Skocz do zawartości

Książka


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo fajna książka. Za darmo- Celestia, wygoogluj sobie :)

A z takich papierowych to nie wiem, mam tylko Astronomia dla początkujących, do kupienia w weltbild (dostałem, autora nie pamiętam). Całkiem fajna ta książka :) ale szukaj na forach, to kopalnia wiedzy.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Z astronomią za pan brat" Zbigniewa Dworaka - widziałem ostatnio na allegro w niskiej cenie, mają to też w bibliotekach pedagogicznych.

"Astronomia z astrofizyką" Jerzego Kreinera. Niestety nie znalazłem na allegro, ale jak powyżej, jest w bibliotekach.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 3 miesiące później...

A która z tych książek jest lepsza

1.Astronomia dla początkujących. Obserwacje nieba krok po kroku z atlasem nieba

2.Astronomia bez tajemnic. Poznaj fascynujący świat planet i gwiazd

Jeśli ktoś czytał którąś z tych książek z postu powyżej to jeżeli nie był by to problem to proszę o krótką recenzję.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na dobrą sprawę dopiero zaczynam swoją przygodę z astronomią i żeby zagłębić się w temat kupiłam ostatnio kilka ciekawych książek, m. in. '' W poszukiwaniu Wielkiego Wybuchu'' Johna Gribbina - astrofizyka od strony bardziej teoretycznej, napisana w przyswajalnym języku dla początkujących, wiele ciekawostek. :) Myślę, że od tego powinieneś zacząć. :)

Mistrzem jest ktoś kto wstaje kiedy nie może :) ogrodzenia warszawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek proponuję kolegom pozycję, która pozwoli wam zrozumieć co, jak i dlaczego w astronomii - absolutne podstawy, bez których będzie bardzo ciężko gdy staniecie pod rozgwieżdżonym niebem  ???

Pobierzcie sobie plik pt. ,,Podstawy astronomii" z tego linku - miłej lektury  :)  http://www.astrocd.pl/index.php?id=12&id2=&kat=2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla początkującego polecił bym te dwie publikacje:

1. Atlas nieba - Pascal

2. Niebo - Rudź Przemysław

Krótkie opisy książek tu:

http://astrofotografiaszymon.blogspot.com/2013/01/atlas-nieba.html#more

http://astrofotografiaszymon.blogspot.com/2012/12/przewodnik-po-wszechswiecie.html#more

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ostatnio dostałam w prezencie książkę "Galaktyki, gwiazdy, życie. Fizyka Wszechświata" Franka H. Shu. Książka ta jest jednym z najlepszych wprowadzeń do astronomii i astrofizyki. Zawiera dużo przydatnych informacji, napisana jest prostym językiem - w sam raz dla początkującego ;) Pozdrawiam

Moje Nieruchomości 337414-32.png i Żaluzje 187.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W recenzji przeczytałem: Polskie wydanie zawiera też uzupełnienia, napisane przez astronomów i astrofizyków z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie i doprowadzające wywód Shu do początków 2003 roku. Czy możesz napisać kto jest autorem tych uzupełnień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hawkinga można, Kaku to ściemniacz :) - już lepiej jakąś dobrą powieść science-fiction (parę takich jest "Gra Endera" O.S.Carda, "Równi bogom" Asimova...

Czytałeś "Kosmos" Carla Sagana? Zacznij może od tego.

A Hawking to nie ściemniacz tak samo jak Kaku to fizyk teoretyk czyli obydwoje ściemniają ?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hawkinga można, Kaku to ściemniacz :)

A czemu tak uważasz? I dlaczego książki SF lepiej tłumaczą Wszechświat niż astrofizyka? Pompa elektronowa, która może zamienić Słońce w supernową?

Uważam, że Hawking nie jest łatwy w czytaniu, już Kaku przyjemniejszy. Ale na początek całkiem miło czyta się książki Kitty Ferguson. Nie przywalają informacjami, nie są zbyt pojemne. Wiem, że Prószyński i S-ka je wydawali. Pewno można coś namierzyć w necie. Trochę Empik sprzedawał.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też coś dołożę jeśli pozwolicie  :)

,,Krótka historia prawie wszystkiego" Billa Brysona - książka, która w niesamowicie przystępny sposób przybliża nam pojęcia nauk ścisłych  :o

Czyta się ją jednym tchem - jak powieść. Zacytuję w całości jej recenzję ze strony Empiku:

,,Wznowienie w nowej serii: Człowiek poznaje świat - Wyzwanie, przed którym stanął Bill Bryson, polegało na tym, aby tematy, które zwykle u większości z nas wywołują śmiertelną nudę, jak geologia, chemia lub fizyka cząstek, uczynić przystępnymi dla tych, którzy nigdy nie sądzili, że nauki przyrodnicze mogą ich w ogóle zainteresować. Klucz, jaki znalazł autor, wydaje się genialny w swej prostocie: Bryson pisze nie o tym, Co wiemy, lecz raczej o tym, Skąd wiemy to, co wiemy. Skąd wiemy, co jest w środku Ziemi, czym jest czarna dziura lub gdzie 600 milionów lat temu były kontynenty? W jaki sposób ktokolwiek kiedykolwiek potrafił odkryć takie rzeczy? W swoich podróżach w czasie i przestrzeni Bryson spotyka i prezentuje nam gamę niezwykłych postaci - obraca się w towarzystwie zwykłych głupców, zdumiewających ekscentryków, obsesyjnych rywali, a także pasjonatów, takich jak patologicznie nieśmiały Henry Cavendish, który ujawnił wiele zagadek i dokonał ważnych odkryć, między innymi "zważył" Ziemię, lecz nie opublikował znacznej części swojego naukowego dorobku".

Fragmenty można odszukać w Internecie w postaci plików PDF - bardzo zachęcam do przeczytania  8)

Mała próbka - Jakiej wielkości terenu potrzebowalibyśmy aby przedstawić proporcjonalnie nasz Układ Słoneczny (w płaszczyźnie) przy założeniu, że Ziemia jest główką od szpilki  ??? ??? ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też coś dołożę jeśli pozwolicie  :)

,,Krótka historia prawie wszystkiego" Billa Brysona - książka, która w niesamowicie przystępny sposób przybliża nam pojęcia nauk ścisłych  :o

Czyta się ją jednym tchem - jak powieść. ...

Tak, tak i jeszcze raz tak! Wielka ilość wiedzy z nauk przyrodniczych w smakowitej pigułce. Gdy ją zaczynałem, trochę mnie denerwował żartobliwy styl, potem dałem się wciągnąć bez reszty.

Polecam każdemu - i początkującym i bardziej zaawansowanym.

Każdy powinien być zadowolony.

Edycja:

w poszukiwaniu lektur można też pogrzebać tutaj:

http://astropolis.pl/topic/39141-recenzje-ksiazek-o-tematyce-astronomicznej/page-2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książki popularnonaukowe na ogół popularyzują wiedzę uznawaną za naukowo prawdziwą. Jednak nie tylko - mogą też mówić o sprawach aktualnie nie potwierdzonych, jednak rozpatrywanych przez uczonych.

Natomiast nie można tego nazwać "informacjami wymyślonymi", bo to brzmi jak zarzut kłamstwa.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecałbym książkę ?Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi? http://www.empik.com/co-einstein-powiedzial-swojemu-fryzjerowi-wolke-robert-l,327107,ksiazka-p

Nie wiem czy można ją jeszcze kupić, ale warto poszukać.

Napisana bardzo ciekawie, z humorem, zrozumiała też dla młodszych czytelników. Są tam oczywiście również trudniejsze zagadnienia z fizyki i astronomii. Autor jest z wykształcenia chemikiem, więc zgłębia zagadnienia bardzo dokładnie (do poziomu molekularnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hawking wniósł ogromny wkład w astrofizykę i kosmologię, nie da się ukryć. Ale co polecicie z czystym sumieniem poza "Krótką historią czasu"? I czy ta pozycja jest taka super na początek? Nie sądzę.

Kaku - dla mnie to bardziej futurolog niż astrofizyk, może to przez jego celebrytyzm. Niestety nie byłem na żadnym jego wykładzie, ale jeśli wyglądają jak programy na DC to nie chciałbym być:)  Otwieram lodówkę, a tam teoria strun, licytacja ilości wymiarów...Feynman powiedział "Nie podoba mi się że oni niczego nie liczą, że nie sprawdzają swoich teorii. Jeśli cokolwiek się nie zgadza z doświadczeniem preparują wyjaśnienie, aby móc powiedzieć: no cóż, to wciąż może być prawda". Dlatego wolę S-F niż ściemniacza Kaku:)

Zazwyczaj właśnie wymienia sie Hawkinga i Kaku jako autorów lektur obowiązkowych. A mamy choćby Michała Hellera, jest wspomniany przeze mnie wg mnie na początek idealny Carl Sagan, którzy bardziej tłumaczą to co zostało już odkryte i w jakimś stopniu udowodnione niż snują fantasmagorie. Jest też zdecydowanie trudniejszy Chandrasekhar.

Ale Kaku...??Nie na początek, bo to tak jakby chcieć umieć grać w szachy, a naukę zaczynać od chińczyka.

I dlaczego książki SF lepiej tłumaczą Wszechświat niż astrofizyka? Pompa elektronowa, która może zamienić Słońce w supernową?

Ja tak uważam? Nie uważam, że tak uważam, tym bardziej, że nic takiego nie napisałem. Mówię tylko, że wolę dobrą powieść S-F niż słabą kosmologię.

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalogowałem się, aby przytoczoną przez maquu bibliografię uznać jak za swoją ulubioną; wszystkie pozycje na półce i przeczytane  ;)

Prócz K. Dicka poleciłbym Kurta Vonneguta ( jakoś mi pasują ), nie wspomnieć o Lemie (np. Kongres futurologiczny) byłoby nietaktem.

Z archaizmów i to polskich: "Na srebrnym globie" Żuławskiego. Mam wydanie sprzed 1/2 wieku.

Z popularnonaukowych tematów celuję w periodykach, całe życie regularnie czytałem "Wiedzę i Życie" - jeszcze nr zebrane przez dziadka z początku lat 70tych,

od paru lat uzupełniając dość zbieżnym "Scientific American".

Hawking jest geniuszem nie przez swoje konkluzje, ale dlatego, że jego publikacje mają charakter dobrze sformułowanych pytań (?).

8min polecił fajną książkę dla dzieci "Jak tata pokazał mi wszechświat" - jak czytał na głos to niech zrecenzuje poproszę  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak uważam? Nie uważam, że tak uważam, tym bardziej, że nic takiego nie napisałem. Mówię tylko, że wolę dobrą powieść S-F niż słabą kosmologię.

Pytanie było o wstęp do astronomii i astrofizyki i napisałeś "lepiej jakąś dobrą powieść science-fiction" - w kontekście Hawkinga i Kaku. Nie można porównywać SF do kosmologii, jeśli szukasz odpowiedzi jak zbudowany jest Wszechświat. Chyba że zabijasz nudę wieczorami.

"Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi" nie ma charakteru jakiegoś opisu Wszechświata, to raczej powybierane ciekawostki z dziedziny fizyki i chemii typu "w jaki sposób ciepłe powietrze, wznosząc się, przezwycięża grawitację?'

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)