Skocz do zawartości

Miejscówka koło Mikołajek


pmochocki

Rekomendowane odpowiedzi

Tam, gdzie nie pojedziesz to jest dobre niebo - problemem nie jest LP ale duża wilgotność. Konkretnej miejscówki nie podam bo to nie do końca moje rejony.

W stronę miejscowości Cudnochy - Jora wielka - Użranki jeździłem sobie drogą i po prostu gdzieś stawałem w polu lub wjeżdżałem nieco w teren polną drogą. Kilka lat temu widywałem tam na wprost M33. Jeszcze lepsze niebo jest w trójkącie Dziubiele - Chmielewo - Grabówka. Wystarczy wjechać gdzieś w polną drogę.

Uwaga tylko na łosie bo jest tego dużo.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrkusiu napisał:

gdzie? nie pojedziesz to jest dobre niebo - problemem nie jest LP ale duża wilgotność?.?

Tego się trochę obawiam. Ale w sumie jest szansa tylko na 3h obserwacji, więc może sprzęt nie zaparuje, ale obawiam się mgieł. 

 

1 godzinę temu, piotrkusiu napisał:

jeździłem?? sobie drogą i po prostu gdzieś stawałem w ?polu lub wjeżdżałem nieco w teren polną drogą.

Taki był plan... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat zepsucie pogody na weekend czy święto to częsta norma na Mazurach. Pilnuj pogody na sat24 bo jeziora mają własny mikroklimat i często potrafi się przejaśnić ni z gruchy ni z pietruchy (albo zachmurzyć).

Co do miejscówki to ja bym spróbował wjechać kawałek w tę drogę: https://www.google.com/maps/@53.8139698,21.7189222,3a,75y,121.75h,81.83t/data=!3m6!1e1!3m4!1sxvkYTpBnXKOrPAGWvo1PJA!2e0!7i13312!8i6656

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2019 o 20:16, piotrkusiu napisał:

Byłem tam wczoraj (30.04.2019). Wielkie dzięki  @piotrkusiu! Miejscówka fajna, ale zalecam dojazd od DK16 - wasze auto wam podziekuje, za wybór tej trasy. 

To były krótkie obserwacje i raczej kluczenie między chmurami. Gromada M44 była widoczna wyraźnie na wprost i aż prosiła aby od niej zacząć. Ta rozległa gromada wyglądała obłędnie w AT72ED z ESem 30mm. Ten najdroższy szukacz świata (jak ten zestaw określa Szymon @skarczew) jest stworzony do takich widoków. Potem M46 odnaleziony bez trudu, ale wyglądał raczej jak podłużna mgiełka, która w 5 minut zniknęła za chmurami. Dziury w chmurach decydowały co dalej: M81 i M82 wyglądały wspaniale w małym EDku. Ale BCP 32mm pokazał więcej niż ES. Chociaż tło takie trochę szarawe. BCO 18mm ładnie przyciemnił tło, ale galaktyczki trochę zmalały. Zachęcony sukcesem pierwsze podejście do Igły NGC 4565... chmury przeszkadzały. Następnie kilka puchatków w BCO 10mm i 6mm - M13, M92. Gromady kuliste mają coś urzekającego w sobie. Są ciekawe ze wglądu na wiek, pochodzenie i inne właściwości, a na dodatek świetnie precentują się nawet w małych teleskopach. M5 akurat zakryły chmury, ale M3 się pokazał. I znów podejście do Igły. W ES 30mm coś zamajaczyło. W BCP 32mm znów cut lepiej. Ale widoczna tylko zerkaniem i z trudem. BCO 18mm przyciemnił tło i Igła pojawiała się i znikła przy muganiu okiem. Ale się udało to, co w mojej miejscówce pod Gdynią było niemożliwe. Następnie w planach były M101 i M51... Chmury były innego zdania. Spróbowałem bliżej horyzontu. Mgławica M57 ukazała się jako mały obwarzanek. Spróbowałem Ameryki z filtrem UHC, ale nie dostrzegłem mgławicy... Próba odszukania M39... Wszędzie chmury przeszkadzały... Mimo, że to były bardzo krótkie obserwacje, jestem z nich bardzo zadowolony. Fajnie tak wyskoczyć na godzinkę, dwie i poszukać znanych obiektów w tym 72mm EDku.

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)