Skocz do zawartości

Próbne strzały Romka i nie tylko:)


Rekomendowane odpowiedzi

Żeby nie zaśmiecać kolejnymi tematami postanowiłem stworzyć oto taki wątek z moimi wypocinami (na sąsiednim forum taki sam) , w którym będą takie właśnie tytułowe próbne strzały ale i końcowe zdjęcia.

Na początek próbny strzał M51 - fotka robiona w zeszły piątek w w bardzo złych warunkach - przez wysokie takie cienkie chmury (może i to były piaski Sahary hehe).

Udało się zebrać 9 klatek po 90s każda,

Jutro jest szansa na lepsze warunki w Radomiu - więc może i w środę pochwalę się finalnym zdjęciem tego obiektu.

A na tę chwilę M51 z 13 minut słabego materiału.

 

m51a1.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wczoraj na wieczór chmury się rozeszły - więc rozłożyłem sprzęt, z grubsza ustawiłem no i chciałem ustawić M51 - no właśnie chciałem......

Nie mam pojęcia co mi się wczoraj stało, ale prawie godzinę szukałem tego obiektu - masakra....

Parę minut po 22 wreszcie trafiłem - a więc odpaliłem sesję. Niestety przyszła mgła a po mgle po jakichś 30 minutach wróciły chmury...

No i tyle mojej sesji - jak nie urok to sraczka :(

Udało mi się jedynie złapać 13 klatek po 90 sekund, gdzie polowa z nich już w mgle.....

Więc to co zebrałem pierwszym razem złożyłem do kupy z tym z wczoraj - wyszło razem 34,5 minuty - wow sukces!!! Oczywiście pokręciłem aparatem i nie do końca klatki się zgadzały co widać w prawym dolnym rogu. 

Był też crop i resize. Ale wiem, że jest potencjał i czekam na lepsze czasy hehhe i 3h materiału w dobrych warunkach - wtedy będzie gitez majonez;)

Poniżej wynik wczorajszej i piątkowej sesji - czyli: 34,5 minuty materiału (23 klatki po 90s) ISO 1600 plus masterdark ale robiony w 18 stopniach - a wczoraj było poniżej 10 stopni.... - więc zapewne też swojej roboty co miał zrobić nie zrobił.

Sprzęt TS APO 100Q, EQ6R-Pro i Eos 200D nie mod.

 

jpgm51a1.jpg

 

m51opis.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pogoda dużo lepsza więc i trochę więcej materiału się zebrało.

Choć oczywiście bez problemów.

Nie wiem dlaczego w początkowej fazie sesji bardzo dużo klatek miało nie okrągłe gwiazdki (na 10 klatek 7 było złych). Po około godzinie trwania sesji nagle się poprawiła sytuacja i to znacznie (na 10 klatek 8 akceptowalnych) - nie wiem czym to było spowodowane ale ponad godzina materiału poszła do kosza....

Teraz muszę zrobić darki do tego materiału, bo wczoraj było około 8 stopni w nocy a do materiału dałem mastrdarka robionego w temperaturze 18 stopni;)

Więc i tło nie jest za specjalne...(chyba przez to..??)

Oto wynik prawie końcowy moich wypocin.

2 godziny akceptowalnego materialu

Będzie jeszcze wersja z dobrymi darkami.

 

A tak ogólnie to jestem zadowolony z efektu - taka astrofotografia sprawia mi dużą przyjemność ;)

 

M51_2h_2maj.jpg

i wersja mniej wyostrzona

 

M51_2hmaj1.jpg

3360916.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Wczoraj wycelowałem oprócz Jowisza i Saturna także w motylka - ale nie wyszedł za bardzo hehe. Z miasta niemodyfikowanym Canonem to szkoda czasu chyba. wieczorem dorobię darki i spróbuje raz jeszcze poskładać i może będzie lepiej;)

Póki co jest słabo - nie jestem zadowolony z efektu. 

50 klatek po 3 minuty ISO 800 (bez klatek kalibracyjnych) - canon EOS 200D NIEMOD, TS APO 100Q

a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj warunki bardzo słabe. Niby pogodnie ale mgła i rosa wszędzie ale głównym celem było sprawdzenie jak prowadzi EQ6R-pro po wyjustowaniu lunetki biegunowej.

A poza tym, chciałem sprawdzić jak sobie poradzi filtr ES UHC 2" w warunkach bardzo zanieczyszczonym światłem miejskim. 

Padło na grupę galaktyk M81. Obecnie znajduje się na mniej więcej na północnym zachodzie - czyli kierunek najbardziej zanieczyszczony światłem miejskim będąc w Astrobazie.

Samo zdjęcie wyszło fatalnie - szumu dużo i ogólnie filtr kolorki zabił - a przede wszystkim chyba na słabość tego zdjęcia miała wpływ pogoda. Bez grzałek ciężko było utrzymać suchą optykę:(

Plusem jest na pewno to, że wreszcie gwiazdki normalne były - już nie przecinki czy literki "V'. Na 10 klatek 8-9 jak najbardziej akceptowalnych. Czyli mam jakiś pozytyw.(na tym zdjęciu idealne nie są, ale przed tą sesją sprawdziłem na "łabędziu" bez filtra i na prawdę gwiazdki były okrąglutkie.)

Jutro obiorę sobie na cel M11 

Poniżej moje wypociny - i jak najbardziej to próbny strzał 

Na ten obiekt poczekam na inną porę roku.

M81_82_56x180s_Iso800a1.jpg

Sprzęt dzięki, któremu powstało zdjęcie:

EQ6R-Pro, TS APO 100Q, Eos 200D, ISO 800 56 klatek po 180 s plus masterdark.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)