Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 26.04.2019 - NGC 4527 i 4536


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Panasmaras napisał:

Chętnie dowiem się od tych, którzy spróbują i dadzą znać, jak poszło!

Jeżeli ci, którzy już próbowali, też mogą dać znać, to chciałbym wspomnieć o moich wrażeniach, szczególnie, że jedna z tych galaktyk napsuła mi nieco krwi w 15/70 i poddała się dopiero za trzecim podejściem. Poza tym, widzę, że jasności tych galaktyk nie są sztywno określone, co w pewnym sensie wyjaśniło mi dopiero teraz, dlaczego galaktyka, którą brałem za jaśniejszą, była o wiele trudniejsza do wyłapania - sugerowałem się chyba jasnościami z listy deep sky hunter, gdzie dla NGC 4527 jest to 10.5 mag (powierzchniowa 13.1), natomiast dla NGC 4536 jest podane 10.6 mag (powierzchniowa 13.9). Tak więc to, co wspominam w notatce o jasnościach (przynajmniej wizualnych), jest raczej błędem z mojej strony, ale podaję tak, jak to wówczas zapisałem, bo pamiętam, że miałem małą zagwozdkę.

Lornetka SM 15/70.

22-23 kwiecień 2014

"Przemieszczając się trochę w prawo, odnajduję dwie blisko położone gwiazdki. To znak, że jestem na miejscu, przy kolejnych dwóch celach, ale okazuję się, że bardzo trudnych. Bardzo długo czekałem, zanim pojawiło się pierwsze światło NGC 4536. Z czasem było dostrzegalne coraz częściej. Wygląda na to, że obiekt się poddał, lecz nieco powyżej, NGC 4527 ciągle nie daje żadnego znaku. Z tego co wyczytałem, jest minimalnie jaśniejsza wizualnie i także jaśniejsza powierzchniowo, mimo tego okazuję się trudniejsza. W pewnym momencie coś ekstremalnie słabego zaczęło tam się pojawiać, lecz sam już nie wiem, chyba najlepiej jak jeszcze tam zajrzę przy okazji."


30 kwiecień - 1 maja 2014

"Przejechałem wtedy do dwóch galaktyk sprzed kilku dni - NGC 4527 oraz NGC 4536. Pierwsza kłopotliwa, ale jakby coś tam jednak było - sam już nie wiem. Druga poniżej, zaś łatwa i pewna."


21-22 maja 2014

"Po długim wpatrywaniu, zerkaniu z każdej strony i coraz lepszej adaptacji, poddała się w końcu galaktyka NGC 4527. To w sumie chyba trzecie podejście do tego obiektu. Jej sąsiadka NGC 4536 padła już dawno temu i wczoraj tez w miarę szybko ją dostrzegłem. To dziwne, bo według danych, ta łatwiejsza jest nieco słabsza wizualnie i powierzchniowo. Obiekty różnią się jeszcze nieco wymiarami i może to jest przyczyną - nie wiem."

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)