Skocz do zawartości

Nowy w świecie astronomii


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnego dnia , nie wiadomo skąd pojawił się u mnie teleskop z montażem Dobsona , 12 cali.Nigdy nie byłem zagłębiony w ten temat , lecz gdy pojawił się on przy mnie ,bardzo zacząłem się interesować astronomią.Lornetka w dłoń i wyszedłem na dwór.Trochę się nauczyłem jak właściwie obchodzić się z niebem nocą.Orientuje się już mniej więcej w odnajdywaniu gwiazdozbiorów.Więc co dalej ? Przez kilka dni delektowałem się widokami księżyca, próby odnajdywania różnych gromad.Lecz... teraz się w tym pogubiłem.Jestem totalnie zielony w sprzęcie , jak już pisałem teleskop dosłownie pojawił się nie wiadomo skąd.Może teraz napiszę co mam:

-Teleskop 12 calowy na montażu Dobsona

-Taki okular chyba https://deltaoptical.pl/okular-do-gso-super-view-30-mm-2-quot

-I jeszcze to https://deltaoptical.pl/okular-do-gso-plossl-9-mm-1-25-quot

Do czego nadają się te okulary ? Interesują mnie głównie DS'y ale planety też.Jeżeli miałbym już coś kupić z tych okularów to jak się za to zabrać , jak to w ogóle wybrać ?

A więc póki co znam trochę gwiazdozbiorów iii... co dalej ? Jakieś porady do nowego ? Bo jestem totalnie zielony i naprawdę nie wiem od czego zacząć ...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zobaczyć M42 a z innymi ... no coś mi nie wychodzi jak próbuje coś złapać.Mam jeszcze jedno pytanie.Mieszkam na wsi przy nawet ciemnym niebie ale niestety koło mnie stoją mocne lampy ... obserwacje prowadzę z drugiej strony domu który ów lampy zasłania.Czy te lampy mogą przeszkadzać nawet gdy są zasłonięte budynkiem ? A co do samych obserwacji , właśnie pogoda coś ostatnio nie sprzyja.Wczoraj było ładnie ale... księżyc tak dawał światłem , że ah... A co do okularów.Warto by było coś dokupić na początek? Śmiało mogę wydać do 700zł :) Stellarium już zainstalowane , za chwilę będę poznawał ten programik ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup ES 14mm 82 stopnie lub lepiej Nagler 13mm używany. Stellarium na telefonie i lecisz po niebie. Poczytaj o star hoppingu. Musisz lecieć od gwiazdy do gwiazdy, aż znajdziesz obiekt. W Szukaczu będą widoczne tylko te najjaśniejsze i największe . Pooglądaj szkice, żeby wiedzieć czego się spodziewać w okularze teleskopu. Masz ustawiony szukacz względem teleskopu? Lampy będą ogólnie zwiększać trochę zaświetlenie nieba. Zobacz na Light Pollution Map i podaj jakie jest niebo w Twojej lokalizacji. Jak chcesz polować na DS-y to musisz poczekać na bezksiężycowe noce. Obecnie zbliżamy się do tak zwanych białych nocy więc polowania trzeba zaczynać dopiero w okolicach północy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Pietrek. Masz niezły teleskop, chociaż dość ciężki. 

Co do obserwacji - im ciemniejsze niebo, tym lepiej. Ale na razie, gdy uczysz się, łatwiej będzie Ci pewnie z tego miejsca, gdzie masz w miarę ciemno. Obserwacje obiektów głębokiego nieba prowadzi się, gdy Księżyc nie przeszkadza i jest ciemno. Wtedy można polować na galaktyki i mgławice. Poszukaj galaktyk w Pannie i we Lwie. Są łatwo dostępne dla Twojego teleskopu pod ciemnym niebem. Jeśli to miejsce gdzie obserwujesz jest w kierunku południowym, to Ci zazdroszczę, bo tam jest bardzo ciekawy obszar. 

Co do okularów - nie kupuj zupełnie byle czego. Takie dość przyzwoite okulary to Explore Scientific 82 stopnie. 

Poczytaj o Źrenicy Wyjściowej. To bardzo ważny parametr przy doborze okularów. Kup taki okular aby ŹW była w okolicy 2-2,5mm. A drugi taki, aby ŹW była w okolicy 4-5mm.

Ten pierwszy da średnie powiększenie, ten drugi mniejsze. Duże powiększenia zachowaj na później, jak już zobaczysz co i jak. 

Ja zwykle kupowałem na naszych giełdach, tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. 

Wydrukuj i przeanalizuj tabelę Wimmera, o której pisał kolega wyżej. Tu masz dużo obiektów na początek.

Warto kupić filtr polaryzacyjny zmienny do obserwacji Księżyca. 

Ja używam zielonego lasera do znajdowania obiektów. Poczytaj o tym. Tylko bardzo uważaj na oczy innych, swoje oraz na samoloty!!! Bo w pierwszym wypadku ktoś może stracić wzrok, a w drugim automat z samolotu poda policji Twoją pozycję i kłopoty gotowe. Nie wolno oślepiać pilotów nawet przez przypadek! Laser włączamy na 1-2 sekund, robimy korektę ustawień i za chwilę, po paru zmianach jesteśmy w celu. 

Do Newtona można kupić system DSC, ręcznego naprowadzania na cele, tu chyba kolega midimariusz sprzedawał coś takiego, zapytaj go. 

 

EDIT jeszcze coś - jeśli widziałeś do tej pory tylko M42, to bardzo mało... Albo nie ma w Tobie pasji, albo nie wiedziałeś jak się do tego zabrać... Bo do obserwacji nieba konieczna jest pasja, zaangażowanie. Albo to pokochasz i się wciągniesz, albo nie. 

Kupuj książki, jest tego trochę. Ostatnio widziałem na poczcie przewodnik po niebie chyba Szulca. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje , teraz już bardziej wiem co i jak.Tak , akurat mam widok na południe :) Kolega od DSC chyba już sprzedał  bo zamknął temat ? Przyczyną głównie był czas i brak podstawowej wiedzy.Obowiązki mnie przygniotły i nawet nie miałem kiedy bardziej zagłębić się w ten temat.Na szczęście teraz już się zwolniło i to bardzo.Cóż , przeanalizuje jeszcze raz wszystko co pisaliście, obczaje tabelę wimmera i stellarium na telefon.Myśle , że dopiero teraz zacznie się moja prawdziwa przygoda z astronomią.Myślę , że pasja narasta , szczególnie po tym jak się teraz dowiedziałem jak zacząć ?Czyli czekam na dobrą pogodę i zaczynam.Dziękuje bardzo jeszcze raz za pomoc :) Jesteście bardzo pomocni

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie najbardziej zaintrygowało to zdanie. cytuję kolegę:

Cytuj

Pewnego dnia , nie wiadomo skąd pojawił się u mnie teleskop z montażem Dobson?a , 12 cali.

Gdzie takie rzeczy się dzieją, pochwal się, to podjadę i poczekam co mi los pewnego dnia przyniesie.....?

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście świadom musisz być tego, że nie zobaczysz takich obrazków Mgławic, Galaktyk czy gromad jak na zdjęciach

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wampum napisał:

A mnie najbardziej zaintrygowało to zdanie. cytuję kolegę:

Gdzie takie rzeczy się dzieją, pochwal się, to podjadę i poczekam co mi los pewnego dnia przyniesie.....?

Z nieba spadł ? Poczekaj, może przyleci hah

 

29 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Oczywiście świadom musisz być tego, że nie zobaczysz takich obrazków Mgławic, Galaktyk czy gromad jak na zdjęciach

Wiem wiem jak to wygląda.Dzięki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam , wracam znowu.Dzisiejsze niebo u mnie to po prostu magia.Pogoda bezchmurna, bez księżyca no muuaaa normalnie.Widziałem już Jowisza.Za chwile wychodzi saturn i pluton.Jednak przez powiększenie które otrzymuje no... Jowisz nadal jest można powiedzieć bardzo mały.Bardzo bardzo.Żeby zobaczyć "chmury" (czy jakoś tak) na Jowiszu naprawdę trzeba mieć oko.Czy w tym przypadku soczewka barlowa załatwiła by sprawe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc widziałem Jowisza (i jego chyba 2 księżyce) , Saturna (pierscien było widać również) i Andromede, alleee sonsiad odpalił jakies lampy na gospodarce i prawie nic nie widziałem.Ogólnie to coś pięknego... i tak jestem pozytywnie zdziwiony widokami ale niestety nie mam czasu sie tym delektować bo o 6:00 znowu obowiązki wzywają...Zrobiłem zdjęcia telefonem  (wiem głupie hah, Jowisza i Saturna) , i wyszło tak: https://imgur.com/a/fagdctM (Bez zooma w aparacie) Czy soczewka Barlowa miała by tu sens ? Na zdjęciach i tak wydaje sie wszystko jeszcze bardziej przybliżone.Nie wiem już czy dobrze mysle hah 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow nie zmieni niekorzystnych warunków do obserwacji planet.

Początkujący zawsze mają parcie na duże powiększenia, kupują barlowy i okulary 3,5-2,5mm do długich ogniskowych. W ogóle nie tędy droga. Obserwować się trzeba naumić i wtedy przy mniejszym powiększeniu dostrzeżesz więcej szczegółów.

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)