Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry dziekuje za zainteresowanie i chęc pomcy :)

===============

Hej.

Juz jakis czas zmagam sie zproblemem podwójnych kolorow na gwiazdkach.

Jakies pomysly co sie u dzieje? Niezaleznie od polozenia gwiazdki wzgledem srodka matrycy.

QHY695A, TS APO100Q

1. nieporzebnie laduje mi sie polowa niebieskiej gwiazdki - u innych jest ona pomaranczowa

zoom 500%

image.png.2f1945f000a457e23c8b3262758bc51f.png

2. na gorze pojawiaja sie zbedne blyski niebieskiego

zoom 500%

image.png.e3c95f3f0eba34751c0ea8325d202d1f.png

3. kolejne podwójne przebarwienie

zoom 500%

image.png.09353adb0fb1b3dd6a7867d4004f7ea0.png

CCD Insopector dla losowych klatek R i B z pkt nr 3, wg mnie jest akceptowalnie.

image.png.978d6469d124d9b3ad872b9c76869fa3.png

- Kalibracja Maxim

- Stackowanie po kalibracji Maxim auto star matching

- Alignacja liniowych stackow RGB kanału R w Pixie. 

================================

Alignacja subów przed stackowaniem w pixie troche pomogla.

Sprawdzilem surowe pliki B jest najwieksze i nie wiem czemu. Ponownie napisze ze krzywe ostrosci byly piękne!

Czy SGPro mzoe kaszanic ostrosc pomimo ladnych krzywych, a mzoe poprostu kanal B ma takie własciwości?

image.png.9d66a96cac9ae48472a0073ac2621835.png

Tak to wyglada po zlorzeniu koloru

image.png.a38bbf570c3811a0e5c91fb9a339f147.png

image.png.ebd273d7a4033fbcccb74a4e727ef636.png

Jedyne co mogę na to powiedzieć to że krzywe ostrości w SGPro sa mocno prawidłowe, ostrze co 30min (co 5klatek). 

Jak z tym walczyć? 

Stosowalem inne algorytmy stackowania w Maximie i nie wplywaja w zaden znaczacy sposob na wielkosc gwiazdek w B :(

Trageida bedzie jak to sie okaze ze optyka nie daje rady z ta kamera i pixelem...porazka okaze sie jak nie bede mogl zlozyc koloru gwiazdek w nowym setupie.

z ed80 i qhy8l szlo glaciutko, a teraz same problemy!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super , że założyłeś taki temat. Mam ten sam problem od paru dni. Tzn. od momentu jak zacząłem focić Evostarem 72ED. To trochę inna półka sprzętowa, ale jak widać problemy mogą być podobne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć Tomek,
U siebie tez zauważyłem ten dwu-kolor w obrazkach z Canona 400 @5.6.
Obstawiałem szczątkową aberrację. Zbieram tez w sgp, składam ręcznie w Pixie. zakładam, ze ten apok jest jednak lepiej skorygowany od niedrogiego jednak Canona. Podejrzewałem cos z obróbką, ale nie drązylem - z braku czasu ostatnio.
Pozdrawiam

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przeglądałem właśnie zdjęcia które robiłem nową rurką i zauważyłem ,że ten efekt jest u mnie mocno widoczny na zdjęciach robionych lustrzanką i założonym flattenerem.

Na zdjęciach robionych kamerką mono i filtrami LRGB ( każdy kanał ostrzony osobno maską Bahtinova), ale jeszcze bez flattenera to właściwie nie występuje to niebiesko-czerwone "rozdwojenie".

Jeszcze zrobię fotki jak będę miał flattener założony i może znajdziemy główną przyczynę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

zaczynam powoli odkrywac skladowe problemu, pozniej bedzie pora na jego rozwiazanie.

zastosowanie filtra L pozwala dodatkow zawezic pasmo filtra B przez co nie lapie niechciany ultrafiolet, albo odlegle rejony barwy niebieskiej. Aberracja Chromatyczna jak nic!

ponizej anigif

filtr_B.gif.a06e5b5f10d75949c284ae68ad69

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta