Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 02.05.2019 M101


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze mi się gdzieś w głowie obijała myśl, że widziałem tą galaktykę w lornetce 10x50 -

"M101, 51, 63, 94. (...)U mnie w 50 mm widoczne raczej łatwo." 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=39600&hilit=+m101

Widziałem też ją kilka razy w 8" i 14". Niestety nigdy nie skupiłem się na niej i powiem szczerze, że w pamięci mam tylko szarą mgiełkę. Będzie pogoda to poprawię się.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to dla mnie lepiej się prezentuje w lornetce 15X70 niż w 8 calach. W 10x50 na pewno też nie powinna sprawić problemu. Natomiast podobać mi się zaczyna w 12-14 calach, gdzie wspaniale widać ramiona niczym sierpy. Oglądałem ją kilka razy tego roku w 14 calach i widok jest wprost urzekający. Muszę się przy okazji zagłębić w łapanie obszarów wodorowych. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię ten obiekt i często do niego wracam. Pod niebem 21.50mag i lepszym w 10x50 jest widoczna bez problemu jako całkiem spora i wyraźna mgiełka. W achro 120/600 pob niebem ok 21.80mag ramiona wciąż niewidoczne, w tym samym miejscu w Dobsie 8 dało się je już wyzerkać. W 12" pod niebem w okolicach 21.30mag ramiona widoczne ale słabo. No i w końcu w 16" pod niebem ok 21.60-70mag to już był odlot, wszystko się pięknie kręciło choć nie pamiętam czy wypatrzyłem obszary gwiazdotwórcze.

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Szarlej napisał:

W dużej lornecie ramiona spiralne M101 wyglądają pięknie. Wielokrotnie widywałem je w BR-141, gdy galaktyka była w odpowiednim położeniu na niebie, wysoko, z dala od łun.

Witaj z powrotem! Nie skojarzyłem po nowym nicku, dopiero BR 141 ujawniła tożsamość. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z krótkich obserwacji. W Blizinach w SW 120ED ramion dziś nie wypatrzyłem. Galaktyka była wyraźna i duża, ale ramion brak.

Podejrzewam, że gdyby oko było bardzie wprawione a niebo ciut lepsze to może i ramiona by były widoczne... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, czy aby na pewno mniejsze instrumenty nic nie pokazują?
Tereska wiele razy pokazała mi jaśniejsze jądro M 101 osadzone niesymetrycznie w kolistym halo ramion. Być może ślad północno-wschodniego ramienia (tego odstającego) jest do wyłapania, niemniej - pewna charakterystyczna cecha stojedynki jest do wyhaczenia już w lornetach.
A przy okazji, na zlocie w Zatomiu udało mi się wyłapać całą trójcę jaśniejszych towarzyszek (5473, 5474, 5485 i o ile pamiętam, również 5422) - wszystko w 22x85.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)