Skocz do zawartości

Starlink, czyli ciąg świateł na niebie


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

Uprzejmie proszę o podpowiedź co mogłem widzieć na niebie w nocy,  około 23.20, nad pojezierzem brodnickim (10km na północ od Brodnicy).

Zaobserwowałem ciąg świateł punktowych,  stałych, lecących w jednej lini niczym samolot albo sztuczny satelita.  Raczej nie mrugaly,  poruszały się jednostajnie w kierunku wschodnim z zachodu.  Były szybsze od samolotu czy satelity,  ale wolniejsze niż spadajaca gwiazda. W sumie obserwowałem to dłużej niż 2-3 minuty zanim przeleciało cały nieboskłon.  

Pierwsza myśl to że ciąg czegoś wpadł w atmosferę i się spala ale bardzo równo i jednostajnie to szło.  Czy to jakieś znane zjawisko? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

Przybywamy w pokoju miło ze nas zauważyłeś!

A tak serio to nad Przemyślem zaobserwowałem to samo zjawisko około trzydziestu świateł lecących w jednej linii z zachodu na wschód o tej samej godzinie. Wyglądało to jak gwiazdy poruszające się jednostajnym tempem jedna za drugą w tym samym kierunku.

Czy ktoś może wytłumaczyć co to było ? Czy mam się szykować na atak kosmitów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem to samo. Mieszkam w powiecie cieszynskim. Wyglądało to jakby kilkadziesiąt satelit leciało gęsiego w jakiejś gromadzie. Leciało to jednostajną prędkością j barek samej wysokości w kierunku wschodnim na Ukrainę i Białoruś. Próbowałem zrobić film i zdjęcie telefonem ale nic z tego nie wyszło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo widziałem na Górnym Śląsku okolice Żor. Coś pięknego. Moje pierwsze przemyślenia to zniszczony satelita. Tylko zazwyczaj jak pokazują nagrania takich obiektów to rozpadają się na różnej wielkości kawałki. Tutaj wszystkie elementy były tej samej wielkości i poruszały się ruchem jednostajnym. Jeden za drugim. Ciekawe co to było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Również zauważyłem te obiekty. Jak długo obserwuję niebo, czegoś takiego nie widziałem. Na początku myślałem, że to chińskie lampiony... 

Meade LB12", Bresser Ar 102/460, nikon action 10x50, Omegon Nightstar 25x100

ortho 6, LVW 8, ES 14, ES 24,

Baader uhc-s, o-III, zhumell uhc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Specjalnie dołączyłem do forum bo to zauważyłem. Często patrzę w nocne niebo, ale takie coś zauważyłem po raz pierwszy w życiu. Lokalizacja Warszawa godzina około 23:25. Ciąg świateł przemieszczających się jednostajnie. Ustrzeliłem zdjęcia, ale telefonem bo nie miałem czasu na aparat. Ustawiłem największą czułość matrycy i jest sieczka, ale linię widać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Astropolis.pl ktoś napisał że może to być Starlink od Elona Musk?a

Wyczytałem że SpaceX dzisiaj zainstalował na orbicie 60 satelit do transmisji internetu. Może tak wyglada ich rozmieszczanie?

https://spacex.com.pl/misja/starlink-1

 

Jesli to jest Starlink to za 90 minut powinien znowu być widoczny okolo godz. 0.30

Pytanie tylko gdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, wreszcie nam i ja. Faktycznie, efektowne. Przemknęły nisko, na jeszcze rozjaśnionym niebie, przecinając konstelację Wagi. W użyciu lorneta 25x100. Szybkie są, skubane. Odległości pomiędzy poszczególnymi satelitami mocno zróżnicowane, a jasność oscylowała wokół 4.5-5 mag (wydały mi się nieco jaśniejsze niż słabszy składnik układu Zubenelgenubi, czyli alfy Wagi). 

Edyta: drugi przelot też zaliczony, już na ciemnym niebie i w zenicie. Pierwsze skojarzenie - sanie świętego Mikołaja. ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu pogoda dopisała, i udało się zaobserwować ten pociąg przy pomocy lornetki Celestron 15X70.

Całkiem fajne sprawa, i faktycznie skubane dosyć szybko się przemieszczają, leciały prawie w zenicie, ale gołym okiem było je dosyć kiepsko dostrzec dopiero przy pomocy lornetki mogłem odnaleźć i przeglądnąć się temu sznurkowi satelit  ?.

