Skocz do zawartości

Sesja 25.04.2019 - ku chwale Pentaxa XL ;)


Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, lukost napisał:

Może się wydawać, że łapanie galaktycznych duchów na granicy percepcji oka mija się z celem ? nie ma w nich najmniejszego nawet śladu detalu, obiekty pojawiają się w okularze, by po chwili zakpić z obserwatora i zniknąć i znów się pojawić ? taka trochę zabawa w kotka i myszkę. Nie wiem dlaczego, ale mnie to wciąga jak mało co.
(...) ale tak naprawdę największy fun to ta chwila z okiem przyklejonym do okularu, wstrzymanym oddechem i pytaniem: wyskoczy czy nie?

Do tego akurat nie potrzeba lustra 300 mm, to działa w każdej aperturze. Zmienia się tylko granica ciało-duch (w skali magnitudo), a dokładniej - to, gdzie ulotny duszek staje się widzialną materią.
Dokładnie takie odczucie mam np. łapiąc NGC 4244 w 10x50. Za każdym razem ulotna i jakaś niematerialna, ale odpowiednio zerkając - wciąż tam jest.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, zapomniałbym. Sporo czasu spędziłem przy NGC 4395, kombinując z powiększeniami i filtrem UHC. Celem były obszary HII w tej galaktyce, mające nawet swe odrębne oznaczenia katalogowe. Nic z tego - jakbym nie paczał, engiec pozostawał tylko bezkształtnym glutem o cholernie niskiej jasności powierzchniowej. Wodorówki można obejrzeć se na zdjęciach.  ;)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

Drugim, nieco większym czelendżem, stały się tej nocy słynne Myszy (Arp 242) - wzajemnie oddziałujące NGC 4676 A i B. Parka jest bardzo fotogeniczna ? obie galaktyki, będące w fazie łączenia, wytworzyły charakterystyczne wypustki. W ?dwunastce? tych gwiezdnych ?ogonków? nie widać, ale kiedy zdamy sobie sprawę z tego co obserwujemy, tudzież w jaki zakres jasności wchodzimy (bliżej niż dalej 15 mag ;) ), tętno przyspiesza. Po dokładnym wstrzeleniu się we właściwy obszar w polu widzenia początkowo nic nie dostrzegłem; dopiero po chwili kombinacji z najlepszą pozycją oka względem soczewki i delikatnym stuknięciu w górną klatkę teleskopu ujawniła  się delikatna, szara zjawa, najlepiej widoczna zerkaniem. Przy powiększeniu w okolicy 200x i po dłuższej chwili skupienia nie miałem wątpliwości, że są tam dwie odrębne, subtelne plamki światła (a taki choćby Herschel dostrzegł tylko jeden podłużny obiekt; cienias, no nie? ;) ).

Z Arp 242 powalczyłem ostatnio (05.04.2019r) na spotkaniu w okolicy Stoczka Łukowskiego. Patrzyłem Newtonem 14" z Luntem 9 mm 100° (pow. 183x). Pogoda była taka sobie, by nie powiedzieć, że fatalna na taki obiekt. 

Dość długo, nie tylko mi, zajęło "zajarzyć", że szukacz jest rozjustowany ale w końcu zrobiłem z nim porządek i namierzyłem obiekt(y). W okularze po kilu próbach udało mi się je dojrzeć. Dwie słabe, pojawiające się i znikające plamki. W tych warunkach trudne. Było nas kilka osób ale niestety nikt nie potwierdził ich widoczności (tacy Herschelowie Crazy ).

Inspiracją było zdjęcie Łukasz83: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16845-arp-242-kolidujące-galaktyki-myszy/

Koniecznie obiekt do poprawy. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Hagen napisał:

To z kim Karolku byłeś na miejscówce!? 

Byłem tam, było również trzech chłopaków z W-Wy ale chyba nie są aktywni tu na forum. Pamiętam ten obiekt, mi się wydawało, że widzę jeden a wtedy Karol, że tam są dwa czyli źle mi się wydawało :) Do następnego razu.

