Skocz do zawartości

Czy białe noce muszą oznaczać przerwę w obserwacjach DSów?


Rekomendowane odpowiedzi

Z tą logistyką to jest tak, że gdybyś wybierał się z familią w okolice Zakopanego na przykład, to daj znać i weź co najwyżej lornetkę. Sprzętu ci u mnie dostatek, a przy okazji wspólnej sesyjki chętnie pokażę ci kilka sensownych miejscówek na tym terenie.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2019 o 22:51, polaris napisał:

To zjawisko które dość łatwo można "przetestować". Wystarczy przed adaptacją wzroku do ciemności, z LP wokół, spojrzeć na niebo, a jasne gwiazdy pięknie pokażą swoje kolory (aktywność czopków), dużo lepiej niż po adaptacji wzroku do ciemności pod ciemnym niebem (aktywność pręcików). Obserwacje podczas białych nocy mogą powodować podobny efekt.

Wg mojej wiedzy, adaptacja do ciemności polega na chemicznej aktywacji pręcików, ale nie jest to równoznaczne z dezaktywacją czopków. Czopki cały czas pracują, tylko dociera do nich za mało fotonów i nic nie widzą. Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie :)

Z tego powodu nie widzę jak miałby zadziałać ten proces, o którym piszesz (lepsze kolory przed adaptacją). 

Natomiast samo zjawisko lepszego widzenia kolorów przy jasnym tle (białe noce, Księżyc itp) można śmiało wyjaśnić tym, że wówczas do jasności gwiazdy dodaje się jasność tła i do czopka pada więcej fotonów. Kontrast gwiazdy jest gorszy, ale jasność większa.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukost, @Setaarius dziękuję bardzo za propozycję. Może kiedyś się uda. Oczywiście użyczenie sprzętu ułatwia logistykę bardzo.

Możliwość spotkania osób, które zna się tylko z forum, a które są gotowe spotkać się osobiście i podzielić się doświadczeniem - bezcenne. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niecałą godzinkę temu zrobiłem mały test widoczności M13 gołym okiem. Byłem na dworze kilkanaście minut i postanowiłem poczekać aż będzie dostrzegalna. Gdy zaczęła majaczyć, sprawdziłem w Stellarium położenie Słońca. Znajdowało się 13 stopni pod horyzontem. Po chwili wyszedłem znowu, już bez adaptacji wzroku, i M13 była dostrzegalna od razu, praktycznie bez kłopotu, choć oczywiście bardzo słabo.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ciekawostka: taka wiadomość od @PawelBe (dla niezorientowanych, Paweł jest z Gorlic leżących u podnóży Beskidu Niskiego):

Cytuj

Jezusicku. Maras. Faktycznie u Was tutaj są białe noce ;) 
Na południu już powoli powoli do obsów można się przygotowywać.

Tak więc można mówić i mówić, ale dopóki osoby z południa Polski nie zobaczą na własne oczy letnich warunków obserwacyjnych na północy kraju, to jednak nie uwierzą :P 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)