Skocz do zawartości

Starlink


ppbb

Rekomendowane odpowiedzi

Są gdzieś dostępne potwierdzone dane dotyczące przelotów starlinków?

Znalazłem taki wpis, ale jest w nim, że dane niepotwierdzone.

 

da7f3fa1791733dbf872fd4517c7ff71.jpg

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wyliczenia na dzisiejszą noc dla okolic Warszawy (o ile dane o orbicie są poprawne):


______________________________________________________________________________________________________________________
satellite______________|int. des.___|number|sat. mag._|rise________________|set_________________|el._|pass___|data age|
STARLINK                2019-644A     74001          ?  00:13:33 2019.05.26  00:24:50 2019.05.26   89    11.3      1.0 
STARLINK                2019-644A     74001          ?  01:50:55 2019.05.26  02:02:12 2019.05.26   71    11.3      1.0 
______________________________________________________________________________________________________________________

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Może taki przelot to atrakcyjne dla niektórych zjawisko.  Ale dla mnie, to jest tragiczne...Coraz trudniej zrobić kilkuminutową ekspozycję  zdjęcia, by nie uwiecznił się na niej, przelatujący satelita. Zakłada się parki ciemnego nieba, walczy z gminą o ustawianie latarni by oświetlały drogi a nie świeciły w niebo. A tu proszę...Leci sobie kilkadziesiąt satelitów jeden za drugim,...A ma ich być jeszcze o wiele, wiele więcej. To jest HORROR !!!  Ziemska orbita i tak już przypomina wielki śmietnik, i jak dotąd, nikt jej nie oczyszcza z tego kosmicznego złomu. :(

  • Like 4

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie koszmar do fotografowania szerokich kadrów. Jak teraz jest kilka przelotów w nocy, a to dopiero pierwsza partia. Ma być ich 12 tysięcy w ciągu 8 lat ?Będziemy mieli zaśmiecone niebo, jakby mało było nam light pollution, ale za to szybki Internet w dżungli. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeleciały, widok niezwykły. Szczególnie gdy użyłem lornetki 10x50, naliczyłem czterdzieści parę ale trochę ręce mi się trzęsły. Jako jednorazowe urozmaicenie  - fajnie. Ale jak pomyślę że tyle tego będzie latać nad nami, to już nie tak fajnie. Weź tu zrób zdjęcie bez śmiecia w kadrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, DarX86 napisał:

Właśnie przeleciały, widok niezwykły. Szczególnie gdy użyłem lornetki 10x50, naliczyłem czterdzieści parę ale trochę ręce mi się trzęsły. Jako jednorazowe urozmaicenie  - fajnie. Ale jak pomyślę że tyle tego będzie latać nad nami, to już nie tak fajnie. Weź tu zrób zdjęcie bez śmiecia w kadrze. 

Kurcze, a ja właśnie wyszedłem przed chwilą próbując je złapać i coś mi nie wyszło. Gołym okiem widziałem 1 sztukę i pomyślałem, że już musiały się rozdzielić i odpuściłem. Wyraźnie widziałeś sznurek? Może ta 1 sztuka to było co innego, a Starlinki przeoczyłem, albo były jeszcze za nisko nad horyzontem dla Gdańska (+chmury)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było dość jasno, a u Ciebie jeszcze jaśniej. Sam niemal bym przegapił. Jeden jest dużo jaśniejszy, gołym okiem wygląda jakby ciągnęła się zanim delikatna smuga. A przez lornetkę już idealnie rozdzielone sztuki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sznurek widoczny pod Białymstokiem bez problemu. Z jednej strony to niesamowite, ale z drugiej tak jak mówili przedmówcy... od razu myśli się jak to nabałagani w astrofoto. Ja wiem, że soft to powinien ogarnąć, ale przy zagęszczeniu 12 tyś nad głową, to każda klatka będzie zawierała takiego szkodnikaSznurek widoczny pod Białymstokiem bez problemu. Z jednej strony to niesamowite, ale z drugiej tak jak mówili przedmówcy... od razu myśli się jak to nabałagani w astrofoto. Ja wiem, że soft to powinien ogarnąć, ale przy zagęszczeniu 12 tyś nad głową, to każda klatka będzie zawierała takiego szkodnika :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, towerfox napisał:

Czy dzisiaj też jest szansa na złapanie tych satelitów? Wczoraj zmorzył mnie sen, a chętnie jeszcze raz bym to zobaczył 

Godzinę temu, towerfox napisał:

Czy dzisiaj też jest szansa na złapanie tych satelitów? Wczoraj zmorzył mnie sen, a chętnie jeszcze raz bym to zobaczył ;)

 

Tak, dzisiaj będą 2 przeloty

Screenshot_2019-05-26-09-49-11-745_com.runar.issdetector.thumb.png.820f52d6440f84c8e44d627dba594e42.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku apka skłamała. Lciały 3 minuty wcześniej. Mało co i bym przegapił. Słabo to było widać ode mnie.

No ale ode mnie to wszystko słabo widać.

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże... Kochani, czy NAPRAWDĘ wiecie czym się podniecacie? Jeżeli wszystko pójdzie po myśli twórców projektu Starlink, to za 8 lat nie będzie skrawka nieba, które zachowa swój naturalny wygląd! Do 3000 gwiazd dostrzegalnych przy idealnej pogodzie z ciemnego miejsca dojdzie drugie tyle pulsujących światełek! Naprawdę chcecie to oglądać...?

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)