Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, nie mogłem przegapić okazji w delcie, a akurat chodził za mną pomysł bezwyciągowego Newtona ;) Dlaczego bez wyciągu? Bo można sporo zaoszczędzić na wadze i obstrukcji, a całość ostrzenia odbywa się gałką z tyłu teleskopu na wysuwanym profilu. Od razu zaznaczę, że profil suwa się na idealnie dopasowanym teflonie. Precyzja i lekkość ostrzenia bez problemu dorównuje Crayfordowi :)

Na razie nie ma LG, ale dopiero go zamontuję kiedy dopasuję jakąś pokrywkę na tubus :D

1600g wagi z obydwoma lustrami i adapterem 2-1,25 cala

Do zrobienia pozostało mi przylutowanie i zamontowanie gniazda wentylatora oraz zrobić już do końca mocowanie lustra wtórnego :)

2019-05-14 09.55.41.jpg

2019-05-14 09.56.53.jpg

2019-05-14 09.57.16.jpg

2019-05-14 09.56.26.jpg

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ile ważą same lustra ? Z czego zrobiłeś ten element z adapterem 2" ? Jak tuba będzie mocowana (jaki montaż) ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Lustra ważą ok. 600g, Element z adapterem jest zrobiony ze sklejki 18 mm, a tuba będzie mocowana w "zacisku" umożliwiającym odpowiednie wyważenie w osi.

Oczywiście wrzucę fotki jak skończę montaż :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jest tam jakaś cela punktowa czy tak jak w syncie np. 8" ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zwykła cela z trzema śrubami kolimacyjnymi z mocnymi sprężynami, a lustro będzie mocowane w 3 stałych punktach. Nie ma sensu kombinować przy tak małym zwierciadle ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Możesz przybliżyć szczegóły mechanizmu ostrzenia?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Główna konstrukcja składa się z dwóch profili aluminiowych, tj. 25x25 mm i wchodzący w niego 20x20 mm. Profil o mniejszym przekroju zakończony jest od dołu zatyczką z zablokowaną nakrętką M8 w którą wkręca się szpilka, z kolei przechodząca przez większy profil szpilka zakontrowana jest na zatyczce z tyłu żeby się nie wykręcała, a o kasowanie luzu dba sprężyna która odpowiednio napina całość i kasuje wszelkie luzy. 

Jako że pomiędzy profilami jest równo 1 mm luzu na ściankę więc jest miejsce na odpowiedni ślizg. Tę rolę pełni 1 mm płyta teflonowa zamocowana na czterech stronach dolnego odcinka mniejszego profilu, a u góry analogicznie teflon wklejony jest nieruchomo na ścianki większego profilu. W ten sposób tworzy się całkowicie szczelny system ostrzenia o bardzo przyjemnej charakterystyce działania :) Mam nadzieję, że wystarczająco jasno napisałem :D

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dobra sprawa gdy między akcesoriami nie dużej różnicy w ostrzeżeniu. Gorzej gdy jest duża (zmiana obstrukcji).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

mcmaker, dobra robota i ciekawy pomysł z wyciągiem... ale w naszym światku astrobogaczy i wypasiuchów puszki są niemile widziane

🤪

• Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
6 minut temu, piotrkusiu napisał:

mcmaker, dobra robota i ciekawy pomysł z wyciągiem... ale w naszym światku astrobogaczy i wypasiuchów puszki są niemile widziane

🤪

Dzięki za miłe słowo. Co do drugiej części wypowiedzi to mogę jedynie powiedzieć, że nie mogłoby mnie to chyba już bardziej nie obchodzić :D

• Like 1
  • Haha 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zamontowałem dzisiaj już ostatecznie ślizgi teflonowe i jestem w 100% zadowolony z kultury pracy. Jest gładko, bez luzów, zacięć i bardzo precyzyjnie ;) Teleskop powiesiłem na moim ATMowym montażu AZ, a całość siedzi na równie ATMowym statywie drewniano-aluminiowym. Pozostało mi powyczerniać kilka elementów, zamontować gniazdo wentylatora i dopasować jakiś dekielek na LG :)

Tak, wiem że mam zły kolor pająka, ale to tylko chwilowa sytuacja :D 

60238478_362746097691022_4490751941374115840_n.jpg

60417284_320855308809682_8191532304636575744_n.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może kiedyś niczym John Dobson będziesz jeździł po świecie i pokazywał ludziom, że teleskopy można budować z czegokolwiek np. puszek czy skrzynek po pomidorach i cieszyć się z piękna wszechświata.

Montaż też dobra robota.

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja z kolei czekam na koniec prac nad bino - newtonem. Chętnie spojrzę przez niego gdzieś w Wilczycach czy na Koskowej. ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak do tej pory udało mi się skolimować Newtona i sprawdzić go pod nocnym niebem, chociaż maj nas nie rozpieszcza... Jestem miło zaskoczony jakością obrazów, szczególnie widok Jowisza mnie urzekł, gdzie przy powiększeniu 108x było widać w momentach poprawy seeingu całkiem sporo detalu ;) Oczywiście nie jest to 12 cali jak mój ostatni normalny teleskop, ale spisuje się super :D

Lecą do mnie śruby na podmianę i cały osprzęt elektroniczny potrzebny do uruchomienia wentylatorów. Na razie nie zdradzam pomysłu na odraszanie LW ale zapewniam, że nikt nigdy takiego patentu nie wymyślił :D

IMG_4632.JPG

IMG_4627.JPG

IMG_4628.JPG

IMG_4629.JPG

IMG_4631.JPG

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chylę czoła i jestem zachwycony tą konstrukcją. Pomysł jest przegenialny w swojej prostocie. Da się maksymalnie wsunąć górny profil w ten dolny? Jeśli tak to po złożeniu ta "tubka" praktycznie nie zajmuje miejsca i pewnie waży tyle co nic. :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki :) Tak, da się jeżeli odkręcę stopkę szukacza. Wsunąłby się nawet głębiej gdyby długość większego profilu nie była przeze mnie przyjęta z tak dużym zapasem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciekaw jestem jak zachowa się konstrukcja pod obciążeniem większych i cięższych okularów. Czy nie będzie dużych ugięć na profilach, które zepsują kolimację.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Widzę tu pewna inspirację konstrukcją mojego Minimo :) gratuluje pomysłu na tubus LG :) ja poszedłem niestety na skróty i zamówiłem rurę spawaną z blachy alu.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
17 godzin temu, MKonieczny napisał:

Ciekaw jestem jak zachowa się konstrukcja pod obciążeniem większych i cięższych okularów. Czy nie będzie dużych ugięć na profilach, które zepsują kolimację.

Sprawdzałem kolimację przy przyłożonej sile rzędu 3-5 kg na wyciąg, nie ma żadnego ugięcia :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Doszło kilka modyfikacji, tj. dwucalowa kwasówka w "wyciągu" nalepka kolimacyjna na LG, nawiew na lustro wtórne do odraszania, laser zasilany z aku, grzałka na laser i wentylator chłodzący LG :)

Waga wzrosła do 2400g

IMG_4638.JPG

IMG_4641.JPG

IMG_4642.JPG

• Like 3
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pająk sam robiłeś, ktoś dla Ciebie zrobił czy nabyłeś?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sam robiłem z płaskownika alu 2 mm grubości :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy lustra kupowałeś gotowe, z demobilu czy może dawałeś do szlifierza? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po kilku obserwacjach wyszło parę błędów przez co wpadło trochę modyfikacji ;) Największą z nich jest pająk wraz z osłoną LW i wyciągu. Bez niej niestety obserwacje możliwe są tylko w bardzo ciemnych miejscach, bo nawet światła latarni na horyzoncie które są oddalone o kilka kilometrów uniemożliwiają obserwacje. Ich światło wpada prosto w okular rozjaśniając 3/4 pola widzenia. Idealną sytuacją byłoby gdyby mocowanie LW było przymocowane od razu do osłony, a sama osłona do teleskopu. Nie mam jednak odpowiednio sztywnego materiału do tego zadania więc na chwilę obecną LW musi być na pająku jednoramiennym z pręta nierdzewnego fi5 zeszlifowanego w miejscu wchodzenia w światło LG do 3 mm.

Dodatkowo przeniosłem laser na drugą stronę ze względów bezpieczeństwa, bo znajdował się on zdecydowanie za blisko oka w sytuacji kiedy był włączony, a oko było blisko okularu.

Usztywniłem również sam montaż który teraz sporo szybciej wygasza drgania.

IMG_4652.JPG

IMG_4655.JPG

IMG_4643.JPG

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta