Skocz do zawartości

Budowa Newtona 200/1200 na EQ3-2


rogalx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zamierzam zbudować u siebie na uniwerku teleskop do robienia zdjęć i prowadzenia pomiarów astronomicznych. Wybrałem już listę części typu zwierciadło główne (na razie 200/1200 ale może trzeba będzie wziąć lżejsze np.150/750), zwierciadło wtórne, szukacz, wyciąg okularowy crayford, okulary, obejmy, kamera, przeciwwaga, montaż eq3-2 z napędem, dovtail (ale nie wiem czym go przyczepić do eq3-2). Nie znalazłem w żadnym polskim sklepie osobno sprzedawanych tubusów czy stelaży, pająków itp. elementów konstrukcji. I teraz pytanie czy takie sklepy nie istnieją, czy może istnieją za granicą? Czy trzeba stelaż samemu zbudować? Czy ktoś kiedyś budował coś podobnego i mógłby się podzielić informacjami/zdjęciami na temat swojej konstrukcji? :)

Synta 8", dwa kitowe okularki 10 i 25mm, okular plossl z serii made 5000 26mm, filtr baader UHC-s, fltr słoneczny zrobiony z folii baader we własnej oprawie, laser 50mW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca odpowiedź na twoje pytanie, ale wtrącę od siebie, że eq3-2 będzie miał problem z uniesieniem tak dużej tubki. Dla tego montażu 150/750 to już granica komfortu. 200/1000 to wg teleskopy.pl 8kg, do tego różnica 20 cm w tubusie, kamerka, szukacz, jakieś dodatkowe duperele i zrobi ci się 12 kg, montaż ci się pod tym rozłoży ? Celuj raczej w 150/750 z tym montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup gotową tubę,rozłóż ją na części i zbuduj na nowo,będzie taniej i szybciej.

To nie jest żart !

  • Like 3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostaliśmy w prezencie taka tubę na EQ3-2 a w zasadzie mniejszą bo 150x1200. Niestety masakra ze stabilnością. Co prawda mam HEQ5 ale i na nim to w zasadzie dużo. Teleskop 1200 mm to długa tuba a 200, to będzie jeszcze słabiej. Nie polecam.

Poza tym, 1200 mm da Ci małe pole widzenia. No chyba, że przez aparat, ale bez CCD to pomiary astronomiczne są raczej zabawą a nie pomiarami. Stosowanie filtrów nie wchodzi w grę. Musi być kamera CCD. A te im większa matryca tym cena bardziej kosmiczna. Moja Atik 314E z refraktorem 900 mm daje 25x18 minut kątowych. Przy około 1 stopniu na wizualu to jest malutko. Pewnie zmniejszę ogniskowa, ale jeszcze nie wiem co to uczyni z polem obrazu.

Warto więc najpierw policzyć co nieco. Z tego co widzę większość kolegów pracuje na 400 do 600 mm. No i w miarę duże obiektywy. Jasność powinna być najlepiej 5 lub mniej (czyli jaśniej) Choć przy moim f10 CCD radzi sobie całkiem dobrze. Ale wiadomo, że wtedy materiału musi być więcej, kompensacja błędów prowadzenia musi być lepsza itd, itp.

Policzyłem ile zapłacę za modernizację naszego newtona 1200x150. Skrócenie tuby, wymiana lustra i wyciągu (obecny jest straszny - zębatkowy). Taniej wychodzi kupić tubę już gotową. Masz odpowiedź.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)