Skocz do zawartości

okulary


GWIAZDA

Rekomendowane odpowiedzi

Mojego teleskopu parametry to:

refraktor achromatyczny , - powiększenie max 160

zasięg gwiazdowy teoretyczny 12 magnitudo

ogniskowa obiektywu 400 mm 

średnica obiektywu 80 mm

zdolność rozdzielcza 1,45"

wyciąg okularowy 1,25"

światło siła 1/5

Jestem adeptem w astronomii amatorskiej i nie za bardzo wiem co do czego pasuje Mam okulary ultra wide 15 mm long eye relief  66 stopni i to jest za mało do obserwacji na ziemnej Ktoś pod powiedział mi o okularach baadera tylko jakie 15 , 20 , 24 mm I może coś więcej co pasuje do parametrów mojego teleskopu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to nie bardzo  orientujesz się w kwestii doboru okularów. Z tego co wnioskuję to dysponujesz refraktorkiem Sky-Watcher 80/400 lub występujący pod innym brandem. Miałem takowy i co mogę napisać to to "lubi" niestety dobre lub bardzo dobre okulary. WA 15mm 66° daje Tobie pow. około 27x i dość szerokie pole, więc powinno być w tym przypadku dobrze. Gorzej bedzie z większymi powiększeniami, tu tanie okulary wylatują w przedbiegach, a co się tyczy powiększenia max 160x to można między bajki włożyć, seeing zrobi swoje a przy jakości tego obiektywu obraz będzie, szkoda zachodu. Max dla tego sprzętu to połowa tego co deklarują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznaj się z pojęciem źrenicy wyjściowej w dwóch poniższych tematach i rozjaśni Ci się jakie okulary powinieneś wybrać.

Na koniec arkusz kalkulacyjny stworzony przez kolegę @Snejk, który może Ci ułatwi wybór okularów.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1OYeiJd8O507e5sJLRl-KU-QaeIHHnU-xyzDz5V9C7rc/edit#gid=1435292144

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogniskowa obiektu 400 mm

średnica obiektu 80 mm

reflaktor achromatyczny

zdolność rozdzielcza 1,45"

wyciąg okularów1,25"

światło siła 1/5

Mam okulary  i chce zwiękrzyć kąt widzenia bo obiekty które są blisko widać nie całe przez okulary ultra wide 15 mm long eye relief 66 stopni nie wiem jakie wybrać hyperion 10, 15, 20, 24 mm  a może z zoomem hiperion  nie wiem

Jakie majo zastosowanie soczewki barlowa  

 

 

 

 

  • Haha 2
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na hypcia nie wiele wniesie,mają pole 68 *,ten co masz ma pole 66*,ale zmiana na ES-a już tak.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o odległości źrenicy wyjściowej, jeżeli oko będzie dalej niż deklarowana  odległość tej źrenicy od oka  w danym okularze to niestety pole to będzie małe. Po prostu zbliż oko do okularu . 

Pole widzenia w tym okularze który posiadasz jest na całkiem przyzwoitym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, GWIAZDA napisał:

Mam okulary  i chce zwiękrzyć kąt widzenia bo obiekty które są blisko widać nie całe przez okulary ultra wide 15 mm long eye relief 66 stopni nie wiem jakie wybrać hyperion 10, 15, 20, 24 mm  a może z zoomem hiperion  nie wiem

Co chcesz w ogóle oglądać? Jakiej zmiany dokładnie oczekujesz, bo ja sam już nie rozumiem? 

Jeśli obiekty naziemne to nie polecam ESów, bo mają sporą dystorsję. To znaczy oglądać się da, ale żadna z tego przyjemność wg mnie.

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem początkującym amatorem i nie wiem potrzebuje okularów naziemnych jak i do oglondania nieba i kosmosu  mam teleskop ogniskowej 400 mm i średnicy 80 mm obiektu okulary o 66 stopniach z odległości 40 - 50 metrów widzę komin i trochę przestrzeni mało co podpowiesz

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Leon napisał:

Poczytaj o odległości źrenicy wyjściowej, jeżeli oko będzie dalej niż deklarowana  odległość tej źrenicy od oka  w danym okularze to niestety pole to będzie małe. Po prostu zbliż oko do okularu . 

