Skocz do zawartości

Pomoc w doborze soczewki i okularów.


Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Setaarius napisał:

Swiatlosiła f5. Potrzebujesz dość dobrych okularów klasy ES, LVW,  Morpheus. Barlowa bym odpuścił i kupił dwa używane lub nowe ES 82 stopniowe np. 14mm i 8,8mm ewentualnie 11mm i 6,7mm. A w przyszłości wymienił tego 25mm z zestawu na ES 24mm.

Nic dodać, nic ująć !!!

Sam mam podobny teleskop (vide stopka) z okularami 8, 13 i 25mm. Najczęściej patrzę przez 13mm.
Zrobiłem Ci dodatkowo tabelkę z ww. okularami, żebyś porównał, jakie pola widzenia, powiększenia i źrenice wyjściowe są z tymi okularami:
150.jpg.240d28232dd233e6ad4f658f4361d4d9.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Qub1989 napisał:

Witam serdecznie

Posiadam teleskop https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750 chciałbym dokupić do niego soczewka barlowa i jakoś okular. Do wydania mam 1000zl mógłbym prosić o pomoc w wyborze? 

A dlaczego chcesz do Newtona montaż EQ?... Będziesz musiał obracać tubę w obejmach podczas oglądania... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kjacek napisał:

A dlaczego?? chcesz do ?Newtona montaż ?EQ?..??.?

Jak kolega napisał, że posiada:

7 godzin temu, Qub1989 napisał:

To raczej musi obracać tubą podczas obserwacji... ?

  • Haha 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. 

Wszystkie moje dotychczasowe obserwacje nieba odbywały się przy użyciu lornetki. Teleskop ,który wkleiłem wyżej dostałęm w prezencie urodzinowym. 

 

O co chodzi z tym obracaniem tuby  przy tym montażu eq?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Qub1989 napisał:

O co chodzi z tym obracaniem tuby  przy tym montażu eq?

Sam zobaczysz jak ustawiasz montaż na polarną i później będziesz zmienić obiekt do obserwacji. Po prostu okular zmienia pozycję podczas obrotu. 

Barlowa sobie daruj. A okulary to tak jak napisali koledzy wyżej. Chyba Explore Scientific 82 stopnie będą najtańsze. Albo Maxvision. 

Ja zwykle kupowałem z giełdy tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz podanych powyżej mogę polecić Vixen SLV i ogniskową np 4mm. Mają małe pole widzenia ale jakość obrazu jest bardzo dobra. Będziesz miał czym wyciskać duże powiększenia na Księżycu i planetach. Na te ostatnie są w tym roku słabe warunki, ale jak ktoś zaczyna to wiadomo na co chce patrzeć :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Qub1989 napisał:

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. 

Wszystkie moje dotychczasowe obserwacje nieba odbywały się przy użyciu lornetki. Teleskop ,który wkleiłem wyżej dostałęm w prezencie urodzinowym. 

 

O co chodzi z tym obracaniem tuby  przy tym montażu eq?

 

No i nie przejmuj się tym obracaniem tuby w montażu, to nic strasznego, ot jak zmienisz obiekt kierując na drugą stronę nieba to wyciąg z okularem może trafić Ci się na przykład od dołu, z kierunku ziemi. Raczej nie będzie to wygodna pozycja do obserwacji :) Wtedy luzujesz śruby na obejmach i okręcasz tubę do pozycji jaka będzie akurat dla Ciebie wygodna. Cała filozofia :) 10 sekund pracy.

49 minut temu, astrobonq napisał:

Oprócz podanych powyżej mogę polecić Vixen SLV i ogniskową np 4mm. Mają małe pole widzenia ale jakość obrazu jest bardzo dobra. Będziesz miał czym wyciskać duże powiększenia na Księżycu i planetach. Na te ostatnie są w tym roku słabe warunki, ale jak ktoś zaczyna to wiadomo na co chce patrzeć :)

Jestem tego samego zdania, że będziesz chciał pocisnąć na Księżycu i taki okulary może być przydatny, choć ja na początek drogi z tym hobby kupiłbym używanego TMB planetary 5 mm. Czasami chodzą po 100 zł i mniej. Nie są za cudowne ale lepsze niż kitowce, większe pole no i wygodniejszy ER. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMB Planetary 5mm w F5 dawał mi straszne mydło. TS HR wg kolegów z forum jest znacznie lepszy. 

Nie idź za bardzo w małą źrenicę wyjściową. Seeing na 1mm i mniej zdarza się rzadko, w każdym razie u mnie. 

