Skocz do zawartości

Celestron vs Sky-Watcher


michal.jurczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, michal.jurczuk napisał:

Pewnie dobson 8 pokaże więcej, tylko mocno zależy mi na mobilności abym nie musiał składać siedzeń w samochodzie, tak samo rozstawić go na balkonie. Myśałem na początku wziąść maka 127 i jak mi się spodoba to później poszukać jakiejś używki sct 8, tam już średnica podobna jak w dobsonie. 

Nie widziałem niestety na żywo, może są jakieś zloty gdzieś niedaleko Białegostoku?

Składać siedzenia musiałem dopiero dla 12" pełnej tuby ponieważ 8" i 10" w pełnej tubie wchodziły bez problemu.  A 8" w wersji flex do bagażnika jak też na siedzenie nawet bez ściągania z montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal.jurczuk napisał:

Pewnie dobson 8 pokaże więcej, tylko mocno zależy mi na mobilności abym nie musiał składać siedzeń w samochodzie, tak samo rozstawić go na balkonie. Myśałem na początku wziąść maka 127 i jak mi się spodoba to później poszukać jakiejś używki sct 8, tam już średnica podobna jak w dobsonie. 

Nie widziałem niestety na żywo, może są jakieś zloty gdzieś niedaleko Białegostoku?

Powinieneś wiedzieć jeszcze jedno - Mak i SCT to konstrukcje zamknięte,wymagają one długiego czasu  chłodzenia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, SZKLARZ napisał:

Powinieneś wiedzieć jeszcze jedno - Mak i SCT to konstrukcje zamknięte,wymagają one długiego czasu  chłodzenia.

 

13 minut temu, SZKLARZ napisał:

Powinieneś wiedzieć jeszcze jedno - Mak i SCT to konstrukcje zamknięte,wymagają one długiego czasu  chłodzenia.

Max godzinka dla Mak 127... A pewnie i pół wystarczy. 

Więcej dla SCT8, może półtorej godziny, zależy od warunków. 

Ale w zasadzie można oglądać prawie od razu stosując małe powiększenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, SZKLARZ napisał:

Powinieneś wiedzieć jeszcze jedno - Mak i SCT to konstrukcje zamknięte,wymagają one długiego czasu  chłodzenia.

Michał - no bez przesady, góra 20 minut dłużnej. Przeca obserwowaliśmy razem. Była i Twoja Frania i moja betoniareczka :) Niemal tak samo były gotowe do obserwacji.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jednak miał to być MAK 127 do późniejszego upgrade do 8"SCT. To zestaw wygląda tak:

  • Tuba z kontówką 2"
  • Stalowe nogi 
  • EQ3-2 przerobiony na AZ 
  • SWAN 33mm 72*
  • SWAN 20mm 72*
  • Baader Classic Ortho 10mm

SWANy warto kupić używane, bo o ile w SCT przy f/10 się sprawdzą bardzo dobrze to po zastosowaniu reduktora ogniskowej mogą być już niezadowalające. 

Mi pomogła też wymiana tego małego szukacza 6x30 na szukacz 8x50 z obrazem ziemskim uzupełniony Red Dot Finderem. 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

SWANy warto kupić używane, bo o ile w SCT przy f/10 się sprawdzą bardzo dobrze to po zastosowaniu reduktora ogniskowej mogą być już niezadowalające.

Bardzo dobrze sprawdzają się również z reduktorem. Miałem SWANki 9, 15, 25 i 33mm
Są parafokalne i od 9-20mm w zasadzie nie trzeba pokrętła mikroruchów dotykać.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pmochocki napisał:

To dobra wiadomość. To znaczy że okulary zostaną przy zmianie tuby. 

Mnie się SWANki tak podobają, ze zostały (większość) i do Apusia 90/600 :)
To naprawdę dobre okularki do SCTeków i refraktorów z dużym nie spitolonym przy brzegach polem widzenia.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 
 
 
 
 
20 godzin temu, pmochocki napisał:

Gdyby jednak miał to być MAK 127 do późniejszego upgrade do 8"SCT. To zestaw wygląda tak:

  • Tuba z kontówką 2"
  • Stalowe nogi 
  • EQ3-2 przerobiony na AZ 
  • SWAN 33mm 72*
  • SWAN 20mm 72*
  • Baader Classic Ortho 10mm

SWANy warto kupić używane, bo o ile w SCT przy f/10 się sprawdzą bardzo dobrze to po zastosowaniu reduktora ogniskowej mogą być już niezadowalające. 

Mi pomogła też wymiana tego małego szukacza 6x30 na szukacz 8x50 z obrazem ziemskim uzupełniony Red Dot Finderem. 

 

Dzięki za info, tylko pytanie czy znajdę SCT 2", tak szukam szukam i nigdzie nawet takiego nie widzę, więc np. SWAN 33mm 72*,  który jest 2", może dać fajne efekty z makiem, później może mi się już nie przydać,

Na początek widze używkę mak 127:
https://allegro.pl/oferta/mak-127-1500-8031365885

to jest chyba eq2 noi 1.25", warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)