Skocz do zawartości

Nocne łowy z córką czyli obserwacje z nocy 25/26.05.2019 na Smerekowie Wielkim.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Spoko przygoda,ale czy widzieliście około kwadrans po północy przemieszczające się w zwartym szeregu hmm komety ? Nie znam się zbytnio na astronomii i szukam po internecie info /zdjęć wczorajszego nieba o tej porze widziałem gołym okiem szybko przelatujące, jasne obiekty. W życiu nie widziałem ani nie słyszałem o czymś takim . To wyglądało jak około 20 różnych wielkości gwiazd przemieszczało się przez naszą galaktykę . Czy to być może była jedną a efekt jakiegoś złudzenia sprawił że widziałem 20 białych kropek ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kac napisał:

Witam. Spoko przygoda,ale czy widzieliście około kwadrans po północy przemieszczające się w zwartym szeregu hmm komety ? Nie znam się zbytnio na astronomii i szukam po internecie info /zdjęć wczorajszego nieba o tej porze widziałem gołym okiem szybko przelatujące, jasne obiekty. W życiu nie widziałem ani nie słyszałem o czymś takim . To wyglądało jak około 20 różnych wielkości gwiazd przemieszczało się przez naszą galaktykę . Czy to być może była jedną a efekt jakiegoś złudzenia sprawił że widziałem 20 białych kropek ?

Tak jak pisałem, niestety nie widzieliśmy Starlinków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, Starlink. Pojechałem na swoją podmiejską miejscówkę, w okolicy spodziewanej godziny przelotu (po północy) wypatrywałem łańcuszka gwiazdek i... NIC. Tymczasem na forach posypały się relacje o ich widoczności, szczególnie w centralnej i północnej Polsce. Owszem, był lekki cirrus, ale gwiazdki 4-5mag były spokojnie widoczne. O co kaman?  Byliśmy zbyt daleko na południe czy co???

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lukost napisał:

No właśnie, Starlink. Pojechałem na swoją podmiejską miejscówkę, w okolicy spodziewanej godziny przelotu (po północy) wypatrywałem łańcuszka gwiazdek i... NIC. Tymczasem na forach posypały się relacje o ich widoczności, szczególnie w centralnej i północnej Polsce. Owszem, był lekki cirrus, ale gwiazdki 4-5mag były spokojnie widoczne. O co kaman?  Byliśmy zbyt daleko na południe czy co???

Być może...

Dzisiaj podobno na południu mają przelatywać blisko zenitu w drugim i czwartym przelocie, a trzeci też ma być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

No właśnie, Starlink. Pojechałem na swoją podmiejską miejscówkę, w okolicy spodziewanej godziny przelotu (po północy) wypatrywałem łańcuszka gwiazdek i... NIC. Tymczasem na forach posypały się relacje o ich widoczności, szczególnie w centralnej i północnej Polsce. Owszem, był lekki cirrus, ale gwiazdki 4-5mag były spokojnie widoczne. O co kaman?  Byliśmy zbyt daleko na południe czy co???

Na Mazurach lekki cirrus i o mały włos bym przegapił. Zobaczyłem je w ostatniej chwili hen wysoko a spodziewałem się, że będę je widział jak nadlatują. Dosyć słabe były ale w lornetce widok przedni.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suber, że udało się zabrać córkę na obserwacje i że się podobało. Czy Starlink był motywacją, aby zaprosić ją na wspólny wypad? 

Mój starszy syn ma już 7 lat i tak się zastanawiam kiedy go zabrać na obserwacje DSów... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pmochocki napisał:

Suber, że udało się zabrać córkę na obserwacje i że się podobało. Czy Starlink był motywacją, aby zaprosić ją na wspólny wypad? 

Mój starszy syn ma już 7 lat i tak się zastanawiam kiedy go zabrać na obserwacje DSów... 

Nie. Owszem chciałem jej je pokazać,  ale bez ciśnienia. Bardziej tak ogólnie polatać po niebie. Już kiedyś była ze mną i marudziła ale się nie poddałem bo w końcu dzieci trzeba czasem edukować ? Córka ma 12 lat i już pstro w głowie. Myślę,  że czym wcześniej tym lepiej. Mój syn ma 6 lat, ale był trzy razy ze mną na krótkie wypady. Od około 3-go roku życia ma takie okresy kiedy ogląda ze mną programy o wszechświecie na Discovery Channel itp. Czasem potrafi przesiedzieć 2-3h patrząc w ekran. Kiedyś oglądaliśmy program o czarnych dziurach. W trakcie programu mówili,  że nie są do końca pewni jak powstają największe czarne dziury oraz, że mają na to dwie hipotezy. Zanim powiedzieli pierwszą to syn już ją wymyślił cyt"Jak to jak, kilka małych łączy się w dużą". Byłem dumny na maksa! ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na razie księżyc - zarówno cztero i siedmiolotek go lubią. 

Jak planety będą wyżej to pewnie też. Do tej pory nie było szans aby dowieźć pod ciemne niebo bez zasypiania. Ale może w zimę się że starszym już uda... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)