ŹW = Ogniskowa_okularu/światłosiła_teleskopu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc często wybacza słabsze warunki i małą źw, gorzej z planetami. 4mm w 150/750 daje powiększenie 187,5x przy którym można już zobaczyć na prawdę sporo detali. No i na łysym nie trzeba dużej wprawy jak w wypatrywaniu mgiełek na granicy percepcji, po prostu widzisz te wszystkie kratery, góry itp

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi mi o trochę lepsze powiększenie,  dlatego też myślałem cos w granicach 4 i może wlasnie 5 mm.  na teleskopy.pl znalazłem Explore Scientific 4,5 mm LER 1,25  (AFOV = 82 stopnie, argon) cos kolo 600zł  i do tego cos z szerszym polem widzenia  np okular es 24mm ( 68stopni) tez cos kolo chyba 500zl. Tak jak napisałem wcześniej od 2 może 3 lat spoglądam amatorsko  w niebo przez lornetkę  na statywie i parę ciał niebieskich   udało mi się już "fajnie" poobserwować. Teleskop to miły prezent  bo zawsze chciałem kupić ale nigdy nie zagłębiałem się w tematykę optyki .  Wiem, że nie jest to może model z najwyższej pułki ale chciałbym z niego wycisnąć ile się da stąd prośba  o pomoc w doborze szkiełek i może nakierowanie co można by było bez problemu poobserwować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalnie byłoby mieć tak ze trzy okulary. Np ten ES 24mm da ci duże pole widzenia przydatne do dużych obiektów takich jak Galaktyka Andromedy. Potem średnia ogniskowa - np ES 14mm lub 11mm - do mniejszych obiektów DS. I trzeci okular z krótką ogniskową do Księżyca, planet i niektórych DS (małe ale jasne jak np mgłwice planetarne). Skorzystaj z tabelki którą podesłał kolega M.K., to ci dużo rozjaśni.

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic więcej specjalnie mądrego nikt Ci tu nie napisze o okularach. Nie na tym etapie. 

Są lepsze szkła, ale to nie na ten moment. 

Pamiętaj, że każdy z nas nieco inaczej patrzy na niebo. Używa innego sprzętu i co innego jest dla niego ważne. 

Jako nowicjusz chcesz większych powiększeń, co jest zupełnie zrozumiałe. 

Może przyda Ci się kilka praktycznych wskazówek. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. W skrócie:

Im mniejsza, tym większe powiększenie a obraz ciemniejszy. Aż w końcu robi się za ciemno. Z grubsza poniżej 1mm robi się coraz większy problem. 

Im większa, tym mniejsze powiększenie a obraz jaśniejszy, mniej kontrastowy, aż robi się za jasno. Z grubsza powyżej 5mm robi się problem. 

Czyli akceptowalny zakres ŹW to około 1-5mm. Zakres najlepszego widzenia (co za nazwa mi wyszła) to 2-2,5mm. 

Dla Księżyca czy jaśniejszych układów podwójnych można próbować schodzić trochę poniżej 1mm ŹW. Ile? Zależy od wielu czynników. Seeingu, ciemnego nieba, akomodacji oka do ciemności, samopoczucia itp. 

Seeing rzadko jest dobry i stosowanie małej ŹW (czyli dużych powiększeń) rzadko da się stosować. 

W drugą stronę, czyli dużą ŹW jest chyba trochę łatwiej. Przy dużych wartościach ŹW można zastosować filtry wąskopasmowe jak Ultrablock, które mocno wycinają otoczenie. 

Jeśli mogę coś doradzić, to na początek kup sobie dwa dobre okulary do małych i średnich powiększeń, takie o szerokim polu np 82 stopnie. I jeden okular dla testów, gorszy, do większych powiększeń.

Następna sprawa - pole. Z tym jest najwięcej kontrowersji. Ja należę do tych osób, które cenią sobie małe i średnie powiększenia ale w szerokim polu. Widok pól gwiezdnych w okularach 82 czy 100 stopniach jest po prostu niesamowity. 

Ale jest wiele osób, które ceni sobie jakość obrazu w wąskim polu. Widok np M13 w ortho, gdzie gwiazdy gromady są rozbite, jest również interesujący i zupełnie różny od widoku w szerokim polu. 

Zatem warto mieć i takie okulary. 

Pamiętaj, że łatwiej jest odnaleźć cel okularem o większym polu. 

Explore Scientific 82 stopnie to całkiem przyzwoite okulary. Szukaj na naszych giełdach. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kjacek napisał:

TMB Planetary 5mm w F5 dawał mi straszne mydło. TS HR wg kolegów z forum jest znacznie lepszy. 

Nie idź za bardzo w małą źrenicę wyjściową. Seeing na 1mm i mniej zdarza się rzadko, w każdym razie u mnie. 

