamiast używać. Dopiero po bardzo głębokiej modyfikacji, przez kogoś, kto ma do tego serce i czas (ułożyskowanie, wymiana ramienia na sztywne itp) coś z tego może być. Ale EQ3-2 w trybie ALT-AZ jest znacznie lepszy. Poza tym nada się dla następnej tuby, którą kupisz, kiedy już poznasz ograniczenia Maka. 

Ehh... Gdybym ja kiedyś słuchał dobrych rad... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, michal.jurczuk napisał:

Do Maka potrzebne są odpowiednie obiekty,czyli planety,a te dopiero za kilka lat będą w dogodnych warunkach obserwacyjnych .

Widzę,że masz obawy co do gabarytów 8" Dobson,trochę nie potrzebnie,bo 8" rozkłada się na dwie części - montaż i tuba .

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, michal.jurczuk napisał:

Jednak? decyduje się na MAK 127, jakI montaż polecacie???

Musisz mieć świadomość, że nim zobaczysz tylko najjaśniejsze i zwarte DS. MAK w wersji 2" powinien być. Wtedy ze SWANem 33mm może dać nawet fajne widoki. 

Dobson 8" pokaże wiecej. Miałeś okazję zobaczyć oba teleskopy na żywo? Chyba warto przed ostateczną decyzją... 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dobson 8 pokaże więcej, tylko mocno zależy mi na mobilności abym nie musiał składać siedzeń w samochodzie, tak samo rozstawić go na balkonie. Myśałem na początku wziąść maka 127 i jak mi się spodoba to później poszukać jakiejś używki sct 8, tam już średnica podobna jak w dobsonie. 

Nie widziałem niestety na żywo, może są jakieś zloty gdzieś niedaleko Białegostoku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, michal.jurczuk napisał:

 poszukać jakiejś używki sct 8, tam już średnica podobna jak w dobsonie.

O! I to jest bardzo rozsądne zdanie :) 
Bez problemu wlezie do autka bez rozkładania siedzeń, szybko się rozkłada, tylko wyjąć i na montaż - krótka tubka i stosunkowo lekka. Jak nie będziesz rzucał ;) to kolimacja na lata. no i z reduktorem f6,2 wszystko na niebie (jak ciemne) Twoje, no i planetki jak przyjdzie na nie czas :)
Posadzić można bez problemu na czymś pokroju EQ5
Radzę szukać cierpliwie i zapewniam, ze nie pożałujesz. Piszę to z długoletniej autopsji posiadacza.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kjacek napisał:

Up. 

Reduktor to jest f6.3 ?

ale to tylko literówka.

Ale montaż to jednak lepiej coś AZ do wizuala, po co się męczyć... Nawet EQ3-2 skręcony pod ALT-AZ jest ok do SCT8. 

A sam nie znaju skąd mi się to wzięło - zwłaszcza, że reduktorek Antaresa miałem przez ładnych parę latek i z SCT 8 a później z betoniareczką 11" :) 

Anatares-6.3f3-SCT-reducer_1024x1024.jpg
Co do moncika to tak, pod wizual zdecydowanie AZ. Ja tylko ,,klasę wagową" moncika max chciałem uzmysłowić pod tę betoniareczkę :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)