A przez jaki czas to zjawisko będzie jeszcze widoczne?

Synta 8" , WA 66 6 mm , WA 66 20 mm , Vixen SLV 4mm, Barlow Delta/GSO 2x

SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzisiejszy przelot - ok. 22,00

Przeleciały na południowej jaszcze w jasnej części nieba - piękny widok - są dość rozlegle, jeden z nich bardzo jasny (ok. 2,5mag) pozostałe znacznie słabsze, lecz jeszcze gołym okiem do wyłapania bez problemu. Nie odnotowałem większych flar. Dobrze się je ogląda w małej lornetce. Ja oglądałem przez Nikona EII 8x30 z 70 stopniowym polem widzenia i piękny wygląd. Można wyróżnić zwarty peleton na przedzie, a później jeszcze bardziej rozproszone ułożenie, zaś na samym końcu spóźnione pojedyncze sztuki. Doliczyłem się ok. 47 sztuk.

Drugi przelot ok. 23,30 - bardziej w zenicie. Troszkę mnie rozczarował. gołym okiem już trudniejsze do zauważenia. Sznureczek o dość wyrównanej słabej jasności. Właściwie bez flar, jedynie po przejściu przez zenit minimalnie jaśniejsze w jednym miejscu.

Ku mojemu zaskoczeniu dzisiaj obserwacjami zainteresowała się moja mama, a nigdy ją nie interesowały obserwacje astro. Co tu dużo mówić twierdzi, że jak nocami wychodzę oglądać gwiazdy to raczej strata czasu. Dzisiaj jednak widząc, że wybieram się na zewnątrz pytała właściwie retorycznie po co tam idziesz. Odpowiedziałem jej, że pojawił się taki sznureczek gwiazdek, które przesuwają się po niebie gęsiego. No i się zainteresowała i pierwszy przelot oglądała ze mną. Co tu dużo mówić była bardzo zaskoczona widokiem - i powiedziała: "nigdy czegoś takiego nie widziałam, a żyję już na tym świecie grubo ponad 60lat". Jak Jej powiedziałem, że za 1,5h będzie powtórka to się ucieszyła i powiedziała,że musi obudzić tatę. Niestety tata woli oglądać telewizję - jakieś tam sondaże wyborcze. Ale mam nie odpuściła ubrała się cieplej i czekała już na kolejny przelot spoglądając w niebo lornetką 8x30. Takie zachowanie mamy to dla mnie ogromne zaskoczenie - widok łańcuszka satelit zrobił na Niej wrażenie. Między czasie wyciągnąłem duża lornetę, aby jej pokazać jakieś obiekty na niebie. Pokazałem jej najpierw M3 w powiększeniu 61x, a reakcja mamy była następująca: a ta gwiazda po środku czemu taka rozpylona? Później Triplet Lwa, Galaktykę Sombrero - no galaktyki jak stwierdziła to takie dziwne słabe zamglenia. Później jeszcze M27 Mgławicę Hantle i M57 Mgławicę Pierścień - z zaskoczeniem stwierdziła: jak te gwiazdy są różne, nie wiedziałam, że jest tyle różnej wielkości gwiazd, a niektóre takie rozmazane. Drugim przelotem satelit też była nieco rozczarowana i pytała czy to te same co wcześniej, czy jakieś inne słabsze. Po przelocie akurat znad lasu wyszedł Jowisz więc Jej jeszcze pokazałem planetę. No i Jowisz zrobił na niej wrażenie, pytała się: Co ta gwiazda taka szeroka i skąd ma takie dwa ciemne paski i jeden jasny. Na tym etapie odpuściłem szersze tłumaczenia mówiąc krótko, iż to nie gwiazda lecz planeta. Coś czuje, że to może i pierwsze obserwacje mojej mamy, ale chyba nie ostatnie ?.

Wybaczcie to male odejście od głównego tematu, ale niech to będzie wpis na cześć mojej mamy (przecież dzisiaj jest dzień mamy?)

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 lata później...
  • 1 miesiąc później...

Wstyd się przyznać ale dopiero pierwszy raz  dzisiaj go widziałem. Idąc z psem na spacer ujrzałem linie punktów biegnącą po niebie , tuż przy Kasjopei. Świeciły prawie  w zenicie, gnając ku Ukrainie,  a potem zgasły. Pierwsze skojarzenie podniebna kolejka 😁 . Naszkicowałem co widziałem. 

 

 

 

 

starlink.jpg

  • Like 6
  • Haha 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)