Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop oto jest pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od kilku lat amatorska astronomia stała się moją drugą pasją. Obserwacja nocnego nieba jest trochę jak wędkowanie a dokładniej spining. Wymaga cierpliwości , wiedzy, umiejętności aby ?złapać jakąś sztukę? np. KRABA M1 ? Nie udzielam się na żadnych forach, nie komentuje, można powiedzieć że w mediach społecznościowych mnie nie ma. Jednak postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami aby choć jednej osobie zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Sam spędziłem godziny na szukaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i z przykrością stwierdzam że nawet tak piękna dziedzina jak Astronomia w swoich szeregach ma sporo gburów, mądrali i chamów. Mimo że obserwacje kosmosu powinny nam uzmysłowić iż my ludzie nie wiemy nic. Ale nie o tym będę pisał...

 

Metoda małych kroczków

Może zacznę od końca. Właśnie stałem się posiadaczem Sytny 8. To mój trzeci teleskop w przeciągu trzech lat. Kupiłem go w stanie sklepowym za 900 zł od kogoś kto metody małych kroczków nie stosował. Użył go trzy razy do obserwacji księżyca a dokładniej to próbował użyć. Sprzęt był tak rozregulowany (prawdopodobnie przez transport kurierem) że nie dało się z niego korzystać. Stał kilka lat pod kocem w pokoju. Gdyby ten Pan kupił sobie BK 707 AZ za 200 zł plus do tego atlas księżyca za 30 zł spędził by sporo czasu na analizie jego powierzchni i obserwacji zmian w jego oświetleniu i pozycji na nieboskłonie dzień po dniu. Zobaczył by Jowisza i rozdzielił gwiazdę Mizar. Jeżeli po dwóch miesiącach zrobił by to raz i stwierdził że o 2.00 nikt nie wyciągnie go łóżka żeby zobaczyć kochanki najwyższego władcy nieba; to sprzedał by wszystko za 150 tracąc tylko 50 a nie 500 PLN. A gdyby go to wszystko zachwyciło zrobił by to samo sprzedał teleskop a w to miejsce kupił np. BK 1309 EQ2. Wyszukiwał by pierwszych mgławic i przepięknych gromad. Z czasem kupił by synte 8 , 10 albo i 16. Nabrał by doświadczenia i wiedział co to jest kolimacja :-)

 

Moja droga do Synty ?8?

Zaczęło się od BK 909 AZ3. Księżyc, planety , gromady, mgławica w Orionie w Lutni, galaktyki w Wielkiej Niedźwiedzicy jako delikatne mgiełki to wszystko było w zasięgu tego sprzętu. Rok nauki i pięknych obserwancji. Drugi był BKP 13065EQ2 ( używany za 500 pl ) Mgławice nabrały jasności a gwiazd pojawiło się znacznie więcej. Ale montaż mnie denerwował mimo tego że wiedziałem jak go obsługiwać. Teraz jest Sytna 8 ?.. Co dalej ? Czas pokaże.

 

Podsumowując; temat jest bardzo obszerny i trudno zamknąć go w kilku zdaniach ale zaczynając przygodę z jakąkolwiek pasją pamiętajcie o kilku rzeczach :

  1. Nie szukajcie odpowiedzi na wszystko i gotowych rozwiązań w internecie ( to co jest świetne dla jednej osoby dla drugie okaże się totalnym nieporozumieniem )

  2. Nie bójcie się popełniać błędów bo to one nas uczą.

  3. Nie bądźcie snobami tylko pasjonatami, co z tego że będziesz miał teleskop za 10000 PLN tylko po to żeby pokazać znajomym.

  4. Rozwijajcie swoją pasję krok po kroku a dojdziecie do miejsca ,którego chcecie.

 

Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba.

  • Like 6

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobom, które nigdy w życiu nie obserwowały Nieba, a pytają się o teleskop, to odpowiadam tak: nie kupujcie żadnego teleskopu! Moje rady są następujące:

1. Na początek kup sobie mapę nieba (lub zainstaluj odpowiednią aplikację na smartfona), wyjdź wieczorem/nocą na dwór i znajdź z mapką widoczne gwiazdozbiory.

2. Jak już je zidentyfikujesz, to kup sobie lornetkę 7x50 lub 10x50 z głowicą i statywem. Taką lornetką można pod ciemnym niebem wiele zdziałać, zaś sama lornetka jest uniwersalna i niewiele kosztuje.

3. W międzyczasie umów się na obserwacje wizualne z innymi obserwatorami z twojej okolicy, ewentualnie jedź na zlot - będzie tam mnóstwo sprzętu, przez który będziesz mógł sobie popatrzeć.

4. Bazując na w/w doświadczeniach sam wówczas dojdziesz do wniosku, jakiego sprzętu potrzebujesz.

Nie ma idealnego rozwiązania do wszystkiego i dla wszystkich. Każdy będzie oczekiwał czego innego. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

... Co dalej ? Czas pokaże.

Hmmm.... Minął ponad rok od tego wpisu. Synta 8 zmieniła właściciela. Mój mały synek skutecznie odbiera mi moc. Więc taszczenie 20 kilogramowego dobsona do busa i wyjazd za miasto o 21.00 to ostatnia rzecz na którą mam ochotę. O 21.00 myślę jedynie o tym że za chwilę pójdę spać :-) . Jednak fascynacja kosmosem jest nieodparcie silna, a chęć zerkania na jego piękno przeogromna. Dlatego jestem szczęśliwym posiadaczem refraktora Bresser MESSIER AR-102/600. Na bardzo ciekawym montażu ( stojak rowerowy crivit za 159 pln) . Czy to krok w tył... ? Po pierwszych obserwacjach wydaje mi się że nie. Stojak z przykręconym siodłem GSO sprawdza się nie najgorzej. Przy moich 190 cm wzrostu sprawdza się wręcz znakomicie. Do tego ES 26, ES 11, ES 5,5 i wszechświat mogę podziwiać z balkonu na chwilę przed spaniem. Za jakiś czas może jakiś maczek żeby spało się jeszcze lepiej :-)))) 

Pozdrawiam wszystkich pasjonatów, miłośników i okazjonalnych obserwatorów ...

  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ,ale się rozjechałem.......przypomniały mi się pierwsze kroki z moim pierwszym newtonem( kupiony na targowisku miejskim 1989r od ruskich Alkor 60mm f/8).

A potem gonitwa po balkonach kamienicy w centrum miasta żeby upolować Saturna........i  widok planety w okularze ,który zrobił na mnie takie wrażenie że dech mi zaparło....

Dzięki za wspaniały post .....który przywołał wspomnienie moich początków przygody z astro.....

 

Pozdrawiam Irek.

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)