Skocz do zawartości

SS Cyg - nowa karłowata


Krzysztof_K

Rekomendowane odpowiedzi

Tej zimy chmury u nas nadal cały czas na niebie. Ale gdzieś ich tam nie ma i stąd ciągłość obserwacji SS Cyg. :) 

Parę dni temu (3 lutego 2013 r.) znowu rozpoczął się  wzrost jasności SS Cygni.

Będzie to prawdopodobnie wybuch typu S, bo od ostatniego pojaśnienia minęło 42 dni.

post-765-137699879798_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Wczoraj SS Cygni znowu wybuchła ... :)

Dowiedziałem się o tym właśnie przed chwilą gdy zajrzałem na portal AAVSO. Jasność zaczęła rosnąć około 5 czerwca. Akurat tak szczęśliwie zrobiła się dobra pogoda, że od trzech dni focę m. innymi tą gwiazdę/tę gwiazdę* (aach ten polski język - niepotrzebne skreślić :) ). Zrobiłem zrzut ekranowy z RAW-ów z 4 i 6 czerwca, gdzie widać efekt pojaśnienia tego układu kataklizmicznego (ładniejszych zdjęć nie będzie, bo to fotki zrobione do celów fotometrycznych :) ).

Od czasu jak tutaj ostatnio zaglądałem SS Cyg miała jeden wybuch typu L (luty 2013r.) i S (kwiecień 2013r.).

post-765-137699911461_thumb.jpg

post-765-137699911465_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje  z udanej sesji tej karłowatej  :D Jeszcze nie miałem ochoty ją zaobserwować a żeby dojśc do SS CYG, gdzie dobrze nakierować teleskop abym w nią wycelował? W jakiś łatwy punkt  8) Czy wystarczy nakierować na 75 CYG

Gwiazda 75 Cygni (jasność 5,1 mag.) jest bardzo dobrym punktem odniesienia względem którego szukamy SS Cyg przy manualnych nastawach. Ale musisz pamiętać, że SS Cygni znajduje się w odległości około pół stopnia na północny-wschód od SS Cyg. Zdjęcia z poprzedniego mojego postu wykonałem obiektywem o polu widzenia kilku stopni (f=300mm) i prostym obrazie. Teleskopy mają najczęściej znacznie mniejsze pole widzenia i odwrócony obraz. Dlatego najpierw musisz trafić teleskopem w gwiazdę 75Cygni, a następnie przesuwasz pole widzenia w dół-prawo na odległość około tarczy Księżyca (lub góra-lewo jeżeli luneta/teleskop posiada obraz prosty).

Dla ułatwienia wygenerowałem z portalu AAVSO widok okolicy SS Cygni (pole widzenia około jednego stopnia) o identycznej orientacji jak na moich fotkach. Ale rzeczywiście przy robieniu zdjęć SS Cygni z f=300mm odpowiednio ustawiam w polu widzenia gwiazdę 75 Cyg - nie patrząc na SS Cyg ... :)

post-765-137699911879_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Tutaj znalazłem fajną animację modelu SS Cygni tak jak ją widać, gdy patrzymy z Ziemi (szacunkowy kąt nachylenia płaszczyzny orbity tego układu do kierunku widzenia około 50 stopni):

Link do animacji :

http://vimeo.com/66448174

A tak wygląda model SS Cygni :

?a=2312681

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlałem warzywka (i trochę kwiatków) i czas się wziąść za astronomię ... :)

W czerwcu obserwowałem wybuch SS Cygni techniką DSLR.  O ile pogoda pozwalała, obserwacje fotometryczne wykonywałem od północy do godziny 2 czasu letniego. Nawet rozświetlony północny horyzont ("białe noce") tak bardzo nie przeszkadzał, gdyż SS Cygni znajdowała się we wschodniej części nieba. Każdej pogodnej nocy starałem się zebrać materiał na kilka pomiarów jasności SS Cygni. W przerwach pomiędzy obserwacjami SS Cyg wykonywałem zdjęcia innych gwiazd zmiennych (np. CH Cygni, T Cep,  AG Dra, AZ Cas). Przy okazji próbowałem również wyznaczyć jasność kwazara 3C 273 i supernowej SN2013df w galaktyce NGC 4414.

Z własnych danych wyznaczyłem następujące parametry czerwcowego wybuchu w barwie TG:

-)  wybuch typu L.

-)  8,254 mag. - jasność w maksimum w dn. 8 czerwca br o godz.21:56UT,

-) 10,3 mag. ? (12,2+8,3)/2 - jasność odpowiadająca połowie wysokości wybuchu,

-) 17 dni ? czas trwania wybuchu na poziomie 10,3 mag. od 6 do 23 czerwca br (patrz rys. poniżej),

-)  6 czerwca 2013 r. - początek wybuchu, gdy jasność SS Cyg przekroczyła 10,3 mag,

Poniżej załączyłem rysunki z krzywą blasku z tego wybuchu.

I napisałem dość szczegółowy artykuł na ten temat w ostatniej Proximie 3/2013.

post-765-13769992837_thumb.png

post-765-137699928383_thumb.png

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda na to, że prawdopodobnie mamy kolejny wybuch SS Cyg. Średnia z pięciu ostatnich ocen na AAVSO wykonanych pomiędzy 2 a 5 godziną CWE ostatniej nocy przez czterech obserwatorów wynosi 11.34 mag. Warto więc tej nocy sprawdzić czy rzeczywiście wybuchła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Wczoraj, zanim chmury naszły, zebrałem trochę materiału fotometrycznego kilku gwiazd, w tym SS Cyg. Już na pierwszy rzut oka na zdjęciu z kamery zauważyłem, że gwiazda jest jaśniejsza niż być powinna. Pomiary to potwierdziły (10.78 mag wczoraj wieczorem), mamy więc kolejny wybuch.

 

Pozdrawiam

KK

post-53-0-42864800-1379868783_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, zanim chmury naszły, zebrałem trochę materiału fotometrycznego kilku gwiazd, w tym SS Cyg. Już na pierwszy rzut oka na zdjęcie z kamery zauważyłem, że gwiazda jest jaśniejsza niż być powinna. Pomiary to potwierdziły (10.78 mag wczoraj wieczorem), mamy więc kolejny wybuch.

 

Pozdrawiam

KK

 

Gratuluję złapania początkowej fazy wybuchu SS Cyg!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, zanim chmury naszły, zebrałem trochę materiału fotometrycznego kilku gwiazd, w tym SS Cyg. Już na pierwszy rzut oka na zdjęciu z kamery zauważyłem, że gwiazda jest jaśniejsza niż być powinna. Pomiary to potwierdziły (10.78 mag wczoraj wieczorem), mamy więc kolejny wybuch.

 

Czym obserwowałeś? Tair+lustrzanka? kamerka CCD z filtrami?

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCD, niestety  "unfiltered" ;)

Polecam obserwacje "lustrzankowe filtrowane TB/TG/TR" ... :)

Wczoraj z wieczora udało mi się uwiecznić na fotkach SS Cygni (10zdjęć x 30s x 400ISO X Cannon+Tair F4,5/300mm).

SS Cygni wyszła nieprześwietlona i będę mógł tych zdjęć użyć do fotometrii.

 

W ostatniej Proximie (nr 13) opisałem swoje doświadczenia odnośnie fotometrii różnicowej SS Cygni.

Jeżeli w czasie wybuchu mierzyć jej jasność względem gwiazdy porównania "98" (oznaczenie na mapkach AAVSO), to wyznaczona jasność SS Cygni w barwie "G" odpowiada praktycznie jasności dżonsonowskiej V (różnica około 0,01mag.)

Wynika to z tego, że gwiazda "98" ma prawie ten sam kolor co SS Cyg w wybuchu (B-V około 0,3 - 0,4 mag.)

 

post-765-137699911879.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam obserwacje "lustrzankowe filtrowane TB/TG/TR" ... :)

 

 

Miałem przyjemność przechodzić przez ten etap, jednak CCD to inna jazda i komfort pracy. A filtr V ... myślę, że będzie jeszcze w tym roku.

Małymi kroczkami, ale ważne, że do przodu :)

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Chciałoby się zaśpiewać: I znów księżniczka Anna spadła z konia ...

Nie tym razem!

I znów SS Cygni pojaśniała w Łabędziu ... :)

Dzisiaj przy okazji ustawicznego pożegnania fotometrycznego z V339 Del (ale sformułowanie ... :) - czekam, kiedy jej jasność wyjdzie z mojego zasięgu) zrobiłem fotkę okolicy SS Cygni i już na podglądzie w lustrzance zaskoczył mnie jej jasny blask :)

 

 

A na krzywej zmian blasku AAVSO widać prawdopodobnie źle skalibrowane pomiary CCD usera z USA (niebieskie kwadraciki).

Co za czasy :( Czyżby fotometria wizualna była dokładniejsza?

post-645-0-71050200-1383764746_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba bronić dobrego imienia fotometrystów "elektrycznych"! Z dzisiejszych zdjęć, które zrobiłem SS Cygni powinien być dobry wynik fotometryczny. Poniżej załączone sprawdzenie, czy raw nie jest prześwietlony - max ADU = 2634 (na 4095ADU możliwych) .

 

post-645-0-93114300-1383766037_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 6 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)