Pole widzenia w tym okularze który posiadasz jest na całkiem przyzwoitym poziomie.

tak ale z 40-50 metrów widze komin i troche przestrzeni mało 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MrOD napisał:

Nagler 31mm / Ethos 21mm.
Trudno o większą ?przestrzeń? z półki. Jak się nadal komin nie będzie mieścił to zmień teleskop na inny z krótszą ogniskową.

400 mm to duża ogniskowa ethos 21 mm droższego nie ma 

2 godziny temu, Leon napisał:

Poczytaj o odległości źrenicy wyjściowej, jeżeli oko będzie dalej niż deklarowana  odległość tej źrenicy od oka  w danym okularze to niestety pole to będzie małe. Po prostu zbliż oko do okularu . 

Pole widzenia w tym okularze który posiadasz jest na całkiem przyzwoitym poziomie.

tak ale z 40-50 metrów widze komin i troche przestrzeni mało 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie wymiary ma tan komin po szerokości, niemniej jednak  wszystko wydaje się być prawidłowo, jeżeli masz np . okular mikroskopowy  to spróbuj spojrzeć przez niego i dopiero wtedy zauważysz różnicę, tak samo zresztą jak z okularem 82 *  w tym przypadku na korzyść , w tym

mikroskopowym  odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Leon napisał:

Nie wiem jakie wymiary ma tan komin po szerokości, niemniej jednak  wszystko wydaje się być prawidłowo, jeżeli masz np . okular mikroskopowy  to spróbuj spojrzeć przez niego i dopiero wtedy zauważysz różnicę, tak samo zresztą jak z okularem 82 *  w tym przypadku na korzyść , w tym

mikroskopowym  odwrotnie.

komin ma 80-90 cm polska gra w piłkę 5-0 wygrywa ogniskowa 400 mm 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki kłopot używam okularów ultra wide 15 mm long eye relief 66 stopni  z bliskiej odległości widzę krótki obszar 1-1,5 metra jakie okulary czy soczewki muszę kupić żeby było dobrze 

parametry teleskopu

ogniskowa 400 mm i średnica 80 mm obiektywu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj okularu 25 mm.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest bardzo dobrze, tak właśnie powinno być, w obserwacjach dziennych w okularze o polu własnym 82 * miałbyś troszkę większe pole widzenia, ale nadal widziałbyś tylko komin. Co innego w obserwacjach nieba, tam pole widzenia większe niż 02- 03 stopnia już się liczy i dlatego warto mieć okular o polu własnym 82 stopnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny panie ktoś to nie praca to ciekawość i fajna zabawa i super problem do rozwiązania mam teleskop R80/400 i okulary 66 stopni a widzę komin z bliskiej odległości i nic więcej i dla czego taki wąski obszar widzę  to jest dla mnie ciekawe dlaczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry krajobraz uzyskasz zmniejszając powiększenie obecnie pole widzenia masz 2,4 stopnia  gdy zamienisz ten okular na taki sam tylko o ogniskowej 20 mm uzyskasz 3,3 stopnia, a więc większe o nieomal 1 stopień, a to już sporo. Tylko wtedy powiększeni będzie 20-krotne, ale obraz będzie dobrej

jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, tak  na marginesie, że nie zawsze ludzie mają "pełną percepcję" aby w sposób zrozumiały i akceptowalny wyrażać swoje myśli.

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, GWIAZDA napisał:

Super są parametry teleskopu    R80/400   światło siła 1/5   zdolność rozdzielcza 1,45"   12 magnitudo     co kupić  

Po raz kolejny, zmień okular na 20, 25mm,może być tej samej firmy i "zejdź" już z tego komina.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)