ŹW = Ogniskowa_okularu/światłosiła_teleskopu 

No mi też wydawało się, że trochę brakuje ostrości i czułem różnicę nawet w porównaniu do NPL 6 mmza 65 zł używka :) TSHR to kolejny klon tej samej konstrukcji, ciężko coś powiedzieć nie mając dwóch okularów tej samej nocy. Jednak TMB na początek przygody dadzą wygodę i ciekawe pole widzenia, na Księżycu były dość ciepłe więc i widok przyjemny, nie tak chirurgiczny jak plossle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Na? ?tamtym etapie poszedłem w większe pole, w Explore Scientific 82 stopnie i nie wracałem już do słabszych szkieł?.

Wydaje mi się że do planet i księżyca właśnie ESów bym nie kupował. Mam spory komplet ESów i to są super szkła. Ale wczoraj w SW 120ED do Jowisza używałem BCO 10mm a nie ES 11mm.

Do małego EDa mam TS HR 4mm i jest bardzo fajny. 

9 godzin temu, kjacek napisał:

Nie idź?? za bardzo w małą źrenicę wyjściową. Seeing na 1mm? i mniej zdarza się rzadko, w każdym razie u mnie. 

Tu Jacek ma rację. TS HR 5mm to fajny okular dla Ciebie. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pmochocki napisał:

Wydaje mi się że do planet i księżyca właśnie ESów bym nie kupował. Mam spory komplet ESów i to są super szkła. Ale wczoraj w SW 120ED do Jowisza używałem BCO 10mm a nie ES 11mm.

Do małego EDa mam TS HR 4mm i jest bardzo fajny. 

No tak, ESy to nie są szkła planetarne. Ale nie znaczy, że nie można nimi obserwować planet czy Księżyca. Można z powodzeniem. Planety są teraz tak nisko, że można je obserwować czymkolwiek, widok i tak będzie bardzo słaby. 

A szerokie pole 82deg jest po prostu dużo wygodniejsze przy wyszukiwaniu zwłaszcza słabszych obiektów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, astrobonq napisał:

Optymalnie byłoby mieć tak ze trzy okulary. Np ten ES 24mm da ci duże pole widzenia przydatne do dużych obiektów takich jak Galaktyka Andromedy.

 

14 godzin temu, kjacek napisał:

Poczytaj o źrenicy wyjściowej.
Im większa, tym mniejsze powiększenie a obraz jaśniejszy, mniej kontrastowy, aż robi się za jasno.

Qub1989 zaznaczyłeś, że mieszkasz w Gdańsku. Jeśli planujesz obserwacje na jasnym niebie (ja większość takich mam...) to z okularem 24mm dającym źrenicę 4,8mm będziesz miał jasne tło w okularze. Czy akceptujesz jasność obrazu w kitowej 25, którą masz w zestawie? Czy nie jest dla Ciebie za jasny? Jeśli tak to wstrzymaj się z kupnem takiej ogniskowej, chyba, że planujesz wyjazdy pod ciemniejsze niebo. Ja prawie wcale nie używam 25mm na miejskim niebie. Za to ES 14 mm 82 stopnie łączy w sobie i fajną źrenicę 2,8 i 1,5 stopniowe pole widzenia, co jest chyba najlepsze do miasta.

Może zanim kupisz okulary napisz do obserwatorów z okolic Trójmiasta https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/ i umów się z nimi na obserwacje. Weź swój teleskop i włóż do niego ich okulary i porównaj, który Cię urzeknie ?:clap:

  • Like 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, M.K. napisał:

 

Qub1989 zaznaczyłeś, że mieszkasz w Gdańsku. 

... 

Może zanim kupisz okulary napisz do obserwatorów z okolic Trójmiasta https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/ i umów się z nimi na obserwacje. Weź swój teleskop i włóż do niego ich okulary i porównaj, który Cię urzeknie ?:clap:

No proszę, a ja z Żukowa ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akurat niektóre ESy, które były Tobie proponowane 24mm, 14mm, 11mm - możemy się spotkać na obserwacjach i spróbujesz. BCO 6mm możesz sprawdzić. Tak jak pisałem mam też TS HR 4mm - za krótki dla Ciebie, ale możesz zobaczyć jak takie okulary wyglądają. Jestem z Gdyni i bywam na obserwacjach w Blizinach: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3068-obserwacje-w-blizinach/&page=9#comments.

 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kjacek napisał:

No proszę, a ja z Żukowa ?

 

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Mam akurat niektóre ESy, które były Tobie proponowane 24mm, 14mm, 11mm - możemy się spotkać na obserwacjach i spróbujesz. BCO 6mm możesz sprawdzić. Tak jak pisałem mam też TS HR 4mm - za krótki dla Ciebie, ale możesz zobaczyć jak takie okulary wyglądają. Jestem z Gdyni i bywam na obserwacjach w Blizinach: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3068-obserwacje-w-blizinach/&page=9#comments.

Qub1989, normalnie Ci sie trafiło jak ślepej kurze ziarno :))
Umów się z ww. obserwatorami i sam się przekonasz co kupić po wspólnych obserwacjach.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)