Skocz do zawartości

Teleskop za ok. 600zl


Maclowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Za tą kasę to lepiej porządnej lornetki poszukać... Znacznie bardziej uniwersalny sprzęt niż teleskop... Np. taki Nikon Action EX 7x50 - powinno udać się kupić jako nową w tym budżecie, tylko trzeba dobrze poszukać...

Co do mgławic i galaktyk, to wymagają one przede wszystkim ciemnego nieba - wówczas nawet w/w lornetką można sporo zdziałać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może maka 90?? Do galaktyk raczej słabo ale Księżyc pokaże super i coś na planetach też zobaczy. Lornetka również do mnie bardzo przemawia, a jak wciągnie to wymęczy od rodziców na jakąś używaną Syntę 6". Dodatkowo lornetką można się szybko pobawić z samolotami czy o tak o dla zabawy :) Celowałbym jednak w 10x50, bardziej uniwersalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maclowicz napisał:

Witam wszystkich 

Poszukuje teleskopu na prezent dla siostry na komunie. Budżet to ok 600zl, kupno raczej nowego w tej kasie można znaleźć coś sensownego żeby zobaczyć jakąś mglawice lub galaktykę. 

Przykładowy który znalazłem czy coś takiego się nada? 

https://m.ceneo.pl/213446

Podobnych tematów jest dużo. Poczytaj. Odpowiedź na pytania. Znajdziesz je. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kjacek napisał:

Podobnych tematów jest dużo. Poczytaj. Odpowiedź na pytania. Znajdziesz je. 

Dokładnie TAK - a tu są wszystkie odpowiedzi, tylko poczytać :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Nic sensownego za te pieniądze nie kupisz, no chyba, że lornetkę. Tu coś można wywalczyć. Ale szału tez nie będzie.

Poza tym zasady na forach, wszystkich na świecie, są takie, że najpierw się przegląda zasoby forum i jeśli nie znajdę odpowiedzi to zadaję pytanie - szukajka. Akurat na forach astronomicznych jest zawsze dział o tym jak wybierać pierwszy teleskop czy teleskop za małe pieniądze i dlaczego nie. Nikt ci tu nic nowego nie powie. Teleskopy to precyzyjne narzędzie, a te są kosztowne. Zabawki to raczej nie ten dział. 

 

Ale by nie przedłużać. To co wskazałeś jest generalnie zabawką. Większość komponentów z tworzywa a jakość optyki jest poza skalą. Ale jeśli dziecko ma samo odkrywać i nie mamy rozpaczać jak mu się to cacko rozleci, popsuje czy porysuje szkiełko, to warto faktycznie od tego zacząć. Znam zaledwie kilkoro z dzieci w swojej już wieloletniej drodze edukacji astronomicznej, które zaciekawiło się oglądaniem kosmosu przez teleskop. Przede wszystkim dlatego, że dzieci w tym wieku nie maja jeszcze wiedzy by zrozumieć co widzą. Galaktyki to ledwie widoczne mgiełki a do planet potrzebny jest porządny power. Kiedy dziecko widzi w telewizji czy książce zdjęcia z ESO lub Hubble'a to nijak ma się to do tego co zobaczy przez teleskop. Szybko odstawia sprzęt i już do niego nie wraca. Nawet dorośli zaczynający przygodę z teleskopem rozczarowują się. Bo niebo jest tak zanieczyszczone, że większość lokalizacji nie pozwala na obserwację słabych obiektów. 

Z tego jest taki wniosek, że ważne jest na jakim etapie zainteresowania się astronomią jest siostra. Z tego trzeba wyciągnąć wnioski, czy przyda jej się takie narzędzie już teraz. Ale obserwacja Księżyca, jego kraterów i wspólne wieczory pod gwiazdami to jest to czego teraz ona najbardziej oczekuje. Ja tak bym to zaczął. Ale trudno mi tu wyrokować, bo za mało jest informacji.

  • Like 2
  • Thanks 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wampum napisał:

Za 550pln do negocjacji masz synte 8? GSO. Szukaj GSO na ?OLX.PL?.

Tylko z tego co się orientuję to przyszła obdarowana jest w 2 klasie SP.....
Jeśli w domu brak dorosłych o niebnych fascynacjach to śmiało można napisać, że dziecko sobie z 8" Syncią nie poradzi.
Tak jak napisał Jacek - mocno się trzeba zastanowić czy już teraz.

A jak już rzeczywiście coś niebnego to lornetka używka 10x50 na lekkim statywie i niech sobie na Munia spoziera z miasta a jak niezbyt zaświetlone to i coś większego z DSO czy planetkę wypatrzy.
Złapie bakcyla, podrośnie, pomyślicie o czymś większym a lornetka zawsze się przyda :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam ile radości w dzieciństwie dał mi plastikowy astrocabinet. Miałem lornetkę ale to była LUNETA a przez nią ten rozmydlony Księżyc... Działało jakoś i człowiek był zachwycony.

Dlatego zaproponuję, jeśli to już musi być teleskop - refraktor 90/900 na AZ3: https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-AZ-3-teleskopy-1424.html

Można też szerzej - to samo ale 80/400 na AZ3.

Nie jest to szczyt marzeń ale to tylko pincet zł + a pozwala naprawdę na wiele nauki i zabawy.

  • Thanks 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Maclowicz napisał:

Znalazłem dzisiaj jeszcze coś takiego będzie lepszy od synty? 

