Skocz do zawartości

Kupiłem Danubia mars 66 za 35zł - problem z lustrem


QRCHuCKus

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam przygodę z astronomią i przede wszystkim chciałbym na początku wszystkich przywitać :) 

Cześć wszystkim ;) 

 

Wczoraj zakupiłem teleskop Danubia mars 66 - na giełdzie gorzowskiej. Przykuł moją uwagę i po szybkim teście udało  się mi złapać focus na jakimś niedalekim obiekcie. Gość chciał 35zł, więc się nawet nie targowałem. Kupiłem go raczej tylko dlatego, że był tani (nigdy nie interesowało mnie niebo). Sprzęt okazał się troszkę niekompletny, brakuje mu prawdopodobnie największego szkła w szukaczu (ten mały "teleskop" do namierzania obiektów). Poza tym jednym mankamentem - wydaje się być kompletny.

Jednak po paru godzinach testowania mega mi się to spodobało.  Obserwowałem trawę naprzeciw, bo na niczym innym nie mogłem złapać ostrości. Następnie go rozebrałem i dokładnie wyczyściłem, na żadnym szkiełku nie widać najmniejszej plamki.

Porównałem wszystkie rozebrane i wyczyszczone szkła do zdjęcia budowy refraktora znalezionego w internecie. Wydaje mi się, że żadnego szkła nie brakuje.

Wymieniałem okular na wszystkie z trzech dostępnych (H20mm; H12.5mm; SR4mm), jednak dalej udawało mi się złapać ostrość jedynie na obiektach w odległości ~10-30metrów. Ani bliżej, ani dalej.

Zauważyłem, że po ściągnięciu lustra 90stopni, nagle wszystko zaczyna działać poprawnie (tylko obraz widzę odwrócony, wiadomo). Po wczorajszej obserwacji księżyca się zakochałem i już wiem, że wymienię ten teleskop na lepszy, jednak nie chcę wydawać 500zł na kolejną zabawkę. Mam zamiar poużywać tego i nauczyć się w ogóle obchodzić ze sprzętem (i z niebem, przede wszystkim), a gdy odłożę minimum 2tysiące to zacznę szukać starszego brata dla Danubii

Używałem go bez lustra, na zmianę klęcząc/siedząc pod nim i celując w niebo. 

 

I tu pytanie kieruję do Was, drodzy forumowicze. Jak mam dalej kontynuować zabawę z tym teleskopem? Po dwóch godzinach spędzonych na kolanach pod teleskopem mam obolałe rzepki. Poza tym bardzo ciężko mi nakierować na cel, gdy mam odwrócony obraz. Mimo tego dziś na pewno także spędzę pod nim przynajmniej kolejne 2 godziny.

 

Dlaczego tak się może dziać, że bez lustra elegancko działa, a z lustrem wyostrza tylko obiekty, które są blisko?

Proszę, podpowiedzcie coś, co mogę dokupić lub co powinienem zrobić, żeby była szansa wyostrzyć obraz z założonym lustrem.

 

 

 

Dane teleskopu:

Rodzaj: Achromat

Średnica obiektywu: 60mm

Ogniskowa: 700mm

Światłosiła: f/11,7

 

 

Dodaję parę zdjęć, może coś pomogą.

https://imgur.com/a/qlNKHcA

https://imgur.com/a/13l4G8W

zdjęcie liści "do góry nogami" to zdjęcie bez lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 zł za pierwszy teleskop i zadowolony użytkownik. Niezwykle tani sposób rozpoczęcia hobby. 

18 godzin temu, QRCHuCKus napisał:

Porównałem? wszystkie rozebrane i wyczyszczone szkła do zdjęcia budowy refraktora znalezionego w internecie. ?Wydaje mi się, że żadnego szkła nie brakuje.

Umiejętność majsterkowaniacw tym hobby nie zaszkodzi. 

18 godzin temu, QRCHuCKus napisał:

Po????? wczorajszej obserwacji księżyca się zakochałem

Bo to jest sprzęt wprost stworzony do księżyca i planet. Taka światlosiła sprawia, że nie ma problemu z aberacją chromatyczną. Teleskop jest mało wymagający co do okularów, czyli tanie okulary się będą dobrze sprawować. Niestety teleskop jest długi. Trudno w nim uzyskać szczrokie pole widzenia, czyli będzie trudno znajdować obiekty. Trudno też będzie uzyskać dużą źrenicę wyjściową, niezbędną do oglądania obiektów o niskiej jasności powierzchniowej, jak galaktyki. Nie piszę tego, aby krytykować zakup. Tylko każda konstrukcja ma swoje wady i zalety i warto je znać. 

18 godzin temu, QRCHuCKus napisał:

I tu? pytanie???? kieruję do Was, drodzy forumowicze. Jak mam??? dalej kontynuować zabawę z tym teleskopem? Po dwóch godzinach spędzonych na kolanach pod teleskopem mam obolałe rzepki. Poza? tym bardzo ciężko mi nakierować na cel, gdy mam odwrócony obraz. Mimo tego dziś na pewno także spędzę pod nim przynajmniej kolejne 2 godziny??.

Z kontówką będzie dużo wygodniej. Obraz nadal będzie odwrócony w poziomie, czyli prawo-lewo. Najbardziej niezbędnym elementem jest teraz Szukacz lub Red Dot Finder . Ja gdzieś mam w szpargałach prosty szukacz 6x30. Wyślij wiadomość na pw mogę odszukać i wysłać Tobie po kosztach przesyłki. 

Jak spodobał się Tobie Księżyc to może Atlas Księżyca

Warto zainstalować na komputerze http://stellarium.org/pl/ i poznać trochę nieba oraz sprawdzić kiedy planety będą widoczne. Wenus, Jowisz i Saturn będą fajnie wyglądały w tym sprzęcie. Niestety planety są nisko, no ale jak ma się teleskop planetarny to nie można nie spróbować. 

Następnie obiekty głębokiego nieba. Musi być ciemne niebo, z dala od miasta, księżyc w nowiu lub pod horyzontem i musi być Noc astronomiczna. Po zakupie okularu 40mm mógłbyś spróbować odszukać obiekty oznaczone jako easy z tego

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, pmochocki napisał:

Po?? zakupie okularu 40mm mógłbyś spróbować??? odszukać obiekty oznaczone jako easy z tego

Oczywiście musi to być okular 1.25". Jak jakość GSO ma się np do NPL trudno mi ocenić. Może ktoś sprzedaje używany. Warto założyć temat na tu na giełdzie. Tak będzie trochę efektu patrzenia przez dziurkę od klucza, no ale rozpoczynamy hobby teleskopem za 35 zł z wielkim entuzjazmem i dużą determinacją. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że jeszcze się nie znam na temacie - to myślę, że niska cena tego teleskopu to zwykły przypadek. Najtańsza Danubia mars 66 jaką znalazłem w internecie kosztowała 400zł.

Szukacz faktycznie by się przydał. Na razie testowałem teleskop tylko tu gdzie mieszkam - w mieście, przez okno. Namierzenie księżyca nie jest skomplikowane, ale trafienie w jedną z niewielu widocznych gwiazd na niebie, to już loteria.

Okular dokupię na pewno w niedługim czasie. Teleskop używam bez barlow lens, przez co wszystko jest w "mniejszym powiększeniu".

1.25" to norma, prawda? Jak kupię okular do tego teleskopu, to podpasuje także do innych?

 

A dodatkowo, jak to jest z tą soczewką barlowa? Opłaca się to kupić, czy lepiej skupić się na okularze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewka Barlowa służy do wydłużenia ogniskowej teleskopu, aby (przy zastosowaniu okularu o tej samej ogniskowej) zwiększyć powiększenie. Ten teleskop jest stosunkowo ,,ciemny" (światłosiła F10), więc moim zdaniem zakupowanie Barlowa do niego nie ma sensu.

Proponuję zajrzeć tutaj. Jak to przeczytasz, to wiele kwestii w kwestii działania teleskopu i optyki w ogóle powinno Ci rozjaśnić się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowę Barlowa już masz więc jeśli chcesz się pobawić to mogę wysłać Ci do niego samą soczewkę listem zwykłym, ( obudowę wykorzystałem do czego innego soczewka mi z mi została ). Nie wiem tylko czy w tym Barlowie który  masz jest taki ring z gwintem zewnętrznym, ale nawet gdyby nie było

to można sobie z tym poradzić na "1001 sposobów . Koszt zero złotych, na znaczek jeszcze mnie stać. Jeżeli jesteś zainteresowany podaj adres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)