Skocz do zawartości

Koło filtrów QHYCFW3M-US i filtry LRGB 36mm od QHYCCD


Rekomendowane odpowiedzi

Koło filtrowe QHYCFW3M-US

DSC_0136_2159.thumb.JPG.bb0bf2be5693b34158cc3884f9ece5dc.JPGDSC_0138_2160.thumb.JPG.397d4c98cd6efc68d082bed31ab7438e.JPGOd paru tygodni mam przyjemność użytkować nowe koło filtrowe i filtry QHYCCD.

Wybrałem wersję dla filtrów nieoprawionych 7 x 36mm

Koło wykonane bardzo estetycznie i sprawia solidne wrażenie. 

W pudełku jest koło, nosek 2 cale, kabelki, śrubki i podkładki do mocowania filtrów. 

Instalacja i uruchomienie bez najmniejszych problemów.

 

Informacje ze strony producenta . 

- Koło filtracyjne trzeciej generacji wykorzystuje napęd cierny o zerowym luzie. 

- Dysk filtracyjny pozwala na różną grubość szkła dla nieoprawionych filtrów. Od 0,7 mm do 5 mm.

- Grubość koła 17mm

- Gwint M54 / 0,75mm  po stronie teleskopu

-  Ultracienki hybrydowy silnik krokowy. W porównaniu z silnikiem krokowym PM stosowanym w wielu kołach filtracyjnych, hybrydowy silnik krokowy ma większą precyzję. Silnik jest zamknięty, aby zapobiec przedostawaniu się pyłu do silnika.

- QHYCFW3 obsługuje tryb dwóch gniazd. Jednym z nich jest gniazdo 4PIN QHYCFW. Jeśli kamera QHYCCD ma gniazdo 4PIN, można podłączyć ją bezpośrednio do koła.                W gnieździe 4PIN znajduje się zasilanie 12V, więc nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Jeśli nie masz kamery QHYCCD lub kamera nie ma gniazda 4PIN QHYCFW, można użyć gniazda USB do połączenia z komputerem.  QHYCFW3 może być zasilane i sterowane za pomocą portu USB

Na kole QHYCFW3 znajduje się przycisk przełącznika. Przełącznik portu szeregowego umożliwia szybkie przełączanie między trybem komunikacji szeregowej a trybem komunikacji USB. 

Istnieją cztery wersje koła filtracyjnego QHYCFW3 trzeciej generacji: QHYCFW3XL (bardzo duży rozmiar), QHYCFW3L (duży rozmiar), QHYCFW3M (średni rozmiar) i QHYCFW3S (mały rozmiar). Zarówno QHYCFW3M, jak i QHYCFW3S są również dostępne w wersji standardowej (-SR) i wersji cienkiej (-US). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie specyfikacji

 

 

Filtry  LRGB QHYCCD 36 mm

Nieoprawione filtry LRGB o średnicy 36mm. Filtry firmowane przez QHYCCD. Próbowałem poszukać czegoś na ich temat w internecie. Niestety nie udało mi się znaleźć opinii innych użytkowników, ani charakterystyk tych filtrów. Możliwe ,że są to te same filtry które firmuje ZWO.

Producent podaje informację ,że są parafokalne. Sprawdziłem jak to wygląda u mnie. Interesowało mnie, jak duże są różnice między punktem ostrości dla poszczególnych filtrów. Założyłem maskę Bahtinova i ustawiłem punkt ostrości dla filtra L. Następnie nie zmienając ustawienia wyciągu sprawdziłem jak wygląda ostrość dla kanałów RGB.
Moim zdaniem filtry są prawie idealnie parafokalne. Jedynie zielony trochę się różni, ale niewiele. Myślę, że na jakość zdjęć ( przynajmniej moich) większy wpływ ma jakość nieba, seeing, kolimacja, umiejętności przetwarzania itp. niż korekta tej niewielkiej różnicy w zielonym kanale.
Oto wyniki dla poszczególnych kanałów

Teleskop Evostar 72 ED, kamerka QHY163M

987722964_Testparafocal.thumb.jpg.7accdc1149e9a5b50f3de231fe105242.jpg

 

pozdrawiam

Marek

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)