Skocz do zawartości

Co można obserwować lornetką 10x50 Nikon action EX?


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór Koleżanki i Koledzy,

 

Mam pytanie czy może ktoś z Was napisać (wymienić) co możemy obserwować na niebie lornetką 10X50?. Gdzie co jest znajdę sobie później na telefonie, ale nie mam pojęcia co czego szukać :) Miałem kupić jako pierwszy instrument teleskop, ale poczytałem sobie u Was i kupiłem lornetkę.  Szukałem odpowiedzi na moje pytanie poprzez wyszukiwarkę na formu, ale nic nie znalazłem. Za pomoc z góry dziękuję. 

K. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Bill. 

Daj tą lornetkę na statyw lub zrób sobie prosty żuraw. To daje zupełnie inną jakość obserwacji, gdy obraz nie lata. Po prostu więcej widać. 

To co znajdziesz u Harringtona, to fajna rzecz, jednak niekiedy to też wyzwanie. Bo potrzebne jest bardzo ciemne niebo, aby złapać niektóre obiekty. 

EDIT tabela Wimmera, jest też online 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syriusz, 

 

Dzięki! Nie jestem już taki młody, ale u Was bardzo, bardzo amatorski. Potrzebuję jednak spokoju, wyciszyć i uciekam gdzieś latem na kocyk w ciszę. W tamtym roku parę razy natknąłem się na piękne niebo i tej wiosny, lata, mam nadzieję, że i dłużej chcę swoje odczucia spotęgować. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Spamuję swój temat :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poluj na księżyc w pełni przebijający się zza chmur, obrazek 3d powala:). Oczywiście statyw musi być.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Werni74 napisał:

poluj na księżyc w pełni przebijający się zza chmur, obrazek 3d powala:). Oczywiście statyw musi być.

Przez swoją lornetkę możesz sporo zobaczyć na Księżycu. Najlepsza pora to zmierzch lub świt. Statyw lub inne podparcie konieczne.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Janko napisał:

Przez swoją lornetkę możesz sporo zobaczyć na Księżycu. Najlepsza pora to zmierzch lub świt. Statyw lub inne podparcie konieczne.

A mi ten temat się dotychczas nie ukazał:) Nie wychwyciłem tego wcześniej na forum, a materiał świetny! Dzięki @Janko :) Super księżycowe zestawienie w jednym miejscu.

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, eszetka napisał:

A mi ten temat się dotychczas nie ukazał:) Nie wychwyciłem tego wcześniej na forum, a materiał świetny! Dzięki @Janko :) Super księżycowe zestawienie w jednym miejscu.

Pięknie opisane! Bardzo Dziękuję!!! :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Bill napisał:

Pięknie opisane! Bardzo Dziękuję!!! :) 

Miło mi. Także dziękuję :))

Przegrzeb też inne artykuły z serii Astriculus. Możesz znaleźć więcej inspiracji. :yinyang:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś pomogę :) 

Lornetka ogólnie bardzo fajna np. wczoraj mogłem obserwować Księżyce Jowisza około 24:00 były ułożone po jego prawej stronie (dwa z nich)

Lornetka jest "mała" i "lekka" dzięki temu bardzo fajnie nią manewrować, jednak aby się chwilę przyjrzeć obiektowi przydał by się stawy (żuraw). Można też korzystać z podpórki i oglądać wchodzący Księżyc lub właśnie Jowisza, Marsa (no może lepiej zauważyć niż oglądać) ale już np. Małą Niedźwiedzicę, Gwiazdę Polarną to już trochę gorzej tak z ręki. 

Patrząc na Księżyc, Jowisza można mieć poczucie, że przybliżenie jest niewystarczające. Zyskuje się jednak tą doskonałą manewrowość w lornetce. Wczoraj troszkę żałowałem, że nie mogę sobie bardziej przybliżyć Księżyca czy Planet. 