 

Aaaa, Hagen, patrzyliśmy Twoim byłym PZO. Całkiem fajna soczewka, jak dla mnie spoko do korzystania za dnia i czasami w nocy, szkoda tylko, że jeszcze Karol się nie ogarnął do końca z przystosowaniem swojego 2" wyciągu. Mieliśmy problemy z wyostrzeniem ale pamiętam widok ze SWANa 33 mm, bardzo zacny :) Nawet ciągnęliśmy na jasnych eMkach jak M13 do 50x i widok całkiem fajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lukost napisał:

Chyba zrobię z tego obiekt tygodnia, a tymczasem wspomnę tylko, że oprócz dwóch najjaśniejszych, od razu wpadających w oko składników (NGC 4874 i 4889, tworzące charakterystyczne ?oczy?) moje niebo i teleskop ?puściły? tylko ok. 10 członków tej gromady. Mam je odhaczone na szczegółowej mapce w atlasie ?Interstellarum?. Tutaj trzeba było naprawdę się przyłożyć i nie ma lipy, jak mawia klasyk. ;) Cierpliwość, zerkanie i kaptur na łeb ? to jedyna droga do sukcesu.  

Byłem bardzo ciekawy co tam doświadczone oko może wyzerkać, już sześć lat minęło, jak z ogródka polowałem na nią z 6" newtonem i moją pierwszą kamerką CCD https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5999-astrojolo-opowieści/&do=findComment&comment=100611 . NGC4874 jest około 10 razy (!!) większa od Drogi Mlecznej.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2019 o 17:33, lukost napisał:

Tylko coś ostatnio chodzi mi po głowie zakup Taurusa 350 mm. Szesnastu cali nie chcę (miałem przez rok), ale ta czternastka mieści się jeszcze w moim pojęciu mobilności...

No i pacz pan, jak szybko poszło.... :)

Zastanawiam się teraz, czy na bazie tej optyki zlecić wykonanie teleskopu Taurus, ale z drugiej strony trochę szkoda niszczyć pamiątkę po Astrokraku, tym bardziej, że całość jest w ładnym stanie i działa perfekcyjnie...

IMG_20190429_172441.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2019 o 15:17, lukost napisał:

A, zapomniałbym. Sporo czasu spędziłem przy NGC 4395, kombinując z powiększeniami i filtrem UHC. Celem były obszary HII w tej galaktyce, mające nawet swe odrębne oznaczenia katalogowe. Nic z tego - jakbym nie paczał, engiec pozostawał tylko bezkształtnym glutem o cholernie niskiej jasności powierzchniowej. Wodorówki można obejrzeć se na zdjęciach.  ?;)

 

E, nie jest tak źle. Chociaż łatwo też nie jest;). Obserwowałem N4395 wczoraj i udało mi się dostrzec jeden z obszarów HII. Galaktyka była dość wysoko nad horyzontem i akurat skierowałem na nią działko tuż przed nadejściem jakiejś wilgoci, dzięki której łuny porosły pod zenit.

Widać ją w okularze przeglądowym jako lekko podłużną, dość sporą plamę światła otoczoną przez cztery gwiazdy. Kluczowe są dwie gwiazdki w środku, które tworzą trójkąt równoboczny z najjaśniejszym obszarem HII. Widziałem go najlepiej w BCO 18mm jako mglistego "gluta", który raz pojawiał się, raz chował przede mną. Też próbowałem UHC w nadziei, że pomoże lepiej wyciągnąć te obszary. Wtedy pojawiają się jakiś mega słabe, mgliste pasma, ale zupełnie nie mogłem się odnaleźć w topografii galaktyki.

PS Mam podobny wyciąg swoim Taurusie. To chyba cierny? Trochę czasu zajęło mi jego opanowanie;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wyciąg jest niezbyt precyzyjny, brakuje mu rezerwy wysuwu (Pentax XL ostrzy na styk, ESa 14 mm muszę już lekko wysunąć), nie ma clamping ringu i jest plastikowy. Sensownie pomyślany jest dobson (całość dobrze wyważona, chodzi płynnie i ma kółka, co ułatwia życie na miejscówce), optyka też dobra. Powstanie na jej bazie ładny truss. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
15 minut temu, lukost napisał:

Jeszcze tylko go nazwać pozostaje..?.

Przeszedłeś z Taurusa 300 na 350 i dosłownie wyskoczyłeś z grubej rury, a tytuł wątku brzmi 'Ku chwale Pentaxa XL"

Proponuję zmienić słowo Pentax na Taurus i sama nazwa powstanie tj. Taurus XL

Jeżeli by się taka nazwa przyjęła należało by prze-edytować (lub utworzyć) temat wątku o nazwie 'Ku chwale Taurus XL" 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2019 o 08:41, lukost napisał:

nie? wygląda na białego karła... (tak można by określić synty? 6-8" , gdyby postawić je obok). ;)???

Jeżeli nie karzeł (a rzeczywiście jest okazały) i nie biały (bo istotnie, jest brązowy), to może "Brązowy Olbrzym".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)