Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 28.05.2019 ? UMa Koń z Jeźdźcem


Rekomendowane odpowiedzi

Tak tylko tytułem polemiki z pierwszym zdaniem wpisu: w tym roku były trzy Messiery, kilka efektownych galaktyk, jakaś jasna gromadka otwarta (i druga mniej jasna, ale ciągle w miarę oczywista). Z paskudztw to tylko Palomara 2 widzę, ale osobnik który to zamieścił jest nieco zaburzony (taki deesowy dewiant), więc można mu wybaczyć raz na jakiś czas... ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lukost napisał:

Tak tylko tytułem polemiki z pierwszym zdaniem wpisu: w tym roku były trzy Messiery, kilka efektownych galaktyk, jakaś jasna gromadka otwarta (i druga mniej jasna, ale ciągle w miarę oczywista). Z paskudztw to tylko Palomara 2 widzę, ale osobnik który to zamieścił jest nieco zaburzony (taki deesowy dewiant), więc można mu wybaczyć raz na jakiś czas... ;)

Tego się spodziewałem. Uderz w stół.. .a odezwie się niezaburzony :))

Bbbaa, i to jeszcze taki, co to sam powinien pilnować porządku na forum, zamiast wyzywać innych! Crazybeer

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mizar bywał dość frustrujący, gdy posiadałem lornetki powiększające 15-16 razy. Niby powinno się dać rozdzielić, choćby na dość jasnym, wieczornym niebie - a jednak nigdy nie udało mi się rozkleić składników (choć nie powinno być to niemożliwe, w co wciąż wierzę).
Za to w Teresce 22x85 - a proszę Cię bardzo, w każdych warunkach, nawet w najczarniejszą noc.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2019 o 10:37, Panasmaras napisał:

Mizar bywał dość frustrujący, gdy posiadałem lornetki powiększające 15-16 razy. Niby powinno się dać rozdzielić, choćby na dość jasnym, wieczornym niebie - a jednak nigdy nie udało mi się rozkleić składników (choć nie powinno być to niemożliwe, w co wciąż wierzę).
Za to w Teresce 22x85 - a proszę Cię bardzo, w każdych warunkach, nawet w najczarniejszą noc.

Pocieszyłeś mnie. Więc to może nie ta pozycja rodem z Kamasutry ani też stan wskazujący, były przyczyną mojej porażki w Vortexie 15x56 :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny opis i fajny obiekt.

4 godziny temu, Janko napisał:

nieboskłon jest tak bogaty, że zawsze da się znaleźć coś ciekawego

 Ten opis jest tego dowodem. Nawet dobrze znane wszystkim obiekty można przedstawić w bardzo ciekawy sposób i skłonić do ponownego ich obserwowania...

  • Like 1
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super obiekt do obserwacji. Prosty, ale niezwykle piękny. Można powiedzieć, że to taki punkt startowy obserwacji.

Pamiętam jak pewnej letniej nocy przyjechał do mnie młodszy kuzyn, który chciał coś zobaczyć przez lornetę. Napier chciał się dowiedzieć coś o gwiazdozbiorach. No i myślę sobie jak zacząć z takim początkującym obserwatorem. Zapytałem, czy zna jakiś gwiazdozbiór - odpowiedział, że tylko Mały i Duży Wóz. No to zadałem mu poszukać tych "gwiazdozbiorów". Z oczywistych względów znalazł tylko Duży Wóz. Więc od razu nakierowałem go na Mizara, pytając jednocześnie, czy widzi koło niego słabszą gwiazdę, czyli Alkora. Odpowiedział, że tak, więc od razu wyjaśniam, że to gwiazdy podwójne. Jeszcze raz polecam mu popatrzeć na ten układ gołym okiem, a następnie spojrzeć w to miejsce przez ustawioną lornetę (było to w powiększeniu 46x). No i pytam się, czy w lornecie widzi te gwiazdy. Kuzyn patrzy przez lornetę, ale jakoś milczy. Powtórzyłem więc pytanie, a ten odparł, że widzi kilkanaście gwiazd, ale te na które patrzył przed chwilą gołym okiem jakoś znikły. Sprawdzam więc czy nie poruszył lornety i czy Mizar nie uciekł z pola widzenia - nie, nie uciekł. Kuzyn ponownie patrzy i zarzeka się że nie widzi tych dwóch gwiazdek. Więc domyślają się w czym jest problem, od razu tłumaczę mu, że te dwie gwiazdy, bardzo jasna i podwójnie widziana na dole to Mizar, a trochę wyżej słabszy Alkor. Kuzyn nie dowierzając - powiedział, że lorneta bardzo "odsunęła te gwiazdy od siebie". Od razu tłumaczyłem my, że taki efekt daje powiększenie. Jakże był zaskoczony, że widzi tyle gwiazd w tak małym skrawku nieba, gdzie gołym okiem trzeba trochę wytężyć wzrok, aby oddzielić te dwie przedmiotowe gwiazdy. Zaskoczeniem była dla niego to rozdzielenie Mizara w lornecie. Jakże był zaskoczony i zadowolony, że jak to określił "lorneta zrobiła dwie gwiazdy z jednej"

Na koniec link, gdzie umieściłem kiepskie foto tych gwiazdek wykonane ongiś, właśnie w powiększeniu 46x: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4603-gwiazdy-podwójne-dla-lornetek/&tab=comments#comment-196221 

Z przyjemnością odświeżę sobie widok tego wspaniałego układu wielokrotnego na żywo - tylko żeby się wypogodziło.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)