Dużym wyzwaniem i zaskoczeniem było dla mnie odnajdywanie Obiektów nawet Wielkiej Niedźwiedzicy w lornetce. Oczami widzimy najjaśniejsze gwiazdy wozu, ale szukając ich w lornetce natrafiamy na wyraźne inne gwiazdy, których gołym okiem nie widać a w lornetce już tak i potrafią nieźle namieszać że nie zawsze wiedziałem na co się patrzę. Do uczenia się nieba, sposobu po nim poruszania lornetka jest bardzo dobrym zakupem. Aby w żyłach zaczęła krążyć Droga Mleczna trzeba się pewnie rozwijać, po prostu sprawdzić czy chce się spędzić 2,3 godziny w nocy z utratą poczucia czasu. Ja sam siebie zaskoczyłem bo do 1 w nocy chodziłem z lornetką po polach a gdy wydawało mi się, że wracam do domu zmęczony i na spanie to jeszcze przez prawie 2 godziny czytałem w internecie o Jowiszu, jego księżycach itp. itd. (zobaczymy co będzie dalej, ale i chociażby dla tego jednego wieczoru było warto). 

Podsumowując czy lornetka to dobry zakup? pod każdym względem tak!

Czy lepiej kupić teleskop jako pierwsze urządzenie optyczne? Wydaje mi się, że ciężko porównać te dwie rzeczy, w sensie lepsze auto osobowe czy ciężarowe, zależy co chcesz nim wozić (ciężko gruz przewozić osobówką a ludzi wywrotką, chociaż oczywiście się da) z teleskopem jednak nie mam doświadczeń. Wnioskuję, że oba przyrządy się uzupełniają i warto mieć oba. 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię tego typu opisy pierwszych wrażeń (skąd ja to znam) - są takie szczere, ujawniające początek pasji - super

7 godzin temu, Bill napisał:

zobaczymy co będzie dalej, ale i chociażby dla tego jednego wieczoru było warto

dalej to może koniecznie statyw lub żuraw do lornetki - to zupełnie zmienia na plus jakość obserwacji. Do tego taki program jak Stellarium i oprócz obowiązkowego "buszowania" po Drodze Mlecznej łowienie konkretnych obiektów, a nawet w niepozornej lornetce 10x50 na dość ciemnym niebie jest tego troszkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zacząć od katalogu Messiera. Pod dobrym, ciemnym niebem z dala od świateł większość "emek" jest do wyłapania w tej lornetce.

Ważna jest też adaptacja wzroku do ciemności, tutaj potrzeba przynajmniej 20min bez jakichkolwiek świateł. Do oświetlenia np mapy koniecznie kup czołówkę z czerwonym, niezbyt intensywnym światłem. Jeśli masz dobry tryb nocny w telefonie (filtr światła niebieskiego) to śmiało można korzystać z aplikacji z mapami nieba, np Sky Safari.

No i stabilizacja obrazu koniecznie czyli albo statyw/żuraw albo przynajmniej wygodny leżak z opraciem na łokcie.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tu już wrzucał kolejnych rzeczy które można zobaczyć przez tą lornetkę, koledzy trochę tego zapodali, jest w czym wybierać.
Podoba mi się podejście kolegi @Bill do sprawy (takie zdroworozsądkowe) a kiedy czytam opis obserwacji przypominam sobie ten dreszcz emocji który towarzyszył mi kiedy 2,5 roku temu sam zaczynałem poznawanie nieba z właśnie takim samym Nikonem.

A najlepsze jest to, że te emocje przychodzą za każdym razem kiedy spoglądam w stronę gwiazd.
Czystego nieba dla wszystkich.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co by było godne polecenia na słabe niebo (pod granicą miasta)?

Wyjechać w ciemniejsze rejony zawsze warto, ale czasem by się chciało wyjść na chwilę i popatrzeć. Nawet w mieście.

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ze Słońcem to uważać - obserwacje tylko z odpowiednimi filtrami, nigdy bezpośrednio, bo grozi to utratą wzroku!

Na słabym niebie to w lornetce można celować jeszcze w jakieś asteryzmy - np. polecam "Wieszak" w Lisku. Po za tym warto przyglądnąć się gwiazdom pod kątem kolorystyki - tutaj polecam z kolei np. słynne o1 i o2 cyg w gwiazdozbiorze Łabędzia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)