Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek znam cały. Nie martw się. Kolega Wapum pytał o doświadczenia z podobnym sprzętem, to też swoje opisałem. Wymienionego przez Ciebię statywu nie znam ale sama waga go dyskwalifikuje moim zdaniem, bo stabilność niestety idzie w parze z wagą. A czy Ty na tym statywie wieszałeś 8kg ze zmiennym środkiem ciężkości? 

Tak czy siak czystego nieba Tobie i autorowi wątku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MB_WA napisał:

Wątek znam cały. Nie martw się. Kolega Wapum pytał o doświadczenia z podobnym sprzętem, to też swoje opisałem. Wymienionego przez Ciebię statywu nie znam ale sama waga go dyskwalifikuje moim zdaniem, bo stabilność niestety idzie w parze z wagą. A czy Ty na tym statywie wieszałeś 8kg ze zmiennym środkiem ciężkości? 

Tak czy siak czystego nieba Tobie i autorowi wątku. 

Tak wieszałem na tym 15 kg i było naprawdę stabilnie, a sama waga o niczym nie świadczy, bo to kwestia wytrzymałości statywu. Jak się upierasz przy wadze to statyw ma hak więc możesz go sobie jeszcze dociążyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taki mobilny set . 6kg. 

Nogi od Slik 700DX udźwigną ze dwa razy tyle, bez problemu.

W tym secie przydałaby się mocniejsza głowica, czyli Manfrotto 502 lub Benro S8 . 

Lornetę chyba można lepiej wyważyć. Jest krótsza. 

Ten zestaw zapakowałem do plecaka 35l. , a statyw przytroczyłem na zewnątrz. Pojechałem rowerem na miejscówkę 3km. 

Cięższego setu nie wyobrażam sobie, żeby  zapakować na plecy i bezpiecznie przewieźć na rowerze. 

TS 100 600 bino WO.JPG

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Hej.

Mineło trochę czasu i chciałbym w miarę możliwości podzielić się moimi odczuciami po przebytych obserwacjach.

Ze względu na brak czasu będę starał opisywac szybko i zwięźle.

Lorneta w większości czasu używana na podmiejskim balkonie, sięgam po nią dużo częściej niż po wczesniejsze refraktory.

Zmierzony maksymalny zasięg na moim podmiejskim średnim niebie (Mag. naoczny gwiazdowy w granicach 3,5-3,7) wyniósł dokładnie 10,0 Magnitudo, w stosunku do refraktora 6" jest to mniej o  jakieś 0,2-0,3.

Lornetką ostrzy z barlowami QTureet x2,2,5 Badera i Zoomem Mark IV.

W takim połaczeniu robi się powiększenie około x156 i wg mnie to jest max. (nawet lekko na siłę). 

Powiem tylko tyle - mimo drgającego obrazu (nie wygasza) przy dotknięciu okiem okularu, mimo widocznych syfków z oka i siatkówki odbijającej się cieniem w obserwowaneym obrazie były momenty z takim detalem w pasach chmur na Jowiszu jakiego nigdy wcześniej nie widziałem. Aberracja jest - takie rozlane halo jak bym kometę obserwował, ale i tak kontrast chmur na tarczy Jowisza jest większy niż w poprzednim Achro 6" F8. OIczywiście tarcza przy tym powiekszeniu jest już bardzo duża, co mi też ułatwia obserwacje szczegółów w chmurach jowiszowyh.

Aha, ogólnie jestem bardzo zadowolony z Zoomów Baadera i z pełną świadomością rezygnuję z okularów, prawdopodobnie zapoluję na jakieś szerokokątne okulary o ogniskowej 25mm, bo w zoomie to najsłabszy nastaw nie dający przestrzeni i frajdy z obserwacji im niżej tym lepiej a 8mm wymiata polem i jakością obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 15.05.2019 o 21:46, GKG napisał:

Ponadto (boję się że to już choroba) dalej eksperymentując nabyłem parkę APM Hi-FW 12,5mm 84https://www.astroshop.pl/okulary/apm-okular-hi-fw-12-5mm-84d-1-25-/p,60777#tab_bar_1_select

Ciekawy jestem opinii na temat współpracy tych okularów z lornetą. Akurat poluję na coś w okolicach 12 mm i przyznam, że bardzo mnie korci ich zakup. Mam już parki 18mm i 24 mm. Te 12,5 mm raczej nie zawiodą w porównaniu do tańszych modeli ale bardzo jestem ciekawy czy dały radę w starciu z Delosami.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, _Wojtek_ napisał:

Te 12,5 mm raczej nie zawiodą w porównaniu do tańszych modeli ale bardzo jestem ciekawy czy dały radę w starciu z Delosami.

APM 12,5mm dają radę się obronić przed Delosami, ale moim zdaniem nie wygrywają jakością optyki z Deloami. Dalej twierdzę, że APM są minimalnie za Japończykami. Jednak zdecydowanym atutem APM 12,5mm jest duże pole widzenia, co w połączeniu z dużą odległością od oka daje bardzo ciekawy efekt - oglądanie jest niesamowicie wygodne. W porównaniu do ES 82o nawet nie ma co porównywać. W ES żeby objąć całe pole widzenia trzeba wbić muszle w oczodoły, a wtedy mazanie rzęsami po szkle gwarantowane, natomiast w APM 12,5mm objęcie jeszcze szerszego pola widzenia nie jest żadnym problemem - niesamowity efekt. 

Bardzo dobrymi okularami są też TV Delite (mam parkę 9mm), są niniejsze, lżejsze i węższe niż Delosy, czy APM. Jedynie mają mniejsze pole widzenia i mniej wygodne muszle oczne.

Gdybym punktował między APM 12,5mm, a TV Delosami  pod kątem jakości optyki (punktowości gwiazd) wynik byłby 100/98 na korzyść Delosa. 

Gdybym punktował między APM 12,5mm, a TV Delosami  pod kątem wygody użytkowania (wygody i możliwości korzystania z szerokiego pola widzenia) wynik byłby 100/95 na korzyść APM. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)