Skocz do zawartości

Foto-challenge Edycja III


ignisdei

Challenge maja 2019  

25 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który z zaproponowanych przez "wizualowców" obiekt zasługuje na "challenge wiosny 2019" ?

    • EGB (Ellis-Grayson-Bond) 6 w Lwie, wyzywający: lukost
    • UGC 4305 czyli Holmberg II w Dużym Misiu, wyzywający: Setaarius
      0
    • UGC 10822 czyli Karzeł Smoka w .Smoku, wyzywający: Setaarius
      0
    • Leo III, alias Leo A - karłowata galaktyka nieregularna, wyzywający: lukost
      0
    • NGC 2859 - galaktyka soczewkowata z poprzeczką i pierścieniem w Małym Lwie , wyzywający: pmochocki
    • Mgławica wokół GK Persei (Nova Persei 1901) , wyzywający: libmar96
    • Jacoby 1, na granicy Wolarza ze Smokiem, wyzywający: miron
    • Barnard 111, wyzywający: Panasmaras
    • NGC 7160 w Cefeuszu, wyzywający: tomchm
    • APM 08279+5255 w Rysiu , wyzywający: tomchm
      0
    • Gromada otwarta NGC 188, wyzywający: Karol_C
      0
    • NGC 4676A/B Mice galaxy, wyzywający: Perseus
    • Izar - epsilon Bootis, wyzywający: Szarlej
      0

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 10.05.2019 o 14:00

Rekomendowane odpowiedzi

9. To ja ze swojej strony poproszę o wykonanie zdjęcia gromady otwartej NGC 7160 w Cefeuszu.

Rozmiar kątowy ok. 5'

Rektascencja: 21h 53m 40s

Deklinacja: +62° 36? 12?

Obiekt jest mało fotografowany, a jest bardzo jasny - 6,1 mag. Na Astropolis znalazłem jedynie szkic tego obiektu. Patrząc na zdjęcie wykonane przez innych astrofotografów, to wygląda ona interesująco:

434325559_NGC7160.thumb.jpg.eeda02ad0bcb759cba0a6abd17f12c70.jpg

 

Teoretycznie obiekt powinien być łatwy, bo jego jasność to aż 6,1 mag. Z drugiej strony nie wiem, czemu nie znalazłem polskich zdjęć tej gromady...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Panasmaras napisał:

To ja poproszę o coś dla nieco szerszego pola:
8. Barnard 111

Marku, a ten Barnard to jest to wielkie kółko zawierające kilka mniejszych Barnardów - jak poniżej ( https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/12862-barnardów-stadko/ )

B111LRGB_Annot.jpg

czy to ta mała ciemnota pomiędzy B110 i B113 jak tutaj oznaczył autor https://www.3towers.com/Grasslands_Content/BarnardObjects/Barnard061-120.html :

Barnard111_E180_Canon60Da_ISO1600_Six600sec_4_September_2016_labeled.jpg

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10. To ja, jeśli mogę, to proszę jeszcze o kwazara nr APM 08279+5255 znajdującego się w Rysiu.

Jasność względna: 15,2 mag

Rektascencja: 08h 31m 41,7s

Deklinacja: 52° 45? 16,8?

Zdjęcie tego kwazara wykonał użytkownik jgraham z Cloudynights:

2076968300_APM082795255.jpg.5145a97ed0faa0dee3edc00405960e7b.jpg

Nie chodzi mi tutaj o jak najdokładniejsze przedstawienie tego kwazara, ale o to, aby w ogóle znalazł się on na zdjęciu. Przyczyny, dla których zdecydowałem się na ten obiekt:

a) jest to jeden z najdalszych (o ile nie najdalszy) obiekt położony w kosmosie (12 mld lat świetlnych od Ziemi), którym (przy bardzo ciemnym niebie i dobrym seeingu) można dostrzec 16-calowym teleskopem - tak twierdzi jgraham;

b) fakt, że w ogóle ten kwazar jest widoczny zawdzięczamy temu, że podlega on soczewkowaniu grawitacyjnemu (w tym przypadku powiększenie 40x-90x) - w przeciwnym razie jego dostrzeżenie w ogóle (dla amatorów) byłoby niemożliwe. Jest to też doskonała szansa dla astrofotografów na wykorzystanie zjawiska soczewkowania grawitacyjnego;

c) z ciekawostek: jasność bezwzględna kwazara dorównuje jasności 100 miliardów Słońc, zaś szacowana masa czarnej dziury znajdującej się wewnątrz niego czarna dziura ma masę co najmniej 10-ciu miliardów mas Słońca;

 

Jest to wyzwanie polegające na tym, jak dalece odległe obiekty jest w stanie astrofotograf swoim amatorskim sprzętem uwiecznić na zdjęciu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11. Ja proponuje gromadę otwartą NGC 188.

Jasność całkowita: 8,1 mag

Rozmiar kątowy: ~15'

RA 00h 47m 30s

DEC +85h 14m 29s

Obiekt nie jest zbyt popularny choć znajduję się blisko Gwiazdy Polarnej. Na polskich forach widziałem mało relacji z jej obserwacji. W zasadzie jest ona łatwa w obserwacji ale za drugim czy trzecim podejściem. Mi przynajmniej pierwsze jej dojrzenie sprawiła sporo problemów. Obiekt wymaga dobrej przejrzystości i jakiegoś już doświadczenia z "plamkami". Fajne jest w niej, że wygląda lepiej w lornetce 10x50 niż w 8 calowym Newtonie. Powodem jest to, że jasność gwiazd zaczyna się od 12 mag kończąc na ponad 130 o jasności ponad 17 mag. Zdjęć, tym bardziej "dobrych" na polskich forach nie widziałem. 

 

@tomchm sam myślałem o tym obiekcie ale w zasadzie nic po za "kropką" nie będzie widać (i w okularze i na zdjęciu).

A na marginesie, wystarczy 14 cali na jego dostrzeżenie ;) (choć muszę to potwierdzić). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ewentualne propozycje, zgłaszamy do 24.00.

Jutro do 18:00,  proszę aby Jury odsiało przysłowiowe "ziarna od plew". Wieczorem ankieta. :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.NGC 4676A/B Mice galaxy

Jasność: 14.52 mag

RA:12H47m 05.35s

Dac: +30°37`42.8"

Obiekt znajdujący się w Warkoczu Bereniki, ciekawa parka galaktyk będąca aktualnie w trakcie kolizji. Galaktyki znajdują się w pobliżu  znanej innej galaktyki "kij hokejowy". Ciekawy jestem jak takie maleństwa, bo ich rozmiary to 2.1x1.3 arcmin, będą prezentować się na fotografiach. Ja sam zaobserwowałem oba składniki w 16 calach, używając okularu es 8.8 mm. Szukając na googlach znalazłem tylko temat Łukasza z kwietnia, trochę mało i chciałoby się więcej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2019 o 22:54, lukost napisał:

Czy jury to puści? Paaanie, to jest na tyle ciekawe, że jury dopisało se ją na sam szczyt listy celów na najbliższą sesyjkę z czternastocalowcem. Jury jej nie widziało i się napaliło, gdy obejrzało szkic z szesnastki:

post-211318-0-27759200-1518519099.jpg

Byłem, widziałem. Jest świetna. Będzie z niej Obiekt Tygodnia. :) PS po EGB 6 i Jacoby 1 śladu nawet nie było...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No okej,  pozbieram wszystkie Wasze propozycje i dzisiaj po pracy, po południu zrobię ankietę by w weekend a-fotografowie mogli przystąpić do dzieła :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, decydujemy w  ankiecie:  Który z zaproponowanych przez "wizualowców" obiekt zasługuje na "challenge wiosny 2019" ?

Ankieta się zamknie w piątek o 16.00. By można było sobie wieczorem pofocić.

Oddajemy tylko jeden głos. Ankieta jawna . Zwycięzca - Wyzywający,  zgarnia 6 miesięcy "Astronomii"

.....do boju Panie i Panowie  ?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głos oddany. Tym razem dorzuciliście do pieca ?Ja niestety nie miałem pomysłu jak napsuć krwi fociarzom ?

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

 Fotografowanie pól gwiezdnych z nie ostrą plamką w centrum mnie nie cieszy. Nie wzięliście pod uwagę rozmiaru - czy dla was wszystko co trudne jest małe?

Może dlatego jest trudne bo wymaga większej skali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę inną możliwość. Wygrałeś i nagroda jest Twoja. :) Natomiast można dopuścić do drugiego etapu obiekty z trzech pierwszych miejsc. Każdy fociarz wybierze co mu pasuje i spośród tego zrobi się ankietę na najlepsze foto. Niech Robert zdecyduje jako organizator. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, chciałaby dusza do nieba ;)

Wygrywa:

NGC 2859 - galaktyka soczewkowata z poprzeczką i pierścieniem w Małym Lwie
 
A wyzywający: pmochocki zgarnia półroczną prenumeratę najlepszego periodyka astro w Polsce.
Musicie niestety rozumieć sens tej zabawy...

Konkurs niestety jest robiony pod wizualowców a ich życzenie jest święte :)zdecydowali o tym ankietą, chcą widzieć na fotografii ten obiekt i teraz do Was fociarze należy jego uwiecznienie.

Rękawica została rzucona  i nikomu  nie narzucamy jej podnoszenia, liczy się samo uwiecznienie  okazu  :)

A naszemu koledze Gratuluję wygrania pierwszego etapu, niedługo odezwie się do Ciebie przedstawiciel gazety "Astronomia" by sfinalizować wygraną.

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo to jest challenge, to nie fotografowie szukają obiektów do opisania dla wizualowców tylko jest odwrotnie. Tu nie chodzi o to, że konkurs nie jest dla fotografów, lecz chodzi o to by fotograf spojrzał na obiekt oczami wizualowca. Te dwa spektrum, pozornie bliskie są diametralnie różne. Ideą konkursu było właśnie spełnienie zachcianek wizualowca, który zarzucał fotografom, że wybierają obiekty "miodne" z punktu widzenia astrofotografii a pomijają wyzwania trudne, dla przeciętnego wizualowca...

Jeżeli i teraz Maciej, nie załapałeś mojego toku rozumowania to sorry...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie pogodzisz tych dwóch  światów. Jeśli obiekt bardzo mały jest atrakcyjny dla wizualu bo jest mały ciemny i trudno go zobaczyć to dla astrofoto jest zupełnie nieatrakcyjny. Fakt jego zarejestrowania w postaci rozmytej kropki niewielu  ucieszy, bo astrofoto to szczegół - na tarczy księżyca Jowiszowego , w galaktyce, w pasmach mgławicy. Ale to także kolor. I jakaś eteryczna mgiełka zarejestrowana dodatkowo przez jedną czy dwie osoby ......hm.... No ale byc może kogoś ucieszy, być może źle na to patrzę. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ignisdei napisał:

naszemu?? koledze Gratuluję? wygrania? ?pierwszego etapu, ??

Dziękuję! Najbardziej oczywiście cieszy, że udało się znaleźć obiekt, który zainteresował o wiele bardziej doświadczonych kolegów. 

Jeśli chodzi o wielkość, to może na swoje usprawiedliwienie tylko dodam, że wybrałem największą znaną mi galaktykę z pierścieniem widoczną teraz z Polski. Przeglądałem Internet i książki typu "Observing Ring Galaxies" - Alvin Huey i poświęciłem sporo czasu aby wybrać największą. Obiekty te są na tyle ciekawe, że mam nadzieję, że ktoś jednak spróbuje zrobić tej galaktyce fajne zdjęcie. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy paradoks. Wizual może być "lepszy" od astrofotografii bo brakuje w niej osób z setupem o dużej skali.

Ja się nie znam, a ta kamera Wessel, którą używasz z Newton nie nada się do innego Twojego teleskopu (bo pikseli to ma chyba mały ?) ?

I tak przy okazji. Ta próbna fota galaktyki Wessel jak dla mnie wygląda obiecująco ;) Nie widziałem jej ale widziałem wiele innych i taka bardzo przypomina widok z okularu (choć detal pewnie taki to od 30" wzwyż). Moim zdaniem nawet z takim sprzetam ("tylko" 600 mm) powinieneś wziąść udział. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety przegapiłem ankietę, ale jako początkujący wizualowiec bardzo popieram tę inicjatywę. Chociażby z tego względu, że taka fotografia może służyć jako pomoc przy szukaniu obiektu. Z czasem mogłoby powstać coś na kształt tabeli Wimmera z fotografiami trudnych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol_C napisał:

Ta?? próbna fota galaktyki Wessel jak dla mnie wygląda obiecująco ;) Nie widziałem jej ale widziałem wiele innych? i taka bardzo przypomina widok z okularu??

O wiele więcej detalu niż w moim SW 120ED podczas obserwacji wizualnych. 

Ponadto na próbnej fotce zarejestrowane zostały: UGC 5020, UGC 5004, UGC 5015... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)