PTICON Galaxy 150F1400EQ 

https://m.olx.pl/oferta/sprzedam-teleskop-opticon-galaxy-150f1400eq-akcesoria-CID767-IDzS7wP.html#position=1&page=1

Szkoda sobie tym głowy zawracać, do 600 zł to tylko i wyłącznie lornetka. Takim wynalazkiem można się tylko zniechęcić do obserwacji. Jak już na upartego ma być teleskop to proponuje do poznawania nieba sky watcher 80/400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maclowicz napisał:

Siostra nie chce lornetki tylko teleskop :)

To wyprowadz siostrę z błędu, no chyba, że chce mieć w domu zbędny gadżet. Zresztą dla kogoś kto nie zna nieba, a tak pewnie jest w tym wypadku teleskop to droga przez mękę jeśli chodzi o znajdywanie galaktyk. Posłuchaj dużo bardziej doświadczonych kolegów?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że nie chodzi i profesjonalne obserwacje raczej dla zabawy i nauki podstaw a jak złapie temat to potem coś mocniejszego się kupi. Czytam sporo opinii i takim teleskop można zobaczyć Jowisza Saturna czy jakieś jaśniejsze mglawice więc nie wiem skąd te negowanie tańszych sprzętów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Maclowicz napisał:

 a jak złapie temat to potem coś mocniejszego się kupi. Czytam sporo opinii i takim teleskop można zobaczyć Jowisza Saturna czy jakieś jaśniejsze mglawice więc nie wiem skąd te negowanie tańszych sprzętów 

Bo po obserwacjach takim ,,wyszukanym" sprzętem ,,tematu nie złapiesz" a i stracisz pieniążki niestety. Stąd te negatywne opinie Kolegów z naszego forum.
Piszą do Ciebie praktycy nie naciągacze usiłujący sprzedać chłam za grube pieniądze. To tyle albo tyle Szanowny Kolego.
Ludziska chcą Ci tylko pomóc :) Natomiast Ty zrobisz jak uważasz.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie może z dupy. Ale jak ktoś jeździ na pierwsze autem matizem to znaczy że się zrazi do motoryzacji? Czy będzie chciał potem coś lepszego? 

No ale skoro odradzacie taki zakup to chyba lepsza będzie deskorolka albo hulajnoga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że szukasz nowego teleskopu. Gdyby była opcja używki to za 600 zł już coś fajnego kupisz. Z nowych no to jak widzisz 80/400 bądź 90/900. 

Tu z nowych jeszcze w miarę ciekawe urządzenie gdzie coś już popatrzy i na Księżyc i na jasne obiekty DS bądź co bądź to największa apertura za te pieniądze :)

Tutaj teleskop a Tutaj wrażenia z obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Maclowicz napisał:

Porównanie może z dupy. Ale jak ktoś jeździ na pierwsze autem matizem to znaczy że się zrazi do motoryzacji? Czy będzie chciał potem coś lepszego? 

No ale skoro odradzacie taki zakup to chyba lepsza będzie deskorolka albo hulajnoga :)

Rzeczywiście - porównanie w tym wypadku zdecydowanie ,,z dupy". Zdecydowanie będzie lepsza hulajnoga.
Bez odbioru :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Maclowicz napisał:

Czytam? sporo opinii i takim teleskop można zobaczyć Jowisza? Saturna czy jakieś jaśniejsze mglawice więc ???nie wiem skąd te negowanie tańszych sprzętów

Najpierw odpowiedź na wesoło: 

 

W ogóle warto zastanowić się nad teleskopem jako prezentem dla dziecka.

Na pewno dziecko w wieku 10 lat najłatwiej zainteresować planetami. Są jasne i widoczne nawet z centrum miasta gołym okiem. Można sporo o nich poczytać. Zrobić eksperymenty np.: można śledzić położenie księżycow Jowisza, czy nawet cyknąć fotkę przez okular. Oczywiście zdjęcie nie wygra konkursu astrofoto, ale dziesieciolatek powinien być zadowolony. Ale planety są teraz nisko. Wysokość nad horyzontem Jowisza dzisiaj w Gdyni:

IMG_20190512_153727.thumb.jpg.be64a58a766f14466dea3a7ef5fb8a90.jpg

Trzy lata temu:

IMG_20190512_154224.thumb.jpg.dd4f26e9ff79b60ca2d8f6d1107327a7.jpg

Gdy planety są nisko to ich obraz jest o wiele gorszy, ale z punktu widzenia rodzica dziesieciolatka jest inny problem: czy na pewno chcę z pociechą iść obserwować po północy? 

No więc mamy jeszcze obiekty głębokiego nieba... Tu potrzebne jest ciemne niebo. O ile nie jest ono zaraz pod domem to raczej mamy problem. Jak jest to super - w dobra pogodę w okolicy nowiu można szybko wyskoczyć. Wtedy jakiś Newton na Dobsonie i kilka klasyków latem M13 i M57 czy zimą M42 i dziecko może złapać bakcyla. Ale tu pomoc i cierpliwość rodziców jest niezbędna. 

Na koniec oczywiście Księżyc... Bardzo fajny i trochę niedoceniany. Można obserwować z miasta - nawet z balkonu. Można wyszukiwać kraterów i mórz. Atlas Księżyca kosztuje tylko 25zł. Jak wyglądają obserwacje z przedszkolakami wiem dokładnie: 

Myślę że taki MAK 90 dałby bardzo dużo frajdy dziesieciolatkowi. Po tym opisanym wypadzie mój starszy lubi wyskoczyć na obserwacje Księżyca.

No i Maczkek nadaje się do obserwacji dziennych. Ale TYLKO pod nadzorem osoby dorosłej. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)