Skocz do zawartości

Książka


Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście "Co Einstein ? " nie ma charakteru opisu Wszechświata jako całości. Myślę jednak, że książki Hawkinga i Kaku też ?na początek? nie sprawdzą się.

Szukam czegoś co by tłumaczyło jak zbudowany jest wszechświat i prawa nim rządzące.

Może "Uniwersytet Dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu"? http://wydawnictwodwiesiostry.pl/tytuly/uniwersytet_kosmos/uniwersytet_kosmos.pdf

W tytule ?dziecięcy? nie zachęca do czytania (bo kto chce czytać książki dla dzieci:), ale jest to tytuł serii wydawniczej. Dostałem tę książkę do mojej szkoły od W. Ogłozy z okazji MRA i wbrew pozorom cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się powtórzę, "Astronomia z astrofizyką" J. Kreinera, podręcznik raczej, niż popularyzacja czy strumień świadomości autora - nie jest to łatwe dla początkującego, ale czy wszystko trzeba od razu ogarnąć? Ja np załapałem częściowo (ach, królowo nauk...), ale i tak uważam dużo skorzystałem. Niedługo przystąpię do drugiego czytania i zapewne będzie lepiej. Wadą jest wiek tej kniżki, ostatnie wydanie chyba z 1993 roku.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można porównywać SF do kosmologii, jeśli szukasz odpowiedzi jak zbudowany jest Wszechświat.

Anna, a kto porównywał Kosmologię z S-F? Ja porównywałem książki Kaku z S-F.

Ale wg Ciebie jak przeczyta kolega książki Kaku, to dowie się jak zbudowany jest Wszechświat? :D Wow, istne szaleństwo!

Dowie się trochę o potwierdzonych teoriach i osiągnięciach innych wybitnych naukowców, ale do tego są lepsze źródła.

Czytałaś "Wszechświaty równoległe" ściemniacza Kaku?:) Jeśli tak to nieuważnie, bo cała książka usiana jest odniesieniami do literatury S-F, ba, nawet serialu Star Trek, Terminatora....Kaku odwołuje się do myśli i wizji profesora biochemii - Asimova, Nivena, Dicka, Adamsa (który wykorzystuje w swojej książce "Autostopem przez galaktykę" zasadę nieoznaczoności). Odniesienie Kaku do powieści Asimova (poświęcił jednej tylko powieści bezmała 2 strony!) "Asimov nie mylił się zakładając, że zmiana wartości oddziaływania jądrowego w naszym Wszechświecie miałaby katastrofalne konsekwencje, że gdyby zwiększyła się, doprowadziło by to do pojaśnienia i w końcu wybuchu gwiazd". Asimov wykorzystuje i opisuje prawa fizyki jądrowej.

Dalej Kaku opisuje "paradoksy czasowe", które takze znajdziemy w powieści Asimova ("policja czasowa").

Kilka pytań, które stawia Kaku:

1. "czy Wszechświat jest hologramem?"

2. "czy istnieje "wszechświat cieni" w którym nasze ciała istnieją w skompresowanej, dwuwymiarowej przestrzeni"?

Co to ma niby być jak nie Science-fiction firmowane przez profesora? Powiesz mi co to są "białe dziury" o których pisze Kaku? :o

Wg mnie Kaku absolutnie nie nadaje się na początek, choć też znajdziemy u niego opis osiągnięć nauki. Ale namiesza tylko w głowie strunami, branami, T-dualnościami, 11 wymiarami, multiwszechświatami które znajdziemy w powieści Nivena i innymi teoriami dalekimi od ukończenia. Równie dalekimi i abstrakcyjnymi jak pompa elektronowa zamieniająca Słońce w supernową.

Przypomnę tylko jeszcze jeszcze jedną postać z branży S-F - Arthura C. Clarka, którego "utopijne" koncepcje w pierwszej połowie XX wieku przyczyniły się do powstania stacji orbitalnych...No i mamy "orbitę Clarka".

Także nie mów, że nie można, bo można się dowiadywać nie tylko jak działa, ale jak badać Wszechświat :)

Edit: O! i wygląda na to, że trzeba szukać rozwiązań z literatury S-F i je szybko wprowadzić, bo...http://wiadomosci.onet.pl/swiat/stephen-hawking-ostrzega-ludzkosc-nie-przetrwa-kol,1,5465120,wiadomosc.html

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Parę postów wcześniej polecałem Wam książkę ,,Krótka historia prawie wszystkiego" Billa Brysona. Właśnie moje Panie bibliotekarki realizowały kwartalne zakupy do naszej biblioteki oświatowej i dokupując tę pozycję (cieszy się b. dużym zainteresowaniem) kupiły przy okazji kolejną tegoż autora, Tym razem dla milusińskich - choć nie tylko ;)

,,Naprawdę krótka historia prawie wszystkiego" - Wydana i napisana SUPER 8)  Polecam na ewentualny prezent. Recenzję książki znajdziemy tu - Przyjemnej lektury. :)

 

Pierwszej nie znam. post-476-0-99811900-1379602793_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Każda jedna jest ciekawa. Moją pierwszą była "Droga do Gwiazd" M. Iwanowskiego z 1953, ociekała ona co prawda socjalistyczną propagandą niemniej jednak bardzo ciekawa. Obecnie mam spory zbiór książek o tematyce astronomicznej najczęściej jednak sięgam do tej pierwszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)