Skocz do zawartości

Foto-challenge Edycja III


ignisdei

Challenge maja 2019  

25 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który z zaproponowanych przez "wizualowców" obiekt zasługuje na "challenge wiosny 2019" ?

    • EGB (Ellis-Grayson-Bond) 6 w Lwie, wyzywający: lukost
    • UGC 4305 czyli Holmberg II w Dużym Misiu, wyzywający: Setaarius
      0
    • UGC 10822 czyli Karzeł Smoka w .Smoku, wyzywający: Setaarius
      0
    • Leo III, alias Leo A - karłowata galaktyka nieregularna, wyzywający: lukost
      0
    • NGC 2859 - galaktyka soczewkowata z poprzeczką i pierścieniem w Małym Lwie , wyzywający: pmochocki
    • Mgławica wokół GK Persei (Nova Persei 1901) , wyzywający: libmar96
    • Jacoby 1, na granicy Wolarza ze Smokiem, wyzywający: miron
    • Barnard 111, wyzywający: Panasmaras
    • NGC 7160 w Cefeuszu, wyzywający: tomchm
    • APM 08279+5255 w Rysiu , wyzywający: tomchm
      0
    • Gromada otwarta NGC 188, wyzywający: Karol_C
      0
    • NGC 4676A/B Mice galaxy, wyzywający: Perseus
    • Izar - epsilon Bootis, wyzywający: Szarlej
      0

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 10.05.2019 o 14:00

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, wessel napisał:

To??? NIE JEST ?próbna ?fotka tylko ?symulacja?? z DS???A???.

Przepraszam za swoją niewiedzę. 

35 minut temu, wessel napisał:

A? fotki do tego katalogu NASA były - o ile dobrze pamiętam- robione kamerą Schmidta 1,4 metra f 2.2.

To daje jakieś wyobrażenie o stopniu trudności. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło o samą skalę. I tu moim zdaniem widok przypomina widok z okularu. Pisałeś Wessel o ASI i 600 mm i myślałem, że to Twoja fota. 

6 godzin temu, pmochocki napisał:

O wiele więcej detalu niż w moim SW 120ED podczas obserwacji wizualnych. 

Ponadto na próbnej fotce zarejestrowane zostały: UGC 5020, UGC 5004, UGC 5015... 

Napisałem "30" i wzwyż" ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

To NIE JEST próbna fotka tylko symulacja z DSA. Uzyskanie fotki o podobnej jakości z tego obiektu wymaga kilka godzin naświetlania odpowiednim setupem. A fotki do tego katalogu NASA były - o ile dobrze pamiętam- robione kamerą Schmidta 1,4 metra f 2.2.

O taką https://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_Oschin_telescope 48 calową. Ale za to na szklanych płytach fotograficznych 60 lat temu, a to spora różnica (na naszą korzyść :))

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2019 o 21:01, wessel napisał:

Acha, jeśli tak jest jak Robert piszesz że " Konkurs niestety jest robiony pod wizualowców " to bardzo fajnie.  Myślałem że dla wszystkich użytkowników forum i bezprawnie głosowałem w ankiecie.  Ja mówię pas.

No dokładnie mam teraz takie samo odczucie niestety :( A przecież tak łatwo/prosto jednych z drugimi pogodzić/zgodzić....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

NGC 2859 - obiekt ciekawy i z testu widzę, że pierścienie dam radę zarejestrować. Niestety na moim podwórku pomiędzy w miarę ciemnym niebem, a drzewami sąsiada (ale mi wyszła czasoprzestrzeń :) )  to aktualnie niecała 1h.
Pokażę wynik testu, bo wiem, że w tym roku już w to miejsce teleskopu nie skieruję, dla mnie to obiekt na  III 2020.
MN66, 10 klatek po 4min iso800 canon 6d, niebo przez lekkie cirrusy tylko do testów.
Nie traktujcie tego jako odpowiedź na wyzwanie, przy tej ilości klatek i pogodzie, praktycznie bez obróbki. Może przyda się jako mapka. Polecam otworzyć zdjęcie i metodą przybliżania/oddalania wyłuskać zewnętrzny pierścień.

NGC2859.thumb.jpg.50e49f8b16dbaf9446f6a3358d4291bd.jpg

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, polaris napisał:

Pewnie ta drobnostka umknęła uwadze.

Tak przyznaję to "ort" z którym o ile wiem, samii angllojęzyczni nie do końca sobie radzą... ale zgodnie z Cambridge Dictionary  powinna być litera "e"... mea culpa...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ggrzes napisał:

Polecam otworzyć zdjęcie i metodą przybliżania/oddalania wyłuskać zewnętrzny pierścień.

Oprócz pierścienia widać, "wyraźnie", że poprzeczka jest typu ansae - czyli że części zewnętrze są jaśniejsze od środkowych.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
2 godziny temu, ggrzes napisał:

gdzie są prace II etapu ? jeśli moja jest jedyna to z poprzedniego postu skreślę

Nie traktujcie tego jako odpowiedź na wyzwanie i może podejdę do obróbki tego skromnego materiału?

Niestety konkurs okazał się ostatecznie niewypałem. A szkoda, bo idea była ciekawa. Wychodzi jednak na to, że rozbieżności w rozumieniu pojęcia wyzwania dla fociarza i wizualowca są zbyt duże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lukost napisał:

Niestety konkurs okazał się ostatecznie niewypałem. A szkoda, bo idea była ciekawa. Wychodzi jednak na to, że rozbieżności w rozumieniu pojęcia wyzwania dla fociarza i wizualowca są zbyt duże. 

przykro słyszeć... dla mnie pierwszy etap tej zabawy to były inspiracje w poszukiwaniu nietuzinkowych obiektów tym bardziej, że skłaniam się raczej ku astrofotografii dokumentalnej niż estetycznej. Duże więcej frajdy niż ze zgłoszeń konkursowych miałem przy

czy śledztwie

drodzy wizualowcy, możecie być pewni, że przyjrzę się wszystkim waszym dotychczasowym propozycjom i sukcesywnie podejmował wyzwanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to oba Lwy będą dopiero na fotograficznej wysokości pod koniec roku. Jako organizator konkursu mogę wnieść istotną poprawkę a mianowicie:

- Zwycięzca konkursu pierwszego etapu pozostaje bez zmian

-z  uwagi, że gwiazdozbiory mały i duży Lew, będą na pewnej fotograficznie wysokości dopiero w listopadzie i grudniu nie będziemy czekać aż do tego czasu.

- Proponuję zatem fotografować obiekt który otrzymał trzecie miejsce znajdujące się w Cefceuszu NGC 7160

- Kolega który umieścił już swoje zdjęcie a który chce je wycofać może podejść do konkursu ponownie. Może też zachować swoje zdjęcie które weźmie udział w konkursie.

Czekam na Wasze opinie co do tego rozwiązania do końca dnia.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei dałbym już spokój z tym nieudanym etapem.

Chyba jest jednak jakieś zainteresowanie tym konkursem, więc można ogłosić kolejną edycję, ale na nieco innych zasadach, mianowicie nagrodę za I etap dostaje wizualowiec, którego propozycja zebrała największą liczbę głosów, natomiast fociarze mogą wybrać cel spośród laureatów miejsc od 1-3. Myślę, że tym sposobem udałoby się pogodzić sprzeczne interesy, bo w przypadku większej swobody wyboru każdy znajdzie coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz pozwolę się z Tobą nie zgodzić z dwóch powodów. Pierwszy to fakt, że nasz Sponsor ufundował dwie nagrody, na ten konkretny etap. Mamy też wypowiedź forumowiczów w postaci ankiety, i widzimy który z kolei obiekt chcieliby mieć na fotografii. 

A po drugie obiekty pierwszy i drugi, nie są możliwe do sfotografowania na naszej szerokości geograficznej, o tej porze. Trzeci zaś obiekt jest świetnie położony każdej nocy, możemy go utrwalić amatorskim sprzętem i zaprezentować forumowiczom Zamykając tym drugi etap.

Twoje uwagi Łukasz zaś są cenne i możemy zastosować je w edycji 4, Poniżej zamieszczam zrzut "Sky safari" obiektu w Cefeuszu o którym pisałem wyżej.

Screenshot_20190824-140719.png

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej skoro nie ma już żadnych uwag, zatem wprowadzam zmianę w tym etapie. Z uwagi na porę roku fotografujemy obiekt, który zajął trzecie miejsce w naszej ankiecie czyli:  NGC 7160 ? gromadę otwartą, znajdująca się w gwiazdozbiorze Cefeusza.

Odkrył ją William Herschel 9 listopada 1787 roku. Jest położona w odległości ok. 2,6 tys. lat świetlnych od Słońca.     

Proszę by swe pracę umieszczać w temacie do kolejnej, wrześniowej pełni to jest 15 wrzesień 2019.

Po tym terminie będzie ankieta a wygrany otrzyma roczną prenumeratę magazynu "Astronomia".

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aby przełamać nieco lody zrobiłem focię konkursowej gromadki. W wizualu jest całkiem fajna, taka malutka grupka gwiazd. 

Zachęcam do fotografowania gromady. Rok prenumeraty "Astronomii" czeka.

NGC 7160

Canon 550D

Newton 8" na CGEM

40 x  30s, ISO 6400

 

 

gromada 1.jpg

ngc.jpg

  • Like 4

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, postanowiłem przedłużyć ten etap konkursu jeszcze do kolejnej pełni. Czyli mamy możliwość wykonania konkursowej fotki jeszcze po zlocie. Jeżeli nie będzie więcej prac niż: Ziela i mojej anulujemy ten etap...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

No cóż mamy pełnię, nie wpłynęło więcej prac. A szkoda bo obiekt był prosty, a nagroda cenna. Nie możemy robić ankiety w oparciu o dwie foty.

Przykro mi, unieważniam drugi etap konkursu. ?

?

Nie widzę też sensu kontynuowania konkursu w przyszłości. Jeśli dostrzeżecie kiedyś taką szansę dla "Challenge'u" proszę dajcie znać w temacie.  

Dziękuję za wcześniejsze zainteresowanie konkursem! 

Admin

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lukost odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)