Skocz do zawartości

Osłona teleskopu przed wiatrem, czy "parawan" pomoże?


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy pewnie kojarzą moją tarasową miejscówkę. W najbliższym czasie spróbuję wrócić do lucky imaginingu, ale tuba 12" to znaczny żagiel i nawet niewielkie podmuchy owocują kołysaniem obrazu. Na warunki bezwietrzne, bezksiężycowe i bezchmurne mogę się nie doczekać....
Po głowie zaczął mi chodzić pomysł ogarnięcia chociaż tych pierwszych.  Oczywiście nie mówię o jakichś mocnych porywach, lecz bardziej by osłonić sprzęt przed delikatnymi/słabymi podmuchami. 
I tu pytanie do znawców aerodynamiki czy taka koncepcja coś pomoże, czy zawirowania za parawanem i tak będę bujać sprzętem? 
Na szybko narysowałem położenie montażu (niebieski) oraz parawan (czerwony). 
Gdy montaż jest zaparkowany, teleskop w całości jest nad balustrada. Pomysł mam taki by osłonę zamontować tylko na wysokości tuby, a balustrady nie osłaniać by powietrze przepływało po nogach .

IMG_6557.thumb.JPG.a80c8b1aa9e840bab360a041c1db206b.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłony od wiatru bardzo pomagają - zwłaszcza przy wielkich tubach. Oczywiście przy wichurach to nie pomaga ale lekki wiatr już nie jest taki problematyczny.

Ja stosuję coś takiego :)

https://astropolis.pl/topic/35959-lukasz83-obserwacje-pod-prawie-wiejskim-niebem/?do=findComment&comment=718598

20180504_195549-crop.jpg.f0b3e59f2c63286

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Lukasz83 napisał:

Osłony od wiatru bardzo pomagają - zwłaszcza przy wielkich tubach. Oczywiście przy wichurach to nie pomaga ale lekki wiatr już nie jest taki problematyczny.

Z mojego doświadczenia wynika że, im dłuższa tuba, tym bardziej się poddaje wiatrowi. Między innymi dlatego nie lubię długich świetnych optycznie achromatów. 

Im lepszy montaż, tym lepiej się sprawuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, też mam stałą miejscówkę na balkonie. Nawet na podłodze balkonu jedna podkładka antywibracyjna na stałe, pozostałe 2 namalowane kółka.
No i osłona to mata jaką używają rolnicy do chwastów podwójnie, którą przypinam klamerkami do prętów przymocowanych trytkami do balustrady, pręty są co 2,5 m.
Po zdjęciu osłony prętów nikt nie zauważa. Ustawienie minutka :)
Wszystko tanie i boczne zaświetlenie eliminuje i oczywiście podmuchy wiatru a o wiatrach mieszkając 250m od morza to ja mogę coś powiedzieć :) 

Do wielkiej nocy.JPG

2008545263_Osona1.thumb.JPG.83dfc25a259a01c37810490c303f407b.JPG

282404281_Osona3.thumb.JPG.6f28b815525716d8e8eb16bef16681d5.JPG

770130366_Osona.thumb.JPG.8217a2c2853bbad11cad4512a5981445.JPG

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kjacek napisał:

Czy wieje zwykle od strony tego parawanu? 

Ciężko wskazać przeważający kierunek wiatru. Na rogu tarasu gdzie stoi montaż nie ma podmuchów tylko przy północnym wietrze (wtedy dom osłania). Przy każdym innym kierunku wiatru podmuchy są albo bezpośrednio albo od odbić/zawirowań powietrze przez budynek. 

 

56 minut temu, Lukasz83 napisał:

Osłony od wiatru bardzo pomagają - zwłaszcza przy wielkich tubach. Oczywiście przy wichurach to nie pomaga ale lekki wiatr już nie jest taki problematyczny.

Ja stosuję coś takiego :)

Widziałem już wcześniej. U Ciebie stawiasz "ściany" od samej ziemi i dostosowujesz położenie do kierunku wiatru. Ciekaw jestem jak sprawuje się taka osłona tylko na wysokości tuby. Nie chcę zbytnio ingerować w konstrukcję tarasu, by nie wchodzić w konflikt z żoną :)

 

Na tą chwilę rozważam zastosowanie kijów teleskopowych zamocowanych do balustrady. W razie potrzeby można je wysunąć i naciągnąć na nie materiał osłaniający. Przy okazji mógłbym wtedy regulować wysokość osłony, do potrzeb focenia obiektów niżej położonych. 

 

10 minut temu, Jacek E. napisał:

Darek, też mam stałą mie4jscówkę na balkonie. nawet na podłodze balkony jedna podkładka antywibracyjna na stałe, pozostałe 2 namalowane kółka.
No i osłona to mata jaką używają rolnicy do chwastów podwójnie, którą przypinam klamerkami do prętów przymocowanych trytkami do balustrady, pręty są co 2,5 m.
Wszystko tanie i boczne zaświetlenie eliminuje i oczywiście podmuchy wiatru a o wiatrach mieszkając 250m od morza to ja mogę coś powiedzieć :) 

Dzięki, nie brałem tego pod uwagę. A tak po taniości mogę testowo spróbować :) 
Agrowłókniny mi zostało po pracach ogrodowych i pręty/kije też się znajdą.  Będę mógł przetestować z osłoną od ziemi i porównać z efektami gdy parawan skrócę od dołu. 

Sąsiedzi będą ciekawi co ukrywam :)) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DarX86 napisał:

Dzięki, nie brałem tego pod uwagę. A tak po taniości mogę testowo spróbować :) 

Agrowłókniny mi zostało po pracach ogrodowych i pręty/kije też się znajdą.  Będę mógł przetestować z osłoną od ziemi i porównać z efektami gdy parawan skrócę od dołu. 

Sąsiedzi będą ciekawi co ukrywam :)) 

Ja mam od samej posadzki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

 Dobrze używać tkanin półprzepuszczalnych, wiatr mniej niszczy takie instalacje.

Dokładnie, takim materiałem jest właśnie agrowłóknina :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2019 o 15:40, DarX86 napisał:

Na tą chwilę rozważam zastosowanie kijów teleskopowych zamocowanych do balustrady. W razie potrzeby można je wysunąć i naciągnąć na nie materiał osłaniający. Przy okazji mógłbym wtedy regulować wysokość osłony, do potrzeb focenia obiektów niżej położonych.? 

Podsunąłeś mi ciekawą myśl. Ja co prawda nie mam problemów z wiatrem, ale mam świecącą perfidnie lampę na mój taras. Myślę, że zrobię sobie taką osłonę z czarnej tkaniny, żeby zakryć tą lampę. Kijki teleskopowe do balustrady to idealna opcja mocowania. Masz jakieś na oku?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, MateuszW napisał:

Kijki teleskopowe do balustrady to idealna opcja mocowania. Masz jakieś na oku?

Np. drązki teleskopowe do Roll Upów :)lub takie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Jacek E. napisał:

Ale one nie są rozsuwane, tylko składane. Chciałbym to mieć na stałe przykręcone i wygodnie wysuwać.

No i miałem do czynienia z tymi kijkami do banerów i nie widzę żadnej szansy, żeby się nie połamały od takiej płachty, jaką będę wieszał. One są delikatne.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Podsunąłeś mi ciekawą myśl. Ja co prawda nie mam problemów z wiatrem, ale mam świecącą perfidnie lampę na mój taras. Myślę, że zrobię sobie taką osłonę z czarnej tkaniny, żeby zakryć tą lampę. Kijki teleskopowe do balustrady to idealna opcja mocowania. Masz jakieś na oku?

Ja z kolei myślałem o kijach teleskopowych "malarskich". Ale jeszcze żadnego organoleptycznie nie oglądałem. Ostatecznie jeśli nic nie spełni moich oczekiwań to sam coś rozsuwanego zrobię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, MateuszW napisał:

Ale one nie są rozsuwane, tylko składane. Chciałbym to mieć na stałe przykręcone i wygodnie wysuwać.

 

To kup wędkę teleskopową ;)
Ja mam swoje ze starej suszarki wiszącej i już z 6 lat spełniają swoją rolę i nikt z gości tarasowych nie pyta poco i dlaczego :)
Są stałym elementem tarasu a najważniejsze, ze spełniają swoja role. Za chwilę zresztą bez skrupułów je wykorzystam bo pogoda się zapowiada :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przyszło mi do głowy że można wykorzystać monopody, drożej wyjdzie ale bardzo kompaktowe po złożeniu. Np.

https://www.multifoto.pl/szczegolyProduktu.php?src=google&item=11066&kat=111&gclid=EAIaIQobChMIo-Htr6KC4gIVAaqaCh3Byg-NEAQYAiABEgIiq_D_BwE

Może coś tańszego by się znalazło, to tak pierwsze z brzegu